Yerli otomobili unutmadık!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yerli otomobil konusunda yine sanayicilere seslendi…

tayyip erdoğan

Sanayicilere seslenen Başbakan Erdoğan, “Yerli otomobili unutmuyorum” dedi. Helikopter üreten bir ülke olarak sıranın otomobile geldiğini söyleyen Erdoğan, “Taklitle ilk 10 arasına giremeyiz” sözleriyle sanayiciyi harekete geçmeye davet etti
3′üncü Sanayi Şûrası’nda sanayicilere seslenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yerli otomobil üretimi telebini kararlı bir şekilde yineledi. “Taklitle öncü ülke olunmaz. Yerli otomobili unutmuyorum. Artık otomobilimizi kendimiz üretelim” diyen Başbakan, “Nasıl ki ATAK helikopterimizi üretir hale geldik, yerli otomobilimizi de üretmeliyiz” diye ekledi. 2023′te en az 10 küresel marka oluşturmayı hedeflediklerini belirten Erdoğan, şunları söyledi:
REZERV 134 MİLYAR $’A ULAŞTI: Çözüm sürecinde elimizi taşın altına koymasaydık bu ekonomiyi 3 kat büyütemezdik. İhracatı 36 milyar dolardan alıp, 152.5 milyar dolara çıkaramazdık. Faizleri yüzde 63′ten tek haneli oranlara çekemezdik. 27.5 milyar dolar olarak devraldığımız Merkez Bankası döviz rezervini 134 milyar dolara çıkaramazdık.

 

RİSK ALMAYA DEVAM: İçerde de, dışarıda da risk almaya reform yapmaya, cesur olmaya devam edeceğiz. Eğer ilk 10′u hedefliyorsak, bunu gaye edinmişsek, bunu takipçi taklitçi olarak değil, bilgiyi de kendimiz üreterek başaracağız.

 

SANAYİCİYE DESTEK: Hükümet olarak bugüne kadar sanayicilerimizin önünü açmak için çok adımlar attık. Atmaya da devam edeceğiz. Sanayicilerimizle el ele verip, doğru adımları doğru zamanda atacağız ve Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştıracağız. Bir olacağız, beraber olacağız ve büyük hedeflerimize hep birlikte ulaşacağız. Sanayicilerimiz artık yerli otomobil için karar vermelidir.

 

ERGÜN: İSTİKRARLI BİR DÖNEM YAŞIYORUZ
3′üncü Sanayi Şûrası’nda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’nin son 11 yıldır istikrarlı bir iktidar dönemi yaşadığını belirtti. Bu dönemde ihracatta düşük teknolojili ürünlerin payının ciddi olarak azaldığını, buna karşın orta teknolojili ürünlerin oranın arttığını anlatan Ergün, “Türkiye şu anda pek çok alanda dünyanın en başarılı ülkelerinden biri” değerlendirmesini yaptı. Ergün, gözetim, muayene ve standartların belirlenmesinin küresel rekabet açısından en önemli konulardan olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Türk Standardları Enstitüsü’nü hem uluslararası hem de ulusal alanda özel sektöre de katkı sağlayacak şekilde yapılandırma yoluna gittik. Hatta şimdi ulusal ve uluslararası düzeyde şirketleşme çalışmasını da yürütüyoruz.” (Sabah)

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~