Yeni Trend Mikro Araba

Dünyanın en büyük 10 otomobil üreticisinden yedisi içinde olmak üzere 30′u aşkın sektörel kuruluş mikro araba üretimine odaklanıyor. Frost & Sullivan’ın yeni araştırmasına göre mikro araba segmenti önümüzdeki dönemde otomotiv sanayinin en önemli gelir kaynağı olmaya aday görünüyor.
mikro

Frost & Sullivan’ın yeni araştırmasına göre önümüzdeki üç yıl içinde Avrupa pazarında mikro araba segmenti, 10 büyük global üreticiden yedisinin dahil olduğu 30′u aşkın sektörel kuruluş açısından en önemli gelir kaynağı olma yolunda ilerliyor. Halihazırda çok daha sıkı emisyon normları ve güvenlik donanımı gereksinimleriyle karşı karşıya kalan mikro araba segmenti, özellikle çarpışma testleri açısından yüksek güvenlik kalitesine sahip olacak.

Frost & Sullivan’ın “Avrupa’da Mikro Araba Pazarının Stratejik Analizi” başlıklı çalışmasına göre, 2013 yılında içinde dört tekerlekli motorsikletler de dahil olmak üzere 60′tan fazla modelin piyasaya sunulmasının beklendiği belirtiliyor. Önümüzdeki üç yıl içinde “A altı” segment araçların tamamının ise 10 büyük otomotiv üreticisinin yedisi tarafından toplam 19 model olarak piyasaya çıkarılacağı öngörülüyor. Öte yandan, A altı araç segmentinin karakteristik açıdan A segment araçlarına dikkat çekici şekilde benzerlikleri sebebiyle dört tekerlekli motorsiklet pazarına kıyasla daha hızlı büyüme göstermesi bekleniyor.

Hem ekonomik hem çevreci

Frost & Sullivan endüstri analistlerinden Vishwas Shankar, mega şehirlerin genişlemesi, mobilizasyon trendleri, düşük emisyonlu ve düşük tüketimli araçlara yönelik büyüyen ilginin büyük otomotiv üreticilerini küçük araba segmentine yönelttiğini belirterek, buna paralel olarak Avrupa’da yeşil çevre politikaları, hükümet sübvansiyonları, park ücretlerinden muafiyet ve sürüş için ehliyet yerine araç tip onayının yeterli olması gibi faktörler dolayısıyla küçük araba segmentinin patlama yapacağını vurguluyor.

Avrupa’da alternatif yakıtla kullanılan araçlara olan ilginin yanında şehir merkezlerinde yaşanan yoğun trafik sorunu ve otomobil sahiplerinin artan harcamaları nedeniyle küçük araç satışlarının yedi kat artması bekleniyor. Büyük otomobil üreticilerinin gelişmeleri yakından takip ettiğine belirten Shankar, söz konusu segmentte 30′dan fazla modelin 2010 Paris Motor Show ve 2011 Cenova Motor Show fuarlarında sergilenmiş olmasının geleceğe yönelik dikkat çekici işaretler olduğunun altını çiziyor.

Çoğu elektrikli olacak

Piyasaya çıkması merakla beklenen mikro arabaların yüzde 75′inin elektrikli araç olması öngörülüyor. Ancak fazla uzun mesafe gidememeleri ve sınırlı süratleri en önemli dezavantajları olarak gösteriliyor. Diğer yandan, büyük otomobil üreticilerinin daha sıkı emisyon normları ve yükselen güvenlik düzeyi şartlarını A altı segmente uygulaması büyük önem taşıyor. Shankar, konuyla ilgili olarak üreticilerin yüksek maliyet sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu, bunun çözülmesi gereken bir problem olduğunu vurguluyor.

A altı araçların aksine geleneksel binek otomobiller sübvansiyon ya da indirimlerden faydalanmıyor, bunun sonucu olarak üreticiler azalan kar marjlarıyla karşı karşıya kalıyor. Dolayısıyla elektrikle çalışan dört tekerlekli motorsikletlerin sahip oldukları muafiyetler, otomobil üreticilerine de avantaj sağlıyor. Sonuç olarak farklı modellerde dört tekerlekli elektrikli motorsikletlerin ve ardından motor torku ve gücü yükseltilmiş A altı araçların satışlarını patlama noktasına taşımak mümkün görünüyor. Nitekim geleneksel binek araçların artan maliyet sorunlarına karşı büyük üreticiler yatırımlarını yeni nesil iş modellerine odaklamış durumda bulunuyor.

Avrupa’da Renault, PSA Peugeot Citroen, Tata Motors ve daha birçok otomobil üreticisinin A altı araçlar ile mikro araba segmentine giriş yaptığını vurgulayan Shankar, önümüzdeki dönemde Avrupa’nın tüm yollarında küçük araçların devrinin başlayacağının altını çiziyor.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~