Yeni Renault Twingo

Renault Twingo’ya yeniden, daha cesur bir bakışla bakıyor. İlk lansmanından yirmi yıl sonra, Renault, ayrıntılı bir dönüşümden geçen küçük şehir araçlarının üçüncü kuşağını tanıtmaktan gurur duyuyor. Neşeli görünümüne ek olarak, Yeni Twingo dört renk seçeneği ve yeniliklerle birlikte sunuluyor. Yoğun kişiselleştirme fırsatları doğal olarak bu programın bir parçasını oluşturuyor.

2015-Renault-Twingo-01

Arka kısımdaki moturun konumlandırılması sayesinde:

•    Yeni Twingo artık daha çevik ve 8.65 metrelik bir dönüş çapına sahip, rakiplerinin değerlerinden ortalama olarak bir metre daha az olan bu değerle fark yaratıyor.

•    Yeni Twingo, kabin uzunluğuna eklenen 13 cm ile oldukça geniş ve ferah, ancak Yeni modelin toplam uzunluğu 10 cm kısaltıldı.

•    Yeni Twingo beş kapılı mimarisi, akıllı yükleme çözümleri, tamamen düz zemini ve 2.20 metrelik şaşırtıcı derecede uzun maksimum yük uzunluğu nedeniyle çok pratik. Twingo bu özelliğe sahip tek şehir aracıdır…

•    Yeni Twingo’nun sınıfının en iyisi ileri görüş alanı ve yüksek sürüş pozisyonu,  yoğun alanlarda araç kullanılırken daha da önem kazanıyor.

Bagajda ya normal havalandırmalı ya da turboı üç silindir benzinli motor yer alıyor. Her iki motor da yakıt verimliliği ve etkili bir performans sunuyor.

Yeni Twingo internet bağlantısına sahip ve iki multimedya sistemine sahip :R & GO radyo (akıllı telefon ile birlikte) ve R-Link® sunan tek şehir aracı.

Yenilikçi Renault 5 Turbo ve Twingo’nun mirasından esinlenen Yeni Twingo Renault’nun küçük araçlardaki uzmanlığını kanıtlıyor.

Yeni Twingo’nun lansmanına ek olarak, Renault küçük araç sınıfındaki diğer yeni gelişmeleri sunmak ve markanın spor araçlar, elektrikli araçlar ve motor yenilikleri dünyası gibi yoğun uzmanlık sahibi olduğu alanların bazılarına odaklanmak için.

Renkli ve canlı … Twingo ruhu geri geldi!

Önceki modellerin ruhuna sadık olan, Yeni Renault Twingo renkli ve eğlenceli bir sürüş sunmakla kalmıyor, aynı zamanda dinamik bir duruşu bir araya getiriyor. Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenen dört rengi, ilk jenerasyonunun renklerini hatırlatıyor. Yeni Twingo’nun kişiselleştirme programı aynı zamanda araç sahiplerini sportiften ‘klasik’e, erkeksiden kadınsıya kadar birçok farklı kişilik seçeneği sunuyor. Kabin içinde ve hatta eşya yerleştirme gözlerinde bile renk her yerde kendini gösteriyor.

Oyun dolu, enerjik bir stil

Öncüsü gibi, Yeni Twingo da dört canlı ‘pop’ renkte (açık mavi, beyaz, sarı ve kırmızı) sunuluyor; bu da Twingo ruhunun gerçek anlamda geri döndüğünün göstergesi!

Yeni Twingo, Renault’nun yeni tasarım stratejisine uygun ve 2013 yılının birinci çeyreğinde sunulan Twin’Z ve Twin’Run konsept araçların sergilediği fikirleri temel alan markanın yaşam döngüsü hedef planının ‘Oyun’ halkasını oluşturuyor.

Yeni Twingo’nun son derece orijinal mimarisi ve geniş yolcu kompartımanı sayesinde, üstün düzeyde çevik bir yol tutuş, keyifli bir görünüm, ve benzersiz bir profil sunuyor.

Aynı zamanda, kompakt orantılara sahip ve bir tampondan diğerine mesafesi sadece 3.59 metre. Kısa ön yüzü, aracın köşelerinde tekerleklerin konumlanması, sınıfının rekoru olan 2.49 metre dingil mesafesi ferah iç kabinin bir göstergesi.

“Yeni Twingo’nun tasarımı, ve özellikle de arka bölümde motorun konumu, orijinal, ilginç orantıların ortaya çıkmasına neden oldu. Tasarımcılar için hedef, kompakt görünen ancak ferah bir kabin sunan dengeli biçimleri yaratmak oldu. Çok kısa olan burnu ve tekerleklerin konumu bu izlenime büyük katkıda bulunuyor.”Kenneth Melville, Küçük Araç Tasarım Direktörü (Twingo, Clio, Captur)

Şık bir tarz

Yeni Twingo’nun ön kısmı, siyah bir zeminde bulunan özel Renault logosu ile birlikte markanın tasarım ipuçlarını yansıtıyor. Yeni şehir aracının seçkin kişiliği, göz kapağı şeklinde yön göstergeli büyük farları ile ön plana çıkıyor. Yeni Twingo’nun iddialı görünümü ayrıca, dört ışık noktası ile vurgulanan gündüz farları ile güçlendirildi. Tamponun alt kısmında yer alan geniş bir hava girişi Yeni Twingo’nun şık yüzünü tamamlıyor.

“Yeni Twingo’nun hem gündüz hem gece hemen fark edilmesini sağlamak istedik.” Raphaël Linari, Dış Tasarım, Renault Twingo

Gizli arka kapı kolları, üç kapılı bir araç izlenimi veriyor, ancak Yeni Twingo – modelin tarihinde ilk kez– beş kapılı.

Zengin bir mirastan esinlenen modern bir tasarım

“Renault 5 ve ilk nesil Twingo’nun eşsiz mirasından yoğun biçimde esinlendik. Eşsiz kişilikleri ve keyifli görünümleri sayesinde bu iki model, bugünün anlayışına tamı tamına uyan yeni şehir aracımızın tasarımına yönelik yaklaşımımızı etkiledi.” Kenneth Melville, Küçük Araç Tasarım Direktörü (Twingo, Clio, Captur)

Arka bölümü, arkadaki motoru ile öncü model Renault 5 Turbo’yu çağrıştırıyor. Yeni Twingo’nun kişiselleştirilmesi için öngörülen grafiklerden bazıları bu mirası çağrıştırıyor.

Yeni Twingo: geniş, pratik ve üstün manevra yeteneğine sahip

Motoru arkaya yerleştirme gibi cesur bir karara imza atan Yeni Twingo, sadece 3.59 metre uzunlukta olan bir araçtan beklenenden çok daha yüksek oranda çeviklik ve daha büyük bir kabin sunuyor.

Olağanüstü bir çeviklik ve sadece 8.65 m dönüş çapı

Bu mimarinin en büyük avantajı çevik yol tutuşu. Motorun arka kısma yerleştirilmesi, tasarımcılara ön kısımda daha rahat çalışma özgürlüğü tanıdı. Yeni Twingo’nun 8.65 metrelik dönüş açısı dar alanlarda kolay dönüşe olanak tanıyor. Gerçekten de, rakipleriyle karşılaştırıldığında, U-dönüş yapmak için bir metre daha az alana ihtiyaç duyuyor.

Üstün sürüş pozisyonu

Erişim kolaylığı, kabin genişliği ve geniş görüş açısı Yeni Twingo’nun yüksek sürüş pozisyonuna katkıda bulunuyor. Kısa kaputu ve geniş ön camı sayesinde, Yeni Twingo, 12 derecelik ön dikey görüş alanı ile sınıfının en iyi görüş açısını sunuyor.

Yolcular için ekstra alan

Yeni Twingo’nun bir önceki modele göre 10cm daha kısa olmasına karşın, kontrol panelinden bagaj kapağına uzaklığı 22cm daha uzun.

Daha kısa kaput, yolcular için ekstra alan yaratmak için önde daha çok alan sunuyor.

2.49m dingil mesafesi (13cmlik bir artış) hem ön hem de arkada– özellikle, 13 cm ile sınıfının en iyisi olan diz alanı ile cömert bir kabin alanı sunuyor.

Uzunluk farkı: 2.2 metre uzunluğunda yük taşıyabilen tek şehir aracı – üstelik arkada yetişkin bir yolcuyla birlikte!

Yeni Twingo’nun düz zemini, 50/50 katlanabilen arka koltuk (ek yük taşıma fırsatı sunuyor) ve öne doğru eğimli ön yolcu koltuğu kullanıcıların anlık ihtiyaçlarına kolaylıkla uyum sağlayan son derece modüler bir yapı sunuyor.

Motor, bagajın alt kısmında yer aldığı için diktörtgen zemini ve tekerlek arklarının mevcut alana müdahele etmemesi nedeniyle bagaj (219 dm3) özellikle pratiktir. Düz eşik yükleme için ideal yüksekliğe sahip, 50/50 arka koltuk kasası kolayca katlanarak 1.35 m uzunluğunda düz bir bagaj zeminini ortaya çıkarıyor. Ön yolcu koltuğu da ileri doğru katlanarak Yeni Twingo’nun 2.20 metre uzunluğunda yük taşımasına imkan sağlıyor. Bu, bir önceki Twingo modelinden 22cm daha uzun ve sadece 3.59 metre uzunluğunda bir araç için büyük bir başarı!

“Bir süredir arka-motorlu bir mimari tasarlıyorduk. Bir otomobilinin hacminin nasıl kullanılabileceğini yeniden ele almak için bir tasarım ekibinin bir bölümü yaratıcı ve cesur çalışmalar yaptı. Yeni Twingo son derece yenilikçi ve manevra kabiliyeti, görüş alanı ve yolcular için geniş alan gibi bir şehir aracı için önmeli birçok özelliği ile dikkat çekiyor.” Christian Steyer, Baş Mühendis, Yeni Twingo

Motoru arkaya yerleştirmek

Yeni Twingo’da motoru arkaya yerleştirme seçeneği birçok avantaj sunuyor. Modern bir motoru bu kadar küçük bir alana sığdırmanın bir yolunu bulmak önemli bir adımdı. Genel yüksekliğini azaltarak geniş bir bagaja yer açmak üzere 49 derece açıya göre ayarlanması için motor konfigürasyonunun yenilikçi bir anlayışla yeniden düşünülmesini kapsıyordu.

Yeni Twingo, Renault’nun iki en son jenerasyon motorları ile sunuluyor:

- Yepyeni SCe 70, TCe sınıfının normal havalandırmalı türevi. Bu 70hp ve 91Nm, normal havalandırmalı 999cc moturun duyarlı performansı, özellikle torkun çok düşük motor hızında sunulması nedeniyle, yoğun yerleşim alanlarında sürüş için ideal hale getiriyor. Satın alma ve işletim açısından ekonomik olan bu en yeni jenerasyon motor pazara bağlı olarak, Stop&Start ile ya da  Stop&Start’sız olarak sunulacaktır.

- Energy TCe 90: dinamik ve eğlenceli sürüş. Bu 898cc turbo şarjlı motor sadece düşük motor hızında duyarlı olmakla kalmıyor aynı zamanda, 90 bg güç çıkışı ve 135 Nm en yüksek tork düzeyi sayesinde, üstün performans sunuyor. Motor, Yeni Twingo için özel olarak yeniden dizayn edildi ve turboya performans ve yakıt tüketimi arasında en üst düzeyde dengeyi sağlamak için elektrikli bir tahliye kapağı eklendi. Energy TCe 90 motor, Stop&Startı standart olarak sunuyor ve Euro 6 emisyon yönetmeliğine uygun.

Eğlenceli, enerji dolu ve internet bağlantısına sahip bir kabin

“Misyonumuz, farklı yük taşıma çözümlerine kadar – birçok kişiselleştirme olanağı sunan, eğlenceli bir kabin yaratmaktı. Amaç ilk Twingo’nun özgün iç kabinini yeniden tasarlamaktı. Sürüş pozisyonu çok çekici bir sportif görünüme ve bir an önce araca binip bir tur atmak isteği uyandıran bir kokpit görümününe sahip.” Laurent Negroni, Iç Kabin Tasarımcısı, Renault Twingo

Yolcu alanı, yüksek sürüş pozisyonu ve rekor düzeyde görüş açısı (dikey görüş alanı 12 derece) sunan geniş bir ön cam ile cömert camlı bölümleri bulunuyor. Sürüş pozisyonu sportif ve eğlenceli, direksiyonı ile birlikte aynı zamanda dinamik görünümlü (Renault’nun dizayn stratejisinin PLAY (OYUN) bölümüne gönderme yapıyor).

Gösterge paneli, yalın biçimiyle kendine özgü tarzını yansıtıyor. ‘Golf topu’ gibi geniş beyaz ya da düz olan tasarım  tüm göstergeleri birarada topluyor.

Koltuklara entegre koltuk başlıkları ve yastık ile koltuk arkalığı arasındaki sürekliliği sürdürmek ve şekillerini ön plana çıkaran yalın grafiğe– kırmızı, mavi ya da gri renklere sahip.

Neşeli, renkli bir kabin

Iç alan siyah – beyaz kontrastan oluşuyor. Kabin büyük oranda siyah ancak gösterge paneli çevresi, direksiyona ek ayrıntılar, havalandırma ve kapı panelleri ise beyaz ve birbirini yansıtarak canlı bir ambians oluşturuyorlar.

Yeni Twingo koltuk kumaşı ve kolçakları için üç farklı tema seçeneği sunuyor: mavi, gri ya da kırmızı, ve renkli noktalar.

Kırmızı vurgular ve desenli kumaş döşeme ile birlikte siyah bir ambians içeren daha sportif bir seçenek de mevcut.

İki bağlantı çözümü

R & GO® uygulaması Yeni Twingo sahipleri tarafından ücretsiz indirilebiliyor ve akıllı telefonlara aracın telsizine otomatik olarak bağlanma olanağı sunuyor. Sürücüler dört kullanıcı dostu işleve erişim sağlayan kolay anlaşılır ikonlardan oluşan bir menü sunuluyor:

1-    3D Navigasyon (Copilot® Premium),

2-    Telefon (numaralar, Bluetooth®, vb.),

3-    Media (internet radyo, şarkıcının ve şarkının adının gösterilmesi),

4-    Yol bilgisayarı (Renault eco-sürüş eco2, kontrol panelinde sunulanlara ek olarak sunulan bilgiler, e-rehber).

R & GO® radio telefonun göz hizasında olması için kontrol paneline monte edilebilecek evrensel bir destek ünitesine sahip.

R & GO® uygulaması Android ve iOS işletim sistemleri ile uyumlu ve tablette de kullanılabiliyor.

Bu model için ayrıca kontrol panelinde bulunan R-Link multimedya sistemin en son versiyonu mevcut: R-Link Evolution. Bu sistemde kapastif ekran (zoom yapma ve kaydırma olanağı sunar) ve nümerik radyo (pazara bağlı) bulunuyor.

Herkese uygun bir Twingo: iç ve dışta kişiselleştirme

“Yeni Twingo’nun iç kabini çeşitli kişiselleştirme olanakları için ideal alanlara sahip. Yeni Twingo, markanın uzun süredir kullanılan ve Renault’nun tasarımcılarının çalışmasını vurgulamaya devam eden ‘yaşanacak otomobiller’ ruhunu yeniden canlandırmak üzere tasarlandı. Renk ve malzeme konusunda ilk nesil Twingo’nun ruhundan esinlendik, ve Clio ve Captur’deki deneyimlerimizden yararlanarak iddialı bir kişiselleştirme programı geliştirdik.” Kenneth Melville, Küçük Araç Tasarım Direktörü (Twingo, Clio, Captur)

Geniş bir renk, grafik ve iç tema seçeneği sayesinde Yeni Twingo, bireysel beğeniye uygun olarak, ister sportif ister ‘zen’, ister erkeksi ister feminen, hatta ‘klasik’ olarak, Renault 5’ten esinlenen grafiklerle sipariş edilebiliyor.

Bu kişiselleştirme programı Yeni Twingo’larını uyumlu iç ve dış dekorasyon öğeleriyle dış karoserin renk seçimi ile kişiye özel hale getirebiliyor:

- Dış dekorasyon öğeleri: kapı aynaları, ızgara, yan bantlar.

- İç dekorasyon öğeleri: gösterge çevresi, havalandırma, direksiyon ayrıntıları.

Yeni Renault Twingo aynı zamanda 15- ya da 16-inç alaşımlı jantlarla kişiye özel hale getirilebilir.

Renault’un en yeni şehir aracı açık havada sürüş keyfi için geniş elektrikli kumaş sunroof ile sipariş edilebilir.

Flexicase®, olarak bilinen yenilikçi konsept sayesinde, Yeni Twingo arka koltuğun alt kısmına ağlar ve çanta kancalarıyla arka kapı kutularından ön koltuklar arasına konsol koyma ve orta konsolun alt kısmına çıkartılabilir kutu ve birkaç torpido gözü seçeneği ile başvurulacak kullanım türüne bağlı olarak birkaç özel saklama özelliği ile donatılabiliyor! Tüm bu çözümler 52 litrelik ek saklama kapasitesi sunuyor.

Yeni Twingo – Kısa teknik veriler

Boyutlar:

Uzunluk: 3.59 m
Genişlik: 1.64 m
Yükseklik: 1.55 m
Ön görüş mesafesi: 12.1 derece
Dönüş açısı: 8.65 m
Dingil mesafesi: 2.49 m
Arka diz alanı: 13.6 cm
Maksimum yük uzunluğu: 2.20 m
Bagaj kapasitesi: 219 litre
Eşya saklama kapasitesi: 52 litre

Motorlar:

SCe 70: 3 silindir, 999cc, normal havalandırmalı, 70 bg, 91 Nm
TCe 90: 3 silindir, 898cc, turbo, 90 bg, 135 Nm

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~