Volvo Group Trucks güçlenmeye devam ediyor

Kamyon pazarını sınırlardaki sıkıntıların doğrudan etkilediğini ifade eden Volvo Group Trucks Türkiye Başkanı Büyükakıncı, “İç pazardaki potansiyelle bu sorunları tolere ediyoruz. Türkiye’ye güven çok yüksek” dedi.

Volvo Group Trucks güçlenmeye devam ediyor

Volvo Group Trucks, kamyon pazarında 7 kız kardeşten (Seven Sisters) biri olarak tanımlanan Renault Trucks’ı bünyesine katarak güçlenmeye devam ediyor. Dünya birinciliğini hedefleyen grup, Çinli bir  markayı da gruba eklemek için kolları sıvadı. Grubun Türkiye Başkanı Mete Büyükakıncı, Çinli Dongfeng ile görüşmelerin sürdüğünü, ortak üretim şeklindeki ortaklığın 2014’te gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

Büyük kamyonda hedef 30 bin

Türkiye pazarına olan güvenin son 4-5 yıldır ellerini kuvvetlendirdiğini ifade eden Büyükakıncı, “Renault Trucks, tüm ürünlerini 2 milyar euro yatırımla yeniledi ve aynı anda Türkiye’de satışa sundu. Türkiye’nin ticari araç pazarına güven çok yüksek. Geçen yıl 16 ton ve üstü pazar 33-34 bin adetten kapandı. Bu yıl beklenti 29-30 bin” dedi.

2023 hedefleri ciddi potansiyel

Kamyon pazarını sadece 2 şeyin etkilediğini ifade eden Büyükakıncı, şöyle devam etti: “Bunlardan biri sınır kapıları, diğeri euro kuru. Şu anda tüm sınırlarda sıkıntı var. Suriye ve İran durmak üzere. Irak da dışarıdan aldığı ürünleri kendi üretmeye başladı. Fakat Türkiye’nin iç pazarı bu sıkıntıları tolere ediyor.

2023 hedefleri için bolca ithalat ve ihracat yapmak gerekiyor. Bunların taşınması lazım. Dolayısıyla ciddi bir potansiyel var. Euroda ise kurun durmasını bekliyoruz. 3 lira bile olsa pazar devam eder, satışlar durmaz. Yeter ki kur bir yerde dursun.” 3’üncü havalimanı ve 3’üncü köprü ihalelerinin tamamlanmasıyla birlikte pazarda belirgin bir hareketliliğin yaşanacağını vurgulayan Büyükakıncı, “Özellikle havalimanı için ciddi bir hafriyat var ve hafriyat yolu da oluşturulmalı. Balta girmemiş bir alan sonuçta.

Uzmanlarımızı alıp gittik. 3’üncü havalimanı ihalesini kazanan 5 şirketten 3’üyle görüştük. Bu firmalar zaten uzun süredir dünya çapında müşterimiz. Böyle çalışmalarda kamyonlar günde 22 saat durmamalı. Dolayısıyla dayanıklılık önemli. Biz de yakın yerlere servisler açtık.Her türlü talebi karşılayacak güçteyiz” şeklinde konuştu.

750 BEYGiRLiK KAMYON BiLE VAR

Kamyonda müşterinin showroom’a gelip araç almadığını söyleyen Mete Büyükakıncı, “Biz müşterinin ayağına gider, onun için en uygun aracı öneririz. Fiyatlar 80- 90 bin eurodan başlar 350 bin euroya kadar çıkar. Kamyon terzi işi bir araçtır. Müşterinin isteğine göre dikilir. İsteyene 750 beygir gücünde kamyon bile üretilir” dedi.

Hadımköy’e 10 milyon euroluk yatırım

Dongfeng’in gruba katılmasıyla birlikte dünya birinciliği için çok önemli bir adım daha atmış olacaklarını vurgulayan Büyükakıncı, “16 ton ve üzeri kamyonda bir numara olacağız. Türkiye’de de büyümeyi sürdürüyoruz. Renault’nun gruba katılmasının ardından Volvo ile ortak servisler kurmaya başladık. Böylece tüketici, ayrı ayrı servis aramayacak” dedi.

100 kişiye istihdam

Kasım ayının başında Hadımköy servisini açacaklarını ifade eden Büyükakıncı, kamyon merkez servisi statüsündeki bu yatırımın 10 milyon euroyu bulduğunu kaydetti. İstanbul Orhanlı’da yan yana 2 servis kurduklarını hatırlatan Büyükakıncı, yılbaşından bu yana ek olarak 84 kişi istihdam ettiklerini, bu sayının 100’e ulaşacağını kaydetti

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~