Volkswagen Beetle 2011

Bir zamanlar ekonomik imkanları kısıtlı kitlelere ulaşım özgürlüğü veren efsane Volkswagen Kaplumbağa, 2011 yılındaki yeni nesliyle tarz sahibi bir otomobil isteyen tuzu kurulara göz kırpıyor. Türkiye’nin en çok satan otomobil dergisi Otohaber, bu hafta Yeni Beetle’ı inceledi.

new_04-2012-vw-beetle-debut

Bundan 73 yıl önce ilk Volkswagen Type 1, ya da bildiğimiz ve sevdiğimiz adıyla Kaplumbağa, yollara çıktığında hedef iki yetişkin, üç çocuk yolcuya yeterli yer sunmak ve maksimum 100 km/s hıza ulaşarak halkın ulaşım ihtiyacının çözülmesiydi. İlk Kaplumbağa’nın yaratıcısı Ferdinand Porsche’ye, “Gün gelecek senin otomobilinin torunu 200 HP gücünde, 223 km/s maksimum hıza ulaşan bir tarz ve keyif otomobili haline gelecek” deseler Porsche büyük ihtimalle kahkahalarla gülerdi. Ancak 2011 yılında bu anlattığımız gerçeğin ta kendisi oldu. 4.30 metreye yaklaşan uzunluk, LED’li çift xenon farlar, 19 inçlik alaşım jantlar ve saymakla bitmeyecek bir sürü özellik yeni Kaplumbağa’da karşımıza çıkıyor. 1998 yılında yollara çıkan birinci nesil New Beetle’a göre yaklaşık 15 cm uzayan yeni Kaplumbağa, artık sadece Beetle adını taşıyor.


new_03-2012-vw-beetle-debut
Yuvarlak farlar ve tombul çamurluklar gibi 1938′den bu yana süregelen karakteristik özellikler korunurken, daha dik hale gelen A sütunu ve düzleşen tavan çizgisi araca daha olgun ve ciddi bir hava katmış. Arka bölümde köşeli hale gelen stoplar ve 200 HP’lik versiyonlara özgü spoyler de yeni Beetle’ın artık süslü bir kadın otomobilinden çok en önemli rakiplerinden MINI gibi bir gençlik mıknatısı olmaya aday olduğunu gösteriyor. Dış tasarımdaki olgunluk işaretleri iç mekanda da kendini gösterirken, basit ve akılcı yerleşime rağmen yine de çekici bir atmosfer yaratılabilmiş. Kokpitte boydan boya parlak bir kaplamaya sahip olan düz üst bölüm orijinal Kaplumbağa’yı hatırlatırken, üstteki torpido gözü ve B sütunlarındaki tutamaklar da geçmişe yapılan birer gönderme. Ön bölümde yeterince geniş bir yaşam alanı sunmayı başaran Beetle, arka koltuklarındaysa atasından bile geride kalıyor. İki kişlik arka bölümde özellikle baş mesafesi bir hayli kısıtlı. Bununla birlikte bagaj hacmindeki 00 litrelik artış önemli bir gelişim. 2012′nin ilk döneminde Türkiye pazarında da satışa sunulması beklenen yeni Beetle’da 1.2 lt ile 2.0 lt arasında değişen tamamı aşırı beslemeli benzinli ve dizel motorlar görev yaparken, konuğumuz olan 2.0 lt 200 HP’lik benzinli turbo versiyon şimdilik zirveyi belirliyor.

Volkswagen Grubu’nun farklı marka ve modellerinden tanıdığımız güçlü motor aslında Golf GTI’da görev yapan ateşli ünitenin aynısı. Golf GTI’dan 10 HP güçsüz olsa da bunu hissettirmeyen motor, 6 kademeli DSG otomatik şanzımanla da harika bir uyum içinde çalışıyor. Alt devirlerden itibaren koşar adımlarla yukarılara tırmanan motorla birlikte vites değişimlerinde egzozdan duyulan patlamalar da kulaklara ziyafet çekiyor. Beetle’da güçlü bir motor kullanılması aslında büyük bir sürpriz değil. Zira 1998 yılında yollara çıkan birinci nesil New Beetle’da 2000-2003 döneminde 225 HP gücünde 3.2 lt’lik bir 6 silindirli motor bile kullanılmıştı. O dönemde dördüncü nesil Volkswagen Golf platformunda üretilen Beetle yeni neslinde altıncı nesil Golf ‘ün tüm nimetlerinden faydalanıyor. Üzerindeki 19 inçlik, düşük profi lli lastiklere rağmen konfor konusunda bir sıkıntı yaratmadan yüksek bir dinamizm sunan ikinci nesil Beetle, özellikle direksiyon sistemiyle büyük keyif veriyor. Beetle’ların GTI’ı olarak tanımlanabilecek olan test aracındaki çevikliğin bir benzerinin 1.2 lt 105 HP gücündeki baz versiyonda bile sunulacağı vadediliyor. Volkswagen Golf ‘e bakmak bu vaadin fazlasıyla gerçekçi olduğunu anlamak için yeterli. Teknik verileri otohaber dergisinden inceleyebilirsiniz.
new_05-2012-vw-beetle-debut

new_20-2012-vw-beetle-debut

new_31-2012-vw-beetle-debut

new_44-2012-vw-beetle-debut

new_46-2012-vw-beetle-debut

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~