‘Türkiye’de 2017′ye kadar 46 bin elektrikli araç yollara çıkacak’

‘Türkiye’de 2017′ye kadar 46 bin elektrikli araç yollara çıkacak’

elektrikli-otomobil-son-surat-geliyor-608199

Araştırma ve danışmanlık grubu Frost & Sullivan’ın raporunda, Türkiye’de 2017 yılına kadar 46 bin elektrikli aracın karayollarına çıkacağı ve elektrikli araçlara şarj altyapısı sağlamak için 50 binin üzerinde şarj noktasının kurulacağı öngörüsü yer aldı.

Sullivan’ın ”Türkiye’de Otomotiv Endüstrisinin 360 Derece CEO Perspektifi” başlıklı raporuna göre ihracata yönelik kaliteli üretim doğrultusunda faaliyet göstermeye kararlı otomotiv tedarikçileri açısından Türk Otomotiv Sanayisi büyük fırsatlar sunuyor.
Raporda, 2015 yılından önce iç pazarda yıllık hafif araç satış hacminin bir milyona, yıllık üretim hacminin ise 2020 yılında 1,5 milyona ulaşacağı beklentisine yer verildi.

Türkiye otomotiv pazarının, Hindistan, Çin, Brezilya, Güney Afrika pazarları gibi henüz doygunluktan uzak bir konumda bulunduğu dile getirilen raporda, Türkiye’ye il bazında bakıldığında İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa gibi büyük şehirlerin ardından Konya, Gaziantep, Şanlıurfa gibi şehirlerin pazar potansiyeline işaret edildi.
Raporda, 2010 yılında dünya genelinde 70,7 milyon araç satıldığı belirtilerek, bu rakamın 2020 yılında 110 milyona ulaşacağı öngörüldü. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Doğu Avrupa pazarının bu satıştan alacağı payın 8,3 milyon, Türkiye’nin payına düşen araç sayısının ise 1,3 milyon seviyesinde olacağı kaydedildi.

Türkiye otomotiv üretiminin tümüyle Avrupa ve ABD’ye yapılacak ihracata bağlı durumda bulunduğu vurgulanan rapora göre, Avrupa bölgesi ihracat pastasının yüzde 65′ini çeken bölge olarak öne çıkıyor. Raporda, Türkiye’nin Batı Avrupa otomotiv pazarına olan bağımlılığını azaltması için mutlaka Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya ihracat yapacağı pazarlara odaklanmasının büyük önem taşıdığının altı çizildi.”Koşullar iç pazara hitap edecek yerli araç üretimini teşvik edici”
Sullivan Türkiye Araştırma Yöneticisi Mohamed Mubarak, değerlendirmesinde, Türkiye’de araç fiyatlarının yüksekliği ve satılan araçların yüzde 70 ila 75 oranda ithal olmasının, Türkiye’nin iç pazarına hitap edecek yerli araç üretimini teşvik edeceğine inandığını ifade etti.

Mubarak, Türkiye’de otomotiv sanayinin, otomotiv üretimini yapılandırmaya yönelik iyi tanımlanmış devlet desteği, genç nüfus ve hızla artan ARGE faaliyetleri sayesinde yüksek otomotiv vergilerine rağmen yabancı yatırımcının ilgisini çekmeye devam edeceğini belirtti.
Analiz kapsamında araç fiyatı ve büyüklüğü temelinde yedi tüketici segmenti tanımlandı. Fiyat ve segment analizine göre en çok satan modellerin büyük kısmı orta grup segmentine sesleniyor. Ancak alt segmentte yer alan düşük maliyetli araçların ve mikro araçlardaki pazar boşluğunun büyük fırsatlar sunacağı belirtiliyor. Özellikle İstanbul gibi mega şehirlerde mikro arabaların çok popüler olacağı, bununla beraber düşük maliyetli TATA Nano gibi araçların, büyük şehirler dışında eski model araç kullanan tüketicilere hitap edeceği vurgulandı.

Frost & Sullivan’ın 2018 yılı Türkiye iç pazar satışları tahminlerine göre Honda ve Volkswagen’in yıllık yüzde 8′in üzerinde büyüme gerçekleştirmesi beklenirken, kısa bir dönem içerisinde pazar liderlerinin değişebileceği öngörüsü paylaşıldı.
Raporda elektrikli araçlar pazarının 2017 yılına kadar gelişimi de incelendi. Frost & Sullivan Türkiye Araştırma Yöneticilerinden Melih Nalcıoğlu, 2017 yılına kadar Türkiye’nin karayollarında 46 bin elektrikli aracın boy göstereceğini ve bununla birlikte elektrikli araçlara şarj altyapısı sağlamak için 50 binin üzerinde şarj noktasının kurulacağını öngördüklerini ifade etti.

Geleceğimiz ; Elektrikli Arabalar

Aslında bunun ülkemizin güzide beyin güçleri tarafından bulunması ve geliştirlmesini isterdim fakat yabancılar yine bizden önce davrandılar. Çünkü yıllardır benzine en fazla vergi veren ülkelerin başında geliyoruz. Bu sebeble benzine en fazla veren insanlarız. Türk insanının benzine alternatif olarak elektiriği ya da bor ( daha sonra üzerinde durulacak) ile çalışacak arabayı üretmeye başlaması en doğal sonuç olurduki ama yine başaramadık. Gelin elektrikli otoların tarihine ve benzinli-elektrikli yakıtlı arabaların dönüşümüne bir göz atalım..

Elektrikli arabalara dönüş!

İlk elektrikli arabalar 1800′lerin sonunda yapılmaya başlandı. 1900′lerin başında ise New York’ta elektrikli arabaların sayısı benzinliden daha fazlaydı. Çünkü elektrikli taşıtların o dönemki rakiplerine göre birçok artısı vardı; sallamıyordu, kokusu, gürültüsü yoktu. Bu yüzden onlara “Kadın Arabaları” denmişti. 1909′da ABD’li ünlü sanayici John D. Rockerfeller’in eşinin kullandığı araba da elektrikliydi.

Fakat bu arabalar bataryalarından dolayı benzinlilerden 10 kat daha pahalıydılar. O dönemde yakıtın ucuz ve yaygın olması, içten yanmalı motorlarda patlamaya sebep oldu; elektrikli otomobilleri ise unutturdu. İçten yanmalıların bu üstünlüğüne rağmen 20. yy da elektrikli araba konseptleri tekrardan gün yüzüne çıktı. 1992′de Opel firması ilginç bir yol izleyerek Twin markası ile hibrid motoru geliştirerek müşterisine elektrikli ve benzinli araba kullanma seçeneğini sundu. General Motors ise 80′lerin sonunda başlattığı elektrikli araba projesini 1996′da EV1 markasıyla pazara girdi. Ancak arabalar, Tom Hanks ve Mel Gibson gibi bazı ünlüler dışında, pahalı taksitleri nedeniyle iade edildi. Anlaşıldığı üzere tarihteki birçok elektrikli otomobil girişimine rağmen bu konuda fazla bir başarı kaydedilemedi.

O günlerde olduğu gibi günümüzde de batarya en büyük problem. Bataryalar hem çok büyük ve ağır, hem de şarj süreleri çok uzun. Fakat görünen o ki; son yıllardaki ileri teknoloji ve bilim adamlarının çevre bilinciyle yaptıkları azimli çalışmalar sayesinde bu arabaları kullanmak uzun zaman almayacağa benzer.

Renault Bu Sektörde Öncü Rolü Üstleniyor

Evet Renault bu sektörde en cesur adımı atan otomobil firması. İlk elektrikli otomobilini de 2012 senesinde satışa çıkarmayı planlıyor. Geçen günlerde Başbakan R. Tayyip Erdoğan da bu arabalardan biriyle test sürüşü gerçekleştirmişti. Firma, bu projesi için full şarjla 200 km. mesafe gidebilen Lityum-Iyon bataryalı arabalar üretmeye başladı ve proje tam anlamıyla bittiğinde arabalar da satışa sunuluyor olacak.

Şarj süresi 20 dakika olacak
Elektrikli araba bataryalarının bu sistemle 20 dk. gibi kısa bir sürede dolacağını kaydeden “Better Place” Projesi Yöneticilerinden Tal Agassi ayrıca sürücülerin bataryanın şarjıyla ne kadar daha gidebileceklerini, en yakın dolum istasyonlarını nerede bulabileceklerini ve bunların meşguliyet durumlarını öğrenebileceklerini belirtiyor. Sistem, merkez dolum kayıtlarından sürücünün elektrik faturasını hesaplayacak ve aynı cep telefonu faturası gibi sürücünün hesabından ödenecek.

Umarız bu yeni adım tüm dünya ülkelerinde barışa sebep olur. Kaldıki yakın zamanda petrol yüzünden Irak’a savaş açan Amerika örneği burnumuzun dibinde dururken gerçekten elektrikli araba projesi bu dünya barışına katkı sağlayacağı kanaatindeyim…

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~