Turboşarj ve Ara Hava Soğutucu (Intercooler) nedir?

Turboşarj: Daha iyi ve düzenli yanma sağlayabilmek için, motordan dışarı atılan egzoz gazlarını kullanan ve silindirlere verilen havayı sıkıştırarak gücü ve torku arttıran sisteme tuboşarj denir

Ara Hava Soğutucu (Intercooler): Turbo şarj vasıtasıyla basıncı arttırılan ve ısınan havayı soğutarak hacmini düşüren, bu yolla silindir içine giren hava miktarını arttıran soğutma sistemine ara soğutucu denir.

D34_turboşarj

80li yılların başına kadar daha çok dizel motorlu ticari araçlarda iş makinelerinde ve yüksek performanslı otomobillerde kullanılan turboşarj sistemleri günümüzde hemen hemen her otomotiv üreticisinin dizel veya benzinli motorlarında kullanılabilmektedir..

Görevi: Türbin ve kompresör kısımlarından meydana gelen turboşarj sistemlerinde motordan atılan egzoz gazları ile döndürülen türbin kompresör kısmını harekete geçirerek motora daha fazla hava doldurulmasını sağlamaktadır. Turboşarj aynı zamanda motordan en ekonomik şekilde düşük emisyon seviyeleri ile daha fazla güç elde edilmesine imkan veren bir sistemdir.

Turbolu motorlarda emme zamanında pistonun aşağıya hareketinden dolayı oluşan vakum ile içeri hava alınmaz. Kompresör içeri zorla hava basar. Turbo sistem özellikle yüksek rakımlarda atmosferik basınç düşüklüğünden kaynaklanan güç düşüklüğünü ortadan kaldırır.

Malzemesi: Türbin bölümü sürekli sıcak egzoz gazlarına maruz kaldığından dolayı dökme denirden yapılır. Pompa kısmı ise emme manifoldu ile aynı malzemeden yani alüminyum alaşımından yapılabilmektedir. Kanatçıklar ve miller ise çelik alaşımlarından yapılır.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~