“TOFAŞ, kendisi kazandığı gibi Bursa’ya da kazandırıyor, Türkiye’ye de kazandırıyor”

Arınç, TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası AŞ’nin üretim tesislerinde düzenlenen “Doblo Amerika Üretime Başlangıç ve İhracat Töreni”nde yaptığı konuşmada, çok güzel bir ürünün Amerika’ya ihracatıyla ilgili olarak toplandıklarını söyledi.

doblo amerika

Bu törenin, kendisi için ayrı bir özelliği bulunduğunu anlatan Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Törenin ekonomik yönü, TOFAŞ’ın beğenilen, takdir edilen bir ürününün özellikle Kuzey Amerika’ya ihracatı fevkalade değerli konulardır ama benim için ayrı özelliği de var. TOFAŞ, Demirtaş bölgesinin amiral gemisidir. Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) içinde 100′den fazla fabrika var. Bunların her biri, tekstilden diğer sektörlere kadar çok büyüktür, önemlidir, Bursa ekonomisine ve Türkiye’ye çok şeyler kazandırmaktadır. Yıllar önce Bursa’yı ve Demirtaş’ı tercih eden TOFAŞ, burada binlerce ürünüyle hem kazanmış hem de kazandırmıştır. Demirtaş doğumluyum. Özellikle 25 Mayıs 1948′de Demirtaş’ta gözlerini dünyaya açan, şimdi aradan 60 yıl geçtikten sonra da böyle güzel bir törende binlerce çalışanımızla ve Türkiye’ye çok şeyler kazandıracak değerli ürünlerimizle baş başa kaldığımız bu toplantıyı çok önemsiyorum. Demirtaşlı olmam nedeniyle de kendimi ev sahibi görüyorum.”

“Bu, sadece Bursa’nın değil, bütün Türkiye’nin kazancıdır”

Arınç, Demirtaş’ın çok güzel insanlardan oluştuğunu ve Lozan mübadillerinin büyük bölümünün buraya göçtüğünü bildiklerini anlattı.

Merhum babası jandarma astsubayı olarak burada görev yaparken dünyaya geldiğini ifade eden Arınç, “Sonra iki yaşımızda ayrıldık. En sonunda da siyasi hayatımızın biteceği noktada Bursa’dan milletvekili olduk, başladığımız yere döndük” diye konuştu.

Demirtaş’ın, o günlerden bu yana çok güzel şeyler yaptığını ve ülkeye kazandırdığını vurgulayan Arınç, bugün burada binlerce insanın yaşadığını belirtti. Bu insanların her birinin çalışkan, dürüst, namuslu, memleketine bağlı olduğunu dile getiren Arınç, “Pek çok örnekleri aramızdadır. İşini iyi yapan, vatansever, bayrağına, milletine, toprağına bağlı güzel insanlardır. O yüzden Demirtaş’ın seçilmiş olması bize ayrı gurur veriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Arınç, DOSAB bünyesindeki fabrikaların, sanayi kuruluşlarının da TOFAŞ’ın öncülüğünü yaptığı gibi ülkeye her gün yeni değerler kazandırdığını bildirdi.

Koç ailesi ve Fiat firmasının, Demirtaş’ta güzel ürünler üretip pazarlaması ve ihraç etmesinin önemine dikkati çeken Arınç, “TOFAŞ, kendisi kazandığı gibi Bursa’ya da kazandırıyor, Türkiye’ye de kazandırıyor. Bu, sadece Bursa’nın değil, bütün Türkiye’nin kazancıdır” ifadesini kullandı.

TOFAŞ’ın sosyal sorumluluk projeleri

Arınç, Bursa’nın, hayırseveri çok fazla bir şehir olduğunu, sanayi, ticaret ve tarımda kim bir şeyler kazanmışsa sosyal sorumluluğunu çok iyi bildiğini ve “Kazandığım yere ben de bir hayır yapmalıyım” diye düşündüklerini anlattı.

Özellikle eğitim alanında bu sorumluluğun çok daha fazla olduğunu söyleyen Arınç, şunları kaydetti:

“Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyasında ilk 3′ün içindedir Bursa. Son rakamı hatırlıyorum, bugüne kadar hayırsever iş adamlarımızın, sanayicilerimizin Bursa’ya kazandırdığı okullarımızın ekonomik değeri 325 trilyonun üzerindedir. TOFAŞ, yıllar sonra bir sosyal sorumluluk kapsamında güzel bir Fen Lisesi yaptı. Bugün programımız elverseydi bunun açılışını da yapacaktık. Biliyorum ki 6 milyon sarf ederek kısmen DOSAB’ın da katkısıyla Nilüfer bölgesinde güzel bir okul yaptılar. İnşallah açılışına geleceğim. Şahsen bunu yeterli bulmuyorum. Özellikle TOFAŞ gibi bir devin, Bursa’ya sosyal sorumluluk kapsamında başka hizmetler de getirmesini arzu ediyorum. Bir vefa borcu olarak da her ne kadar Nilüfer’e Fen Lisesi yapılmış olsa da birinci önceliğin Demirtaş olması gerektiğini düşünüyorum. Bundan sonra yapacağımız ilk eserin, Demirtaş’ın ihtiyacı olan herhangi bir konuda TOFAŞ’ın markasını, ismini taşıyacak sosyal sorumluluk kapsamında bir eserin ortaya çıkarılmasıdır. Bu çok külfetli, çok fazla bir istek olarak algılanmamalı.”

Bursa’nın bir dünya markası haline gelmesi

Bülent Arınç, Bursa’nın ihracatta, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtlarına göre çalışanların sayısında da öncü bir kent olduğu bilgisini verdi.

Bursa’da, çalışanların mesleğini ve işini çok iyi bildiğini, eğitimleri için de çok iyi çabalar harcandığını belirten Arınç, şöyle konuştu:

“Uçakta gelirken bir taraftan Ekonomi Bakanımız, bir taraftan Kalkınma Bakanımız, Türkiye’de farklı alanlardaki memnuniyet oranlarını açıkladı. Türkiye ortalamasının en az 10-12 puan üzerinde, Bursa’dan memnuniyet geliyor. Sayın Bakanımızın konuşma imkanı olsaydı ki mümkün değil bu kadar yoğun programın içinde ama biz her alanda Bursa’daki memnuniyetin, çalışma alanıyla, sağlıkla, ulaştırma, geleceğe bakışıyla ilgili Bursa’da her zaman yüksek olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Ana sektör belki otomotivdir. Ana sektörlerden biri mutlaka tekstildir. Yine gıda sektörüdür ama artık Bursa’nın, yüksek teknoloji gerektiren uzay sanayisinde de havacılık sanayisinde de mutlaka savunma sanayisinde de aynen TOFAŞ’ın öncülüğünü yaptığı otomotiv sektörü kadar güçlü olması gerekiyor. Sizin bu konuda Bursa ekonomisine destek verdiğinizi, yol gösterdiğinizi, öncü olduğunuzu biliyorum. Aramızda sayın müsteşarlarımız da var. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) da önemli bir kuruluştur. Onların hedef koyduğu bu sektörlerde Bursamız bugün ihracatıyla gurur duyduğumuz bir ürün gibi savunmada, uzayda, havacılıkta muhteşem işler yapacaktır. Bu katkılarınızın, Bursa’yı bir dünya markası haline getirecek bu çalışmaların öncüsü olacağınızı şahsen ümit ediyorum.”

“Demirtaş’ın, Osmangazi’den ayrılarak müstakil ilçe olması gerekir”

Arınç, nüfusu 3 milyona yaklaşan Bursa’da, Demirtaş bölgesiyle ilgili bir dileği olduğunu anlattı.

Demirtaş’ın nüfusunun fevkalade arttığına değinen Arınç, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sanayinin bu kadar güçlü olduğu, merkeze yakınlık itibarıyla da yerleşmenin çok yüksek olduğu bir Demirtaş’tayız. Siyasi hayatım görür mü görmez mi bilmiyorum ama size bir vebal olarak bırakayım. 13 yıllık hükümetimiz döneminde bir hükümet politikası olarak büyükşehirlerin dışında ilçe yapmadık ama hükümet politikamız değişir de bazı yerleri ilçe yapmamız gerekirse birinci sıraya lütfen Demirtaş’ı koyun. Demirtaş’ın ilçe olması lazım. Her haliyle Bursa’nın yeni yerleşme düzeninde bu kadar yüksek nüfusuyla mükemmel bir şehirleşme örneği gösterebilen Demirtaş’ın, Osmangazi’den ayrılarak müstakil ilçe olması gerekir. Şartım şudur; başka yerlerde ilçe yapacaksak. Tek başına Demirtaş’ı söylemek istemiyorum ama 10 tane yapacaksak birinci sıraya lütfen Demirtaş’ı koyalım. Bu da benim size bir vebalim olsun.”

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~