Şehir içinde kar lastiği zorunlu mu?

Şehirlerarası yollarda kar lastiği takma mecburiyeti başladı. Ancak şehir içi uygulama ile ilgili kafa karışıklığı hakim. Yetkililerden detaylı açıklama bekleniyor
Ticari araçlar dünden itibaren 1 Nisan’a kadar zorunlu olarak kış lastiği takacak. ancak uygulamanın detaylarıyla ilgili net bir açıklama yapılmaması sürücülerin kafasını karıştırıyor.

Şehir içinde kar lastiği zorunlu mu copy
ŞEHİR İÇİNDEKİ UYGULAMA NASIL OLACAK?
Şehir dışındaki tüm ticari araçların kar lastiği takacağını bildiklerini belirten sürücüler, “Ancak şehir içinde durumun ne olduğunu tam olarak anlayamadık. Ortada bilgi kirliliği hakim. Şehir içindeki uygulamanın Valilikler insiyatifinde olduğu söyleniyor. Şehir içinde hangi araçların kar lastiği takma mecburiyeti olduğuyla ilgili net bir açıklama yapılması yerinde olur” diyerek sıkıntılarını dile getiriyorlar.
Şehir içindeki uygulamanın kapsamı tam olarak açıklanmadan ceza kesilmesi halinde adaletsizlik oluşacağına dikkat çeken hemşehrilerimiz, “Değerli yöneticilerimiz, şehir içindeki uygulamanın detaylarını geç olmadan açıklarlarsa bizler de kendimizi ona göre ayarlarız. Yanlış bilgilenmeden dolayı sıkıntı yaşamak istemiyoruz” diyerek konunun hassasiyetine dikkat çektiler.


UYGULAMA GEÇEN YIL BAŞLAMIŞTI
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı geçen yıl 8 Kasım tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller İle Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik ile ticari araçlara 1 Aralık-1 Nisan tarihlerinde kış lastiği takma zorunluluğu getirmişti.
Ticari araçlara kış lastiği denetimi bakanlığın yetkilendirdiği bakanlık personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılacak.


İDARİ PARA CEZASI
Görevliler, kış lastiği takmayan araçların ruhsat sahibi adına 500 lira idari para cezası tutanağı düzenleyecek. Araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmesine izin verilecek.
Ayrıca taşıma sınırı üstünde yolcu alanların, haklarında düzenlenen idari para cezasının ardından tüm sorumluluk ve giderler araç işletene ait olmak üzere fazla yolcularını en yakın yerleşim biriminde indirmeleri gerekecek.
Yük taşıyan araçların ise azami yük ağırlığının yüzde 20’den fazla aşılması durumunda, fazla yükünü Karayolları Trafik Kanunu’ndaki esaslara uygun hale getirmesinin ardından yola devam etmelerine izin verilecek. Bakanlığın hava şartlarının durumuna göre bu süreyi bir ay uzatabilme yetkisi bulunuyor.


ŞEHİRLERARASI YOLLARDA MECBURİ
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerin 1 Aralık’tan itibaren takip eden yılın 1 Nisan tarihine kadar olan dört aylık dönemde kış lastiği kullanmasının zorunlu hale geldiğini hatırlatarak, “Kış mevsimi geldi. Araçlarınıza kış lastiği taktırmayı unutmayın” dedi.


İLLERDE VALİLİKLER KARAR VERECEK
Şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulaması ile ilgili hususların ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirlenerek uygulanacağının altını çizen Palandöken, “Bu illerde bulunan yol kenarı denetim istasyonlarında da bu hususlar dikkate alınacak. Üzerinde M+S işareti bulunan ve 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastikler ve sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler kış lastiği olarak kullanılacaktır. Kamyon, TIR, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması, hatta stepne lastiklerinde kış lastiği olması zorunludur. Aralık ayı gelmeden kış lastiklerini taktırmaları için şoför esnafımızı uyarıyoruz, durduk yerde ceza yemesini istemiyoruz” diye konuştu.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~