Paslı benzin deposunun içi nasıl temizlenir?

Paslı benzin deposunun içi nasıl temizlenir?

Paslı benzin deposu

Özellikle modeli eski araçların çoğunda görünen ve yakıt hattında tıkanmalara sebebiyet veren bir durumdur depo içi paslanma olayı.Temizleme için çeşitli yöntemler vardır hatta bunun için çeşit çeşit ürünler var ancak hiç birinin adam akıllı bir işe yaradığını düşünmüyorum.Depo içi temizleme konusunda etkili çözüm olduğuna inandığım kendi tekniğimi paylaşmak istiyorum belki böyle bir sorunu olan vardır ve bu makale yardımcı olur.

Yöntemim biraz uğraştırıyor ve masraflı ancak kesin çözüm isteyenler için birebir.Paslı depo için yapmanız gereken öncelikli işlem depo içerisine hatrı geçececek kadar ince zincir bulup atıyorsunuz (bolca somun da olabilir) paslı veya temiz olması önemli değil.Daha sonra depo içerisine depo hacminin çeyreği kadar kostik döküp (nalburlarda ve hırdavatçılarda olur) ağzına kadar dolmayacak şekilde kaynar su ilave ediyorsunuz yani bu işlemin sonucunda deponun % 80i karışım ile dolmuş oluyor.

Aslında soğuk suda olabilir 0 derece su kostik ile birleştiğinde süratle tepkimeye girer ve sıcaklık 60 dereceye çıkar (kostik ve su oranına göre bu değer azalır yada çoğalır) ancak kaynar su eklerseniz daha yüksek sıcaklık elde edersiniz ne kadar sıcak olursa pası sökmesi o kadar kolay olur.Kostik ile suyu ilave edince depoyu üsülen çalkalayıp bırakıyoruz 15 dk sonra depoyu tekrar ele alarak daha kuvvetli sıkı sıkı sallamaya başlıyoruz 10 – 15 dk çalkalayabildiğimiz kadar çalkalıyoruz ve bu işlemi 2 veya 3 kere tekrar ettikten sonra kostikli suyu depodan boşaltıp zinciri alıyoruz.

Daha sonra depo içini su ile çalkalayıp boşalttıktan sonra piyasadan kaliteli bir tuzruhu alıp deponun tamamını yada en azından %80 ini dolduracak kadar tuzruhunu boşaltıp depoyu bir kenara bırakıyoruz ve beklemeye başlıyoruz.Yarım saat bekledikten sonra boşaltmadan depoyu baş aşağı yapıp tuz ruhunun üst yüzeyinede temas etmesini sağlıyoruz ve bir yarım saat daha bekliyoruz.Bu şekilde de yarım saat bekledikten sonra depoyu boşaltıp tekrar su ile içini çalkalıyoruz.

Deponuzun içinde ağır bir çürük yoksa yani yüzeysel bir paslanma ise bu işlemler sonucu deponuzun içi ayna gibi olacaktır şüpheniz olmasın.

ÖNEMLİ NOT : Kostik su ile birleştiğinde süratli ve şiddetli bir şekilde tepkimeye giren bir kimyasaldır o yüzden kostiği depoya döktükten sonra suyu yavaş yavaş ilave etmeniz gerekiyor.Hortum vs. yardımı ile bir anda depo içerisine su basarsanız anında poffff şeklide tepkime olur bulduğu deliklerden dışarıya tayzıklı şekilde fışkırır kostik tehlikelidir cildi yakar gözü perişan eder dikkatli olun ve bu işlemlerin hepsini havadar bir ortamda yapın.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~