Otomobiliniz Kışa Hazırmı?

Araçlarının kışlık bakımlarını ihmal eden araç sahipleri, kış şartlarında araçlarında oluşabilecek arızalar nedeniyle 4-5 bin liraya varan ağır faturalarla karşılaşabiliyorlar. Uzmanlar, hava sıcaklıkları 7 derecenin altına düştüğünde mutlaka kış lastiklerinin takılması gerektiğini belirtiyor.

otomobil-kis-bakimiANKARA – Hava sıcaklıklarının yavaş yavaş düşmeye başladığı son günlerde, uzmanlar, sürücüleri, aniden bastırabilecek kış koşullarına karşı araçlarının kışlık bakımlarını zaman geçirmeden yapmaları yönünde uyarıyor.

Uzmanlar, sürücülerin, araçlarının soğuk havalarda sorunsuz bir şekilde çalışması ve araçlarıyla güvenli seyahat edebilmeleri için mutlaka kışlık bakımlarının yapılması gerektiğini belirtiyor.

Araçlara yazlık ve kışlık olmak üzere yılda en az iki kere bakım yapılması gerekirken, özellikle kışlık bakımda araçların yağı, suyu, filtreleri, bujileri, fren tertibatları, silecekleri, hortumları, akü ve lastiklerinin kontrol edilmesi büyük önem taşıyor.

Bakım yapılmamasının özellikle kış şartlarında araca büyük zararlar verebildiğini ifade eden uzmanlar, bakımsız aracın sürücü ve sürüş güvenliğini de olumsuz yönde etkilediğine dikkati çekiyor. Uzmanlar, kışlık bakımı yapılmayan araçta performansın düştüğünü, yakıt sarfiyatının arttığını belirterek, bakımsız aracın sahibine çıkardığı masrafın bununla sınırla kalmadığını ifade ediyorlar.

Uzmanlara göre, kışlık bakım yapılmaması halinde araç sabahları geç çalışıyor ya da çalışmayabiliyor. Örneğin aracın motor suyuna antifriz konulmaması sonucu soğuk havalarda motor suyu donabiliyor. Bu da motorda en az 4-5 bin liraya mal olabilecek arızalar çıkarabiliyor. Bir başka deyişle sürücüler 200-300 lira masraftan kaçayım derken, 4-5 bin liralık faturalarla karşılaşmak zorunda kalabiliyorlar.

Yapılan Bakımları ise Serviz Ustamız Bizlere Şöyle Anlatmaktadır.
Akü: Akü kış aylarında farların, kaloriferlerin ve diğer elektrik ihtiyacı duyan sistemlerin çok çalışması sebebiyle daha fazla yük taşır ve bu nedenle özelliğini yitirebilir. Akünün voltaj ve şarj gücünü ölçüyoruz, saf suya ihtiyaç varsa tamamlıyoruz.
Antifriz: Radyatör soğutma suyunun donma ve ısınma derecesini düzenleyen bir kimyasal olan antifriz gözden geçirilir. Antifriz, bilinenin aksine sadece kış mevsiminde değil 4 mevsim kullanılabiliyor. Çünkü bu madde içeriğindeki katkılarla aynı zamanda metal ve alaşımların paslanması ve aşınmasını önlüyor. Kışın donmayı önlediği gibi yazın da harareti önlüyor.
Silecekler ve fıskiyeler: Yaz aylarında sıcaktan deforme olan silecek lastikleri ve fıskiyeler kontrol ediliyor. Eğer silecekler püskürtülen suda iz bırakıyorsa değiştiriliyor.
Lastikler: Otomobili yola bağlayan lastikler kış aylarında kilit rolü üstlenir. Bu sebeple lastiklerin gözle ve ilgili cihazlarla diş derinliğinden yüzeyine kadar kontrolleri yapılıyor. Lastikler kış koşullarında sorun çıkaracak gibi görünüyorsa mutlaka değiştirilmeli.
Frenler: Aracın güvenliğiyle ilgili önemli bir nokta da fren balatalarıdır. 4 teker sökülerek bunlar kontrol ediliyor eskimişse değiştirilir.
Farlar: Erken kararan hava sebebiyle farlar yaz aylarına göre daha fazla kullanılıyor. İyi bir görüş için gerek yükseklik gerekse yan açılar olarak kontrol ediliyor. Sorun varsa gerekli ayarlar yapılıp ampuller değiştiriliyor.
Motor yağı: Periyodik değişim kilometresi geldiyse yağ mutlaka değiştirilmeli, eksilmişse tamamlanmalıdır.
Klima: Polen filtrelerini kontrol ediyor gerekiyorsa DEğiştiriyoruz
Hava filtresi: Hava filtresi yaz aylarında artan toz miktarıyla birlikte daha kısa ömürlü olabiliyor. Bu sebeple hava filtresi de kontrol edilmeli, gerekirse değiştirilmelidir.
Eğer Bizde Bu Bakımları Uygulattırırsak Aracımız Saplıklı Bir Şekilde Kışa Hazır Haldedir.

”4 LASTİK ÜZERİNDE GİTTİĞİNİZİ UNUTMAYIN”
Araçlarda en önemli aksamlardan birini lastiklerin oluşturduğunu hatırlatan uzmanlar, kış şartlarında kışlık lastik kullanılmasının hayati önem taşıdığını ifade ediyorlar. Kış şartlarına uygun lastik kullanılmaması durumunda aracın yol tutuşunun azalacağını, buna bağlı olarak aracın hafif virajlarda bile savrulabileceğini, fren mesafesinin uzayacağını belirten uzmanlar, bunun da maddi hasarlı, yaralanmalı ve hatta can kaybına yol açan kazalara yol açabileceğini vurguluyorlar.

Sürücülerin bir çoğunda ”kışlık lastiklerin kar ve buz şartlarında gerekli olduğu” gibi  yanlış bir algının bulunduğunu belirten uzmanlar, hava sıcaklıkları 7 derecenin altına düştüğünde mutlaka kışlık lastiklerin takılmış olması gerektiğini ifade ediyor. Uzmanlara göre, yazlık lastikler 7 derecenin altındaki hava sıcaklıklarında özeliklerini kaybederek sertleşiyorlar ve sertleşen lastiğin yol tutuş özelliği azalıyor, fren mesafesi uzuyor. Kışlık lastikler ise soğuk havaya ve ıslak zemine uygun malzemeden üretiliyorlar ve soğuk havalarda güvenli bir sürüşe imkan sağlıyor.

Uzmanlar, Türkiye şartlarında mevsim normallerine göre en geç Kasım ayının başında kışlık lastiklerin takılmış olmasını, Nisan başında da yazlık lastiklere geçilmesini tavsiye ediyor.

Bir kışlık lastikle binek araçlarda ortalama 50 bin kilometre, 4×4 araçlarda 30 bin kilometre yol yapılabildiğini belirten uzmanlar, bu kilometreler yapıldıktan sonra lastiklerin yenilenmesi gerektiğini ifade ediyor. Uzmanlar, hiç kullanılmasa bile lastiğin ömrünün 4 yıl olduğunu, 4 yıldan sonra lastiğin özelliğini kaybettiğinin altını çiziyorlar.

TRAFİK VE KASKO SİGORTALARINI KONTROL EDİN
Araç sahiplerine, kışa girmeden önce mutlaka trafik ve kasko sigortalarını da kontrol etmesi önerisinde bulunan uzmanlar, süresi dolan sigortaların mutlaka yenilenmesi gerektiğini belirtiyor. Araçların muayene süresi dolanların da, araçlarının muayenelerini yaptırmaları gerektiğini hatırlatan uzmanlar, tüm bu uyarıların sürücülerin kış şartlarında güvenli şekilde araçlarını kullanmaları ve ortaya çıkacak kazalarda masraflarını azaltmaları için önemli olduğunun altını çiziyor.

Kışa girerken akü bakımının da çok önemli olduğunu hatırlatan uzmanlar, araç sahiplerini akü bakımlarını da aksatmamaları yönünde uyarıyorlar.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~