Otomobilde tasarıma bakıp yakıtı hep 100 liralık alıyoruz

Otomobilde tasarıma bakıp yakıtı hep 100 liralık alıyoruz

Ülkemizde sıfır km otomobil satın alma kriterleri arasında tasarım açık ara ilk sırada yer alırken, tüketim ikinci, çevrecilik son sırada geliyor. Lüks araçların bile deposu fullenmeyip, 100 liralık yakıt alınıyor.

Otomobil satın almada tüketici beklentileri arasında görsellik ilk sırada geliyor. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin (OYDER) GfK Türkiye ile 1.300 kişi  ile gerçekleştirdiği Otomobil Müşterileri Profil Araştırması’na göre Türk tüketiciler satın aldıkları otomobilin şık görünmesine büyük önem veriyor. Aracın yakıt ekonomisi ikinci sırada yer alırken, güvenlik ve çevreci özelliklerse tercih sıralamasında sonlarda yer alıyor. Yeni alınan araçlar açık ara erkekler üzerine tescillenirken, otomobil ne kadar yeni olursa olsun, depo 100 TL’lik dolduruluyor.

YATIRIM DEĞİL İHTİYAÇ
Tüketicilerin ihtiyaç listesine giren otomobile artık lüks bir ürün olarak değil de ihtiyaç olarak bakılıyor. Son araştırmaya göre otomobil satın alanlar en önemli neden olarak yüzde 35.4 ile ihtiyaç olarak belirtiyor.
BİR sıfır km otomobili satın almak isteyen tüketiciler önce aracın tasarımına bakıyor. Daha sonra sırasıyla yakıt sarfiyatını, donanım paketini ve teknolojik özelliklerini, fiyatını, iç hacmini, güvenliğini, ödeme seçeneklerini, 2. El değerini ve son sırada da çevreci özelliklerini önemsiyorlar.
YENİ araç kullanıcılarının yüzde 29.9′u 50 ile 100 TL arasında, yüzde 34.4′ü 100 ile 150 TL arasında tutarlarda akaryakıt satın alıyor.
Otomobİl kullanıcılarının yüzde 39.6′sı ayda 750-1.500 km ve yüzde 24.9′u ayda ortalama 1.500-2.500 km yol yapıyor.

KREDİ ORANI YÜZDE 41
Tüketicilerin yüzde 41′i yeni otomobil alırken kredi kullanıyor. Kasım ve aralık aylarında otomobil sahibi olanların yüzde 56.7′sinin hanesinde 1 araç, 29.3′ünün hanesinde ise 2 araç var. Satın alınan yeni araçların yüzde 85′i şahıs üzerine tescilleniyor. Otomobil satın alanların yüzde 78.8′i evli, yüzde 57.4′ü ise evli ve çocuklu. Yüzde 50.3′ü üniversite veya yüksekokul, yüzde 30.8′i lise mezunu.

Plazada kasko sigortası kavgası
Ülkemizdeki kasko sigortaları pastasından yüzde 67 pay alan otomotiv yetkili satıcıları ile sigorta şirketleri arasında ‘ayrı kapı’ gerilimi yaşanıyor. Yılda yaklaşık 800 bin adetlik yeni araç pazarı sigortacıların iştahını kabartıyor. Özellikle sıfır km araç alımında yüzde 95′i bulan kasko yaptırma oranı, aynı zamanda birçok sigorta şirketinin acentesi olan bayilerin önemli bir gelir kaynağı haline geldi. Otomotiv yetkili satıcıları dışında kalan diğer acenteler ise bu durumdan oldukça şikayetçi. Pazardan daha büyük pay almak isteyen diğer acenteler de otomotivcileri bazı yaptırımlara zorluyorlar. Ilısal,: ‘Sigorta acenteleri için plazalarımızdan dışarıya kapı açılması ve içerisi ile bağlantısının olmaması müşteri memnuniyeti ve iş yapış sürecini olumsuz etkiliyor. Ayrı bir giriş, ayrı bir mekan olsun isteniyor. Buna çok karşı çıktık. Bizlerin aynı zamanda sigorta acentelikleri var. Sigorta acenteliği için 80 metrekare yer yeterli. Bizim bir plazamız 8 bin metrekare. Kapılar ayrıldı, odalar ayrıldı. Adresin ayrı olması gerekiyor. Son dönemde denetimler artınca olumsuz etkileri daha çok hissetmeye başladık’ dedi.

Infiniti’nin yeni küçük lüks aracı İngiltere’de üretilecek
Infiniti, Avrupalı markaların hakimiyetindeki kompakt premium sınıfına adım atmak için İngiltere’yi üretim üssü olarak seçti. Firma, 2015 yılında piyasaya çıkartmayı planladığı yeni hatchback modeli için Nissan’nın İngiltere’deki Sunderland Fabrikası’na 725 milyon lira yatıracağını açıkladı.

Tüm gözler üstünde
Otomobil tarihinin efsanevi modellerinden kaplumbağanın mirascısı, VW The Beetle, ülkemiz pazarına sunulduğu ekim ayından itibaren yollarda bakışları üzerine toplayan modellerden biri oldu. Görünüşü nostaljik, teknolojisiyse son derece modern olan yeni kaplumbağa, 1.2 TSI (105 beygir) ve 1.4 TSI (160 beygir) turbo beslemeli iki benzinli motor ve 22.900 eurodan başlayan fiyatlarla satılıyor. DSG şanzıman da alınabiliyor.

Ford ile ‘Büyük Takip’ başladı
Ford Türkiye Facebook sayfası üzerinden 21 Aralık tarihinde başlayan interaktif oyun Ford -Büyük Takip, heyecan, macera ve aksiyonla ilgi çekiyor. İstanbul’da başlayıp Avrupa’da devam eden senaryolu macera oyununda, ünlü koleksiyonerin çalınan otomobillerini bulanlar maceranın tadına varıp, çeşitli hediyeler de kazanıyor.

Akşam

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~