Opel Zafira

General Motors bu sonbaharda birçok Avrupa ülkesinde satışa sunulacak Opel’in üçüncü nesil Zafira modelinin tanıtımı ile birlikte popüler kompakt MPV sektöründeki yerini sağlamlaştırmayı hedefliyor. İlk kez Cenevre’de tanıtılan konsept ile büyük benzerlikler gösteren Zafira bu yılın sonuna doğru showroomlardaki yerini alacak.

78468762412

Opel ilk ilk defa 1999 yılında üretim bandına aldığı Zafira’yı, 2005 yılında tamamen yenileyerek ikinci nesil MPV’sini güncellemişti. Üçüncü nesil Zafira ise selefinden tabiî ki daha geniş ve uzun; ancak iç mekândaki tasarım ve işlevsellik evrim niteliğinde. Farklı renklerde kombine edilebilen iç mekân, panoramik cam tavan ile oldukça ferah bir atmosfer sunuyor. Citroen C3’den aşına olduğumuz ön cam tasarımı dikkatlerden kaçmayan hoş ayrıntılar.

Konsepte sadık kalınarak sekilendirilen dış tasarıma bakacak olursak. Diğer Opel modellerine benzeyen genel vücut hatları hemen göze çarpıyor. Özellikle ön taraftaki bumerang şeklinde yerleştirilmiş far gurubu (sis farı dâhil) çarpıcı görünüyor. Bu far tasarımı bize Opel Ampera’yı hatırlatıyor. Dingil mesafesi + 57 mm artarak 2,760 mm ulaşan otomobil iç mekanda alan sorunu yaşatmayacağı kesin.

Opel’in, Zafira için geliştirdiği Flex7 oturma sistemi ile boydan boya 210 cm düz bir zemin elde edilebiliyor. Üç bağımsız arka koltuk isteğe göre ortadaki koltuk katlanarak mükemmel bir kol dayama aparatına dönüşebiliyor.

Opel Zafira beş-koltuklu konfigürasyonda 710 litre bagaj hacmi (selefine göre +65 litre fazla) sunuyor. Arka koltukların yatırılması ile 1860 litre (selefine göre +40 litre fazla) yükleme kapasitesine ulaşabiliyor.

Bu yılın sonuna doğru Avrupa’da satışına başlanacak olan Zafira’nın motorları ise; 2,0-litre CDTI common-rail turbo dizel 110HP, 130HP ve 165HP, İki farkı 1,4-litre ECOTEC turbo şarjlı benzinli motolar 120HP ve 140HP güç aralıklarında kombine edilebilecek. Alman firma, tüm motorlarda Start / Stop teknolojisine yer verecek. Daha sonra firmanın ecoFLEX yakıt tasarrufu sağlayan motorları ürün yelpazesine eklenecek. Özellikle ülkemizde ecoFlex motorları görmek en büyük temennimiz.

Bir Opel klasiği, yeni Zafira’nın yanında ikinci nesil Zafira da showroomlardaki yerini koruyacak.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~