New York taksisini seçti, Karsan taksi kaybetti

Nissan’ın NV200’ü, Meksika’da üretilecek ve ABD’de taksi haline getirilecek. Nissan’ın aracında ihale komisyonunun isteği üzerine eklenen cam tavan da bulunuyor. Araç, üç yolcu kapasitesine sahip.

karsan-i-eleyen-new-york-taksi-icin-nissan-i-secti-1319595

New York Belediyesi’nin “Geleceğin Taksisi” ihalesini, Japon üretici Nissan’ın kazandığı bildirildi. New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, söz konusu aracın diğer finalistler arasında “açık ara en iyisi” olduğu için seçtiklerini savundu. Finale kalan Karsan’ın “V1” adlı aracını sürpriz bir kararla eleyen New York Taksi ve Limuzin Komisyonu’nun (TLC), Nissan’ın hafif ticari aracı NV200’den türettiği modelin tasarım, geniş iç hacim ve dayanıklılık gibi etkenlerden dolayı tercih edildiği belirtildi. Nissan, New York Belediyesi ile 10 yıllık bir kontrat imzalayacak ve bu süre içinde kendin taksileri NV200 ile değiştirilecek.

Engelliler sorun olacak!
TLC’nin, en beğenilen taksi tasarımını belirlemek amacıyla yaptığı ankette New Yorklular, Karsan V1’i yüzde 60’ın üzerinde bir oy oranıyla birinci seçmiş, Nissan ise yüzde 40’la ikinciliği almıştı. Karsan’ın V1 aracı, her araçta standart olarak özürlülere yönelik rampa bulunması nedeniyle kentteki özürlüler tarafından çok beğenilmiş ve desteklenmişti. Bununla birlikte Nissan’ın aracında böyle bir özellik bulunmuyor. Belediye Başkanı Bloomberg, bunun “çok da önemli olmadığını” söylerken, kentte 50 bin özürlü bulunduğu, bunun yanında yürüme zorluğu çeken binlerce New Yorklu olduğu belirtiliyor.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~