Mazda MX-5 Roadster Coupe

Türkiye’de satılan iki kişilik, üstü açık ve arkadan itişli en uygun fiyatlı araç Mazda MX-5. Safkan sürüş keyfi sunan araç, deneyimsiz sürücülere bile fazlasıyla eğlence sunabiliyor.

Roadster’i, otomotivde sürüş keyfiyle eş anlamlı olarak kullanılır. İki kişilik ve üstü açık araçları tanımlayan bu kelime, önden motor ve arkadan itişin sağladığı mükemmele yakın ağırlık dağılımıyla keyif vermesini iyi biliyor. Günümüzde bu özelliklerin hepsini bir arada sunabilen roadster pek fazla bulunmuyor. Türkiye’de satılan safkan roadsterlerin en ulaşılabilir olanı MazdaMX-5. Sadece 4 metrelik karoserine boyundan büyük bir sürüş keyfini sığdırmayı başaran MX-5 bu hafta konuğumuz oluyor.

Yerden yüksekliği 1,24 metre

Kısa süre önce geçirdiği makyaj ile artık sadece sert tavanla (hardtop) sunulan araç, üstü kapalıyken bir coupeden farksız görünüyor. Geniş ızgarası, çekik farları ve kaslı gövdesiyle olduğundan çok daha pahalı bir araç gibi görünenMX-5, aynı zamanda dünyada bugüne kadar en fazla satılan roadsteri olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Sadece 1,24 metrelik yüksekliği ile yollarda görülebilecek en alçak araçlardan olanMX-5, buna karşın iki kişi için son derece rahat bir iç hacim sunuyor.

Baş mesafesi çok iyi

Tavan kapalıyken baş mesafesi son derece başarılı. Koltukların başarılı tasarımı ve vücudu saran yapısıysa övgüyü hak ediyor. Kokpit tasarımı oldukça sade olsa da ergonomi ve kalite açısından sorun bulunmuyor. Tavan kapalıyken iç mekanda duyulan çıtırtı seslerinin ise beklediğimizden oldukça az olması sevindirici. Bu sayede otoyol sürüşleri de eziyet olmaktan çıkıyor.

Motor sesi etkileyici

Araçta 2 litrelik benzinli motor görev yapıyor. 160 beygir güç ve 188 nmtork üreten bu motor, 1186 kilogramlık ağırlığın altından kolayca kalkıyor. 0’dan 100 kilometreye 8,9 saniyede ulaşabiliyor ve maksimum hızı 194 kilometre. Yeterli performansın arkasında 6 ileri Active matic şanzıman bulunuyor. Yeteri kadar hızlı geçişleriyle keyif veren şanzıman direksiyon arkasındaki kulakçıklarla da kumanda edilebiliyor. Motor da üst devirlerde oldukça keyifli sesler üretiyor.

8.0 litre tüketiyor

Performanslı kullanımlarda arkadan itişli olduğunu hatırlatanMX-5, başarılı çalışan DSC (elektronik stabilite programı) sistemi ile de bu durumu eğlenceli hale getiriyor. Aracın hafifçe kaymasına izin veren sistem, deneyimli olmayan sürücülerin de keyifli anlar yaşamasına fırsat sunuyor. Deneyimli sürücüler için ise araç son derece başarılı bir yol tutuş vaad ediyor.

Tutunma çok başarılı

Sabit hızla girilen virajlarda aracın tutunma yeteneği son derece başarılı. Bunda sert ayarlı süspansiyon ve net tepkiler veren direksiyon sisteminin katkısı büyük. Sunduğu tüm bu eğlenceye rağmenMX-5, sakin kullanımlarda makul tüketim değerlerine imza atabiliyor. Fabrika verilerine göre 100 kilometrede ortalama 8.0 litre tüketen araç, bizim kullanımımızda da 9.2 litrelik ortalamayı tutturdu.

79 bin liradan satılıyor

Mazda’nın MX-5 için belirlediği başlangıç fiyatı 92 bin lira. Kumaş tavanlı bu modelin yanı sıra otomatik vites ve sert tavan versiyonu için 98 bin lira. ABS, EBD, DSC, TCS, MAIDAS, SRS, ön ve yan hava yastıkları, 17 inç alaşım jantlar, xenon farlar, BOSE ses sistemi, 6’lı CD/MP3 çalar, otomatik klima, deri döşeme ve koltuk ısıtma, cruise control gibi donanımlarla satılan araç, rakiplerle benzer bir etiket taşıyor.

Modern bir coupe

Mazda MX-5 Roadster Coupe, takdir toplayan roadster sürüş deneyimini sert tavanın pratik yanlarıyla birleştiriyor.

Tasarım ve mühendislik ustalığıyla Mazda MX-5 Roadster Coupe’nin elektrikli tavanı güçlüdür, hafiftir ve büyük bir alan tasarrufu sağlar.

Kabin ve bagaj arasına tamamen kapanır ve böylelikle tüm bagaj kapasitesi her zaman kullanılabilir olur. Ayrıca sadece 12 saniyede açılır ve kapanması ile kendi segmentindeki en hızlı modellerden biridir.

Ayrıca Yeni Mazda MX-5, yağmurdan etkilenmeyen daha sessiz, premium sürüş sağlayan ses yalıtım önlemleri sunuyor.

Roadster’ın sportif hissi, ince ama dışavurumcu dış hatlara da yansıyor. Ön ızgaranın görünümü, ön farların çevresindeki bölge, sis farları ve kapı kolları tamamen yenilendi.

Tüm yıl boyunca konfor ve pratiklik emrinizde. İstediğiniz zaman tavan açıp saçlarınızda rüzgarla sürüş keyfini, istediğiniz zaman tavanı kapatıp sessizlik hissini yaşayabilirsiniz. Mazda MX-5 Roadster Coupe, gerçekten heyecan verici bir otomobil.

Tasarımıyla farklı

Mazda MX-5, dünyaya sporcu yanını hiç olmadığı kadar açık bir şekilde yansıtan yeni bir yüz sunuyor.

Sürücü alanı, yenilenmiş doku ve renklerle sürücünün konforuna odaklanıyor.

Atletik görünüm

Mazda MX-5′in ön, yan kısımlar ve arka kısmı özel karakterini vurgulayacak şekilde yenilendi.

Yenilenen ön görünüm, Mazda markasının ruhunu yansıtan beş noktalı yeni bir ızgara içerir. Daha aerodinamik ön tampon, keskin görünümlü farlar ve dinamik bir biçimde yeniden tasarlanmış sis farları geliştirilmiş roadster stilini ortaya koyar.

Kenar eşikleri ve kapı aynalarındaki değişiklikler, aerodinamiği artırır ve dinamizm hissine katkıda bulunuyor. Arka kısım ise, yeniden tasarlanmış tampon ve arka farlara kazandırılan modern görünümle spor otomobil hissi daha da arttı.

17 inç alüminyum alaşım jantlarda Mazda MX-5′in hafif, spor tarzını destekleyen yeni bir on kollu tasarım bulunuyor.

Bir renk seçin

Yedi gövde rengi seçeneği arasından seçiminizi yapabilirsiniz: Alüminyum Grisi metalik, Gerçek Kırmızı, Metropol Grisi mika, Bakır Kırmızısı mika, Fırtına Mavisi mika, Parlak Siyah ve Kristal Beyazı mika

Sert tavan özellikleri

Mazda MX-5 Roadster Coupe’nin kendine has dinamik bir tarzı bulunuyor.

Parlak mercekli yukarı monte stop lambası ve gümüş sis farı yuvaları bu spor otomobilin farklı görünümüne katkı sağlar.

İç güzellik

Tasarım ve malzemelerde yapılan önemli geliştirmeler, Mazda MX-5 kabininin neredeyse her parçasının yenilendiği anlamına gelir. En çarpıcısı ise gösterge paneli, orta konsol ve ses sisteminin yeni görünümüdür.

Yeni koltuk döşemeleri yüksek kaliteli siyah deridir. Kolçaklar ve kapı döşemelerinde kullanılan malzemelerdeki geliştirmeler genel kalite hissini arttırır.

Rakipsiz keyif

Mazda MX-5′in evrimi, hız veya güçten öte, her zaman için özel ‘otomobil ve sürücü birliği’ hissini destekler nitelikte olmuştu. Roadster sürüşünü bu kadar keyifli yapan da budur.

performance01_large_lhd

En son mühendislik geliştirmeleri, sizin daha yüksek sürüş çevikliği olarak deneyimleyeceğiniz daha canlı, daha doğrusal bir performansa odaklanır. Yenilenmiş süspansiyon ayarları, dönüşleri daha da keyifli hale getirirken geliştirilmiş aerodinamik yakıt ekonomisi ve kontrol sağlar.

Direksiyonda değiştirme kolları bulunan altı ileri vitesli Activematic şanzıman, Avrupa’da yenidir ve iki dahiyane teknoloji sağlar: Doğrudan Activematic (DAM) fonksiyon, vitesi tam olarak kontrol etmenizi ve böylelikle kendinizi otomobil ile daha da bütünleşmiş hissetmenizi sağlar. Aktif Uyarlanabilir Vites (AAS) fonksiyonu, farklı sürüş koşullarını değerlendirip ayarları gerektiği şekilde yaparak gaz pedalında size daha fazla kontrol verir.

Her yerde, her alanda koruma

Mazda MX-5 gibi heyecan verici bir spor otomobilde güvenlik ve emniyetinizin iyi düşünülmüş olduğunu bilmek iç rahatlatıyor.

Sağlam gövde yapısı, kolon destekleri ve iyi konumlandırılmış hava yastıkları darbelere karşı kapsamlı koruma sağlar. Geniş görüş açıları ve gelişmiş teknoloji, çarpışmaları önlemek için daha fazla vakit anlamına gelir.

MX-5′in saf sürüş keyfi, güvenlikte erişilen zirve ile perçinlenir. Yaratıcı piroteknik bir teknoloji olan DHS sayesinde, önden bir yayaya çarpma durumunda, yayanın başına gelebilecek hasarı minimuma indirmek amacıyla, motor kapağı yukarıya doğru bir miktar hareket eder. Tüm versiyonlarda standart olarak bulunan DHS, araç 20 km/s hızın üzerindeyken aktif haldedir.

Dinamik Denge Kontrolü (DSC) ve Çekiş Kontrol Sistemi (TCS) Mazda MX-5′te standart olarak sunulur ve en çok ihtiyaç duyduğunuz anlarda siz ek kontrol ve güven verir. Gösterge panelindeki dış sıcaklık göstergesi ise sürüş koşullarını yakından takip etmenize olanak sağlar.

Sürücü alanının dikkatli yerleşimi sayesinde hiçbir zaman gözlerinizi yoldan ayırmak zorunda kalmazsınız. Bluetooth hands-free telefon sistemi, sürüş konsantrasyonunuzu bozmadan dış dünyayla iletişim kurmanıza olanak verir.

İmmobilizer, içten duyarlı hırsız alarmı ve uzaktan kumandalı merkezi kilitleme, sizi ve otomobilinizi her zaman, her yerde korur.

Kolay yaşam

Üstü açık veya kapalı…Mazda MX-5′i sürmenin sürekli bir keyif olduğunu göreceksiniz.

iç

İklim kontrolü otomatik klima ve kabinin inanılmaz rüzgar kontrolü performansıyla, aracın içinde her zaman arzu ettiğiniz gibi bir hava olacak. Yeni beş kademeli ayarlanabilir koltuk ısıtması kişisel konforunuz için mükemmel bir kontrol düzeyi sağlar.

Kabinin gözden geçirilmesi küçük değişikliklere neden olmuştur. Kapı panelinin yerleşimi artık daha pratiktir ve kolçaklardaki yeni yumuşak minderler uzun yolculuklarda kendini gösterir. Hız kontrol sistemi, sabit bir hızda giderken yolculuktan keyif almanızı sağlar.

Daha zengin ses

Bose tarafından Mazda MX-5 için özel olarak geliştirilmiş olan premium ses sistemi şimdi teknik gelişmeler içeriyor.

Ekolayzır kanallarının sayısı dörtten altıya çıktı. Bunlar tüm hoparlörlerden bağımsızdır ve dolayısıyla daha hassas ses ayarı sağlar. Yeni amplifikatör konfigürasyonu orta ve yüksek frekanslar ile düşük frekanslarda hoparlörleri ayrı ayrı kullandığı için hepsinden potansiyelinin sonuna kadar faydalanılır.

En yeni AudioPilot™2 gürültü önleme teknolojisi, sürüş koşulları ne olursa olsun rafine müzik dinlemenize olanak sağlar.

Sonuç daha net, daha dengeli bir sestir. Müzik keyfinizdeki tek kesinti Bluetooth hands-free telefon sistemi sayesinde biriyle hoparlörler üzerinden konuştuğunuzda olacaktır.

Kolay yaşam

Üstü açık veya kapalı…Mazda MX-5′i sürmenin sürekli bir keyif olduğunu göreceksiniz.

İklim kontrolü otomatik klima ve kabinin inanılmaz rüzgar kontrolü performansıyla, aracın içinde her zaman arzu ettiğiniz gibi bir hava olacak. Yeni beş kademeli ayarlanabilir koltuk ısıtması kişisel konforunuz için mükemmel bir kontrol düzeyi sağlar.

Kabinin gözden geçirilmesi küçük değişikliklere neden olmuştur. Kapı panelinin yerleşimi artık daha pratiktir ve kolçaklardaki yeni yumuşak minderler uzun yolculuklarda kendini gösterir. Hız kontrol sistemi, sabit bir hızda giderken yolculuktan keyif almanızı sağlar.

Daha zengin ses

Bose tarafından Mazda MX-5 için özel olarak geliştirilmiş olan premium ses sistemi şimdi teknik gelişmeler içeriyor.

Ekolayzır kanallarının sayısı dörtten altıya çıktı. Bunlar tüm hoparlörlerden bağımsızdır ve dolayısıyla daha hassas ses ayarı sağlar. Yeni amplifikatör konfigürasyonu orta ve yüksek frekanslar ile düşük frekanslarda hoparlörleri ayrı ayrı kullandığı için hepsinden potansiyelinin sonuna kadar faydalanılır.

En yeni AudioPilot™2 gürültü önleme teknolojisi, sürüş koşulları ne olursa olsun rafine müzik dinlemenize olanak sağlar.

Sonuç daha net, daha dengeli bir sestir. Müzik keyfinizdeki tek kesinti Bluetooth hands-free telefon sistemi sayesinde biriyle hoparlörler üzerinden konuştuğunuzda olacaktır.

Özellikler ve fiyatlar

Özellikler ve fiyatlar hakkında genel bilgi aşağıda yer almaktadır.

Mazda MX-5 Sport Style
Motor tipi 2.0 MZR 2.0 MZR
Motor hacmi (cc) 1999 1999
Maksimum güç (BG / dd) 160 / 6700 160 / 6700
Maksimum tork (Nm / dd) 188 / 5000 188 / 5000
Şanzıman 6 ileri manuel 6 ileri Activematic
Performans ve Ekonomi Yumuşak tavan Sert tavan Sert tavan otm.
Maksimum hız (km/s) 213 218 194
0-100 km/s hızlanma (sn) 7.6 7.9 8.9
Yakıt tüketimi (l/100 km)
Şehir içi 10.9 10.9 11.1
Şehir dışı 6.0 6.1 6.2
Ortalama 7.8 7.8 8.0
CO2 emisyonu (g/km) 181 181 188
Özellikler Sport Style
Emniyet ve güvenlik
Mazda gelişmiş darbe önleme sistemi (MAIDAS) S S
Yüksek güvenlikli motor kapağı S S
İlave sınırlama sistemi (SRS) S S
Kilitlemeyi önleyici fren sistemi (ABS) S S
Elektronik fren basıncı dağıtımı (EBD) S S
Önde ve arkada disk frenler S S
Dinamik stabilite kontrolü (DSC) S S
Çekme kontrol sistemi (TCS) S S
Tahditli kaymalı diferansiyel (LSD) S S
Sürücü ve yolcu ön hava yastıkları S S
Yan hava yastıkları S S
Immobilizer S S
Uzaktan kumandalı merkezi süper kilitleme S S
Dış donanım
17″ alaşım jantlar, 205/45 R17 lastikler S S
Koyu renk jantlar S
Lastik tamir seti S S
Spor süspansiyon (Bilstein amortisörler) S
Kule gergisi S S
Gövde rengi ön ve arka tamponlar S S
Gövde rengi kapı kolları (yumuşak tavan) S
Krom kaplamalı gövde rengi kapı kolları (sert tavan) S S
Çift egsoz borusu S S
Xenon ön farlar (yıkamalı ve otomatik yükseklik ayarlı) S
Ön sis farları S S
Arka fren lambası, kırmızı (yumuşak tavan) S
Arka fren lambası, şeffaf (sert tavan) S S
Elektrikli ve ısıtmalı, siyah yan aynalar S
Elektrikli ve ısıtmalı, gövde rengi yan aynalar S
Takla barı, siyah S
Takla barı, krom S
İç donanım
Yükseklik ayarlı sürücü koltuğu S S
Rüzgar engelleyici S S
Deri döşeme S S
Isıtmalı koltuklar S S
Elektrik destekli ve yükseklik ayarlı direksiyon S S
Deri kaplı direksiyon, vites kolu ve el freni S S
Direksiyondan kumandalı radyo/6CD/MP3 çalar S S
BOSE müzik sistemi ve 7 hoparlör S S
Bluetooth sesli kontrol sistemi S S
Yol bilgisayarı S S
Elektrikli ön camlar, tek dokunuşta açılma S S
Otomatik klima S S
Hız kontrol sistemi S S
Kendiliğinden kararan dikiz aynası S S
MX-5 logolu, paslanmaz çelik marşpiyeller S S
AUX jakı S S
Alüminyum görünümlü pedallar S
Halı paspaslar S S
Model Tip Tavsiye Edilen Liste Fiyatı (TL)
Mazda MX-5 Style RHT AT 98,000
Mazda MX-5 Sport ST 92,000
Mazda MX-5 Sport RHT 98,000
Metalik boya
Mazda MX-5 800
  • Fiyatlar 25.03.2013 tarihinden itibaren geçerlidir.
  • Fatura tarihindeki tavsiye edilen satış fiyatlarımız geçerlidir.
  • Şirketimiz önceden haber vermeksizin otomobilin fiyat, versiyon ve opsiyon donanımlarında değişiklik yapabilir.
  • Vergilerde meydana gelebilecek değişiklikler müşteriye yansıtılır.
  • Fiyatlara bandrol ve tescil masrafları dahil olup zorunlu trafik sigortası bedeli dahil değildir. Bu masraflar için İstanbul ili baz alınmıştır.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~