Mazda CX-9 – Test Sürüşü ~ Özellikleri

Mazda’nın 2006 yılında New York International Auto Show’da tanıttığı büyük SUV’si CX-9, 2009 yılında geçirdiği makyajla beraber ülkemiz giriş yaptı. Ford CD3 platformunu kullanan araç Mazda 6 ile aynı alt yapı üzerine yükseliyor. Yurt dışında sadece önden çekişli versiyonu da bulunan araç Türkiye’de 4×4 ve tek donanım listesiyle ticarileştiriliyor.

sizin-icin-mazda-cx-9-u-test-ettik-836481

Tasarım

Mazda’nın son yıllarda yaptığı tasarım atağından nasibini almış olan CX-9 çok dikkat çekici bir SUV. Krom çizgilerle süslenmiş aracın sportif imajı ön planda tutulmaya çalışılmış. 20 inçlik alüminyum alaşımlı jantların üzerinde duran CX-9 boyutları itibariyle SUV segmentinin en büyükleri arasına girmeyi başarıyor. Audi Q7 ile aynı uzunluğa sahip Mazda CX-9, Mercedes GL’den ise sadece 1 cm kısa. Range Rover ise bu karşılaştırmada CX-9’un tam 117 cm gerisinde kalıyor.

İç Mekan

Mazda CX-9’un iç mekanında kullanılan malzemelerin kalitesi ve görüntüsü gerçekten tatminkar. Dış mekandaki spor otomobil vurgusu aracın içine girdiğinizde sona eriyor ve CX9, bir SUV’nin olması gerektiği gibi bir karşılama sunuyor. Geniş ve konforlu iç mekanda ergonomik olarak göze çarpan bir kusur yok. Şık orta konsolda bulunan kumandaların kullanımı biraz karışık gibi görünse de alışmak çok zaman almıyor. İç mekanda bir çok saklama gözü sunulmuş. Kırmızı ve mavi aydınlatmalarla süslenmiş gösterge panelinin okunabilirliği ve görüntüsü çok iyi ancak uzun gece yolculuklarında göz yorucu olabiliyor.

Motor

Mazda CX-9 sadece 3.7 litrelik benzinli motor ile birlikte satılıyor. 6259 d/dk’da 277 hp güç üreten V6 motor, 4250 d/dk’da 366 Nm tork üretiyor. 2 tonun üzerindeki test aracımızı hızlandırmakta hiç zorlanmayan ünite, gücünü 6 ileri otomatik şanzıman ve Mazda aktif tork dağılım sistemi ile yere iletiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 10,1 saniyede tamamlayan CX-9’da maksimum hız ise 181 km/s. Sessiz çalışan yapısıyla beğenimizi kazanan MZI ünite devirli kullanımı seviyor fakat bu da doğal olarak tüketime yansıyor. Fabrika verisi şehir içi yakıt tüketimi 18,4 litre olan CX-9, ağırlıklı şehir dışı kullanımda 100 km’de ortalama 15 litre benzin tüketti.

Yol tutuş ve Konfor

Mazda CX-9’un süspansiyonu orta sertlikte ayarlanmış. Bu sayede hızlı virajlarda tedirginlik verecek düzeyde yana yatma yaşanmıyor. Bunun yanında süspansiyonun darbe sönümleme yeteneği de yüksek. Yoldan gelen darbeleri iç mekandan soyutlama konusunda pek çok rakibiyle baş edebilecek düzeyde. Yolda stabil yapısıyla dikkat çeken CX-9, ağırlıklı olarak önden kayma eğiliminde. Buna karşın standart kullanıcının bu gibi durumlarla karşılaşması güç.

Güvenlik

Mazda CX-9 EuroNcap çarpışma testine girmedi. Ancak Amerikan Ulusal Karayolları Trafik İdaresinin (NHTSA) yaptığı önden ve yandan çarpışma testlerinden beş yıldız, devrilme direnç testinden ise dört yıldız ile ayrıldı.

.

.

Yorum- Selim ERKEK / arabam.com

Mazda CX-9’u yollarda daha çok göremeyişimizin baş nedeni savurgan V6 benzinli motoru. Oldukça zevkli bir kullanıma sahip bu ünite yüksek tüketimi nedeniyle CX-9 satışlarının önüne geçiyor. Rakiplerine oranla çok ucuz bir fiyata satılan CX-9 dizel bir ünite ile satılsaydı satış rekorları kırardı. Konforu ve sessizliğiyle beğenimi kazanan aracın sürüş dinamikleri de bu büyüklükteki bir araç için oldukça iyi. Son bir söz de aracın otomatik şanzımanı için söylemek istiyorum. Son zamanlarda kullandığım en iyi klasik otomatik şanzıman CX-9’daki desem yalan söylemiş olmam. Hem vites geçişleri manasında hem de birden fazla vites düşürmesi gerektiği anlarda oldukça başarılı olan şanzıman takdiri hak ediyor.

Yorum – Tulu DARICAN / arabam.com

Müsrif SUV’lerin en çok eleştirildiği, çevreci baskıların arttığı bir dönemde tanıştığımız CX-9, büyük ve çok tüketen arazi araçları arasına en ortadan dalıyor. Aracın 3.7 litrelik benzinli motoru daha çok Amerikalı tüketicilerin beğenisine göre şekillendirilmiş bir ünite. Performansıyla göz doldursa da tüketim değerleri herkesin baş edebileceğinden çok öte. Bunun dışında çok başarılı bir tercih olan CX-9, kelepir sayılabilecek bir fiyata sahip. Başarılı süspansiyon sisteminin sunduğu konfor bir SUV için üst düzeyde. Özellikle otomatik şanzımanının performansını çok beğendim. Hızlı vites düşüren ünite, sarsıntısız vites geçişiyle de taktir topluyor. Mazda keşke benzinli motorun dışında dizel bir üniteyi de bu başarılı araçta kullansaydı.

Teknik Özellikler
Motor: MZI 3,7
Motor Hacmi: 3726 cc
Silindir Adedi: V6
Maksimum Güç: 277 hp 6250 d/d
Maksimum Tork: 366 Nm 4250 d/d
Performans
0-100 km/s Hızlanma 10,1 s
Maksimum Hız: 181 km/s
Frenler
Ön: Hava kanallı Disk
Arka: Hava kanallı Disk
Yakıt Türü Benzin
Yakıt Tüketimi
Şehir İçi: 18,4 lt
Şehir Dışı: 9,9 lt
Karma: 13 lt
Test: 15 lt
Boyutlar
Uzunluk: 5089 mm
Genişlik: 1936 mm
Yükseklik: 1728 mm
Dingil Mesafesi: 2875 mm
Bagaj Hacmi: 267/928/1887 lt
Yakıt Depo Kapasitesi: 76 lt
Boş Ağırlık: 2115 kg
Lastik Boyutu: 245/50 R20

Kaynak: Milliyet

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~