Mazda 5

Mazda5. Düşünme biçimimiz

mazda5_overview_hero

En iyi mini-van ile tanışın

Mazda5′teki tüm özellikler benzersiz bir mini-van yaratmak için yeniden değerlendirildi.

Geleneksel Japon sürgülü kapılardan esinlenilerek yaratılan elektrikli sürgülü kapılar ufak bir el hareketi ile kolaylıkla çalıştırılabilir ve tam elinize göredir. Sağlamlık ve emniyetten taviz vermeyen sürgülü kapılarda, parmakların sıkışmasını önleyen bir de güvenlik özelliği bulunur.

Mazda5′teki Karakuri koltuklar, hareket etmek için kendi ağırlıklarını kullanmaları sayesinde minimum efor harcanarak harekete ttirilebilir. İkinci sıradaki koltuklar tamamen ayarlanabilir ve isteğe göre ayarları tekrar tekrar değiştirilebilir. Masalar katlanabilir ve her yerde eşya gözleri mevcuttur.

Mazda5 başka hiçbir şeye benzemez. Doğada bulunan dalga formlarından alınan ilhamla yaratılan şık çizgileriyle, havanın veya suyun otomobilin üzerinden aktığı izlenimi verir. Mazda aile yüzü, yeni D sütunu tasarımı ve yatay arka farlar gibi detaylar, pratik 7 koltuklu aile arabasından çok, sportif bir hatchback görünümü verir. Minimum sürtünme yaratacak tasarımı sayesinde bu kadar büyük bir araçtan etkileyici derecede düşük bir kabin sesi bekleyebilirsiniz.

Tüm Mazda’lar sürücü otomobilleridir ve Mazda5 de diğerlerinden farklı değildir. Daha sağlam gövdesi bütünlük hissi verir, sürücü ve otomobil arasında daha aktif ve duyarlı bir ilişki sağlar. Bu his, sürücünün etrafında süzülen kolay ve sezgisel kullanıma sahip yeni iç tasarım ile daha çok vurgulanmaktadır. Otomobilin arttırılmış sağlamlığı ile Mazda5 çok emniyetli ve çok güvenli.

Mazda5 kadar güvenli ve iyi donanıma sahip bir aracın çok yakıt tüketeceğini düşünebilirsiniz. Fakat yanılıyorsunuz. Mazda5′in geliştirilmiş yakıt tüketimi ve CO2 emisyon seviyeleri, çevre bilinci taşıyan kullanıcılar için mükemmel bir seçim.

Sportif stil

style_hero

Doğal formların dikkatlice incelenmesinden türetilerek oluşturulmuş bir tasarım dili kullanan Mazda5′in tüm akıcı kıvrımları ve çizgileri, etkileyici olduğu kadar tanıdık bir genel görünüm oluşturur.

Mazda aile yüzü ızgarasından ve yeni ön far tasarımından başlayarak yeni tavan hattına kadar ilerleyen çizgileriyle Mazda5, 7 koltuklu bir aile arabasından çok, sportif hatchback görünümü sunar.

Arka kısımdan bakıldığında, gizlenmiş D sütunları, yeniden konumlandırılmış arka lambalar ve daha alçak arka tamponlar görülebilir. Bu parçaların her biri, akıntıya kapılmış pürüzsüz bir çakıl taşı gibi tasarımın doğal akışının bir parçasıdır.

Akıcılık fikri, açık bir tasarıma sahip gösterge paneli ve davetkâr koltuk tasarımıyla iç kısımda da devam eder. Genelde, fazla kişi taşıma kapasitesine sahip araçların tasarımları arka planda kalmaktadır. Sportif Mazda5, 7 koltuklu otomobillerde yeni bir standart oluşturan bir görünüme sahiptir.

Otomobil teknolojisi insanlaştırıldı

functionality_hero

Mazda5′i daha fazla aile dostu bir araç yapmak için, elektrikli sürgülü kapılar uzaktan kumandayla kolayca kontrol edilebilir hale getirildi. Ayrıca, sürgülü kapılar, nesnelerin sıkışmasını önlemek için yeni dokunmaya duyarlı sensör sayesinde artık daha da güvenli.

Sürgülü kapılar, araç gövdesine paralel açıldıklarından dolayı, şehir içi sıkışık park alanlarında kullanım avantajı sağlar. Akıllı koltuk sistemi ile birlikte, araca giriş ve çıkış çok kolay bir hale getirilmiştir.

Mazda5′in çoklu koltuk modları ve ikinci sıra koltuklardaki eşya gözleri halihazırda çok yönlülüğün sembolü olmanın yanı sıra, çıtayı daha da yükseklere taşıyor. Tasarımı ile koltuk ve bagaj kullanımında çok yönlülük sağlar ve zeki Karakuri sistemi sayesinde bir el hareketi ile kontrol edilebilir.

İkinci sıradaki konforlu orta koltuk ve ön koltukta oturan yolculara yönelik kolçak, Mazda5′i uzun yolculuklarda içinde bulunulması gereken mükemmel bir ortam haline getirir. Yeni havalandırma panelleri, araç içindeki yolcuların hiç olmadığı kadar rahat etmesini sağlar. Gösterge ve kontroller kolay kullanım için sezgisel olarak konumlandırılmıştır.

Sürücü için, tüm göstergeler, anahtarlar ve sürücü bilgi ekranlarının konumları kolay ve sezgisel kullanım anlamına gelmektedir.

Sürüş keyfi

driving_hero

Mazda5′in direksiyonundayken aklınıza bir soru gelecektir – bu kadar büyük ve pratik bir aile otomobilinin sürüşü nasıl bu kadar dinamik ve eğlenceli olabiliyor? Sürücü koltuğuna oturup, Mazda5 ile hızlandıkça, virajlara girdikçe veya durdukça, otomobilin amaca yönelik tavrını hissedeceksiniz.

Frenlerin ve süspansiyonların geliştirilmesi ve güçlendirilmiş gövde yapısıyla elde edilen sürücünün otomobil ile bütünleşme hissi sayesinde, Mazda’nın dinamik sürüş genleri Mazda5′e güçlü bir şekilde aktarılmıştır.

Bu değişiklikler, sürücü ve otomobil arasında daha aktif bir ilişki sağlar ve Jinba Ittai felsefemizi vurgular: “at ve binicisi arasındaki bütünlük”.

Bunun ardından aklınıza içerisinin ne kadar sessiz olduğu gelir.

Mazda5′in içini daha konforlu yapmak amacıyla, işe dış kısmından başladık. Maksimum performans ve minimum gürültü için havayı ortadan kesen bir tasarım ile aerodinamiği geliştirdik.

Kabin içi sessizlik diğer birçok zeki geliştirmeler sayesinde elde edildi. Hava girişi kanallarının konumunu değiştirdik ve rüzgâr türbülansını azaltmak için A sütununu yeniden tasarladık. Ön kaput yeniden tasarlanarak havanın silecekler üzerinden yön değiştirmesi sağlandı. Otomobilin altında, alt gövde korumasını yumuşattık. Tüm kabinde daha huzurlu bir atmosfer yaratmak için otomobilin tavan yalıtımını da geliştirdik.

Doğaya karşı daha nazik güç

environment-power_hero

Mazda5 çevre sorumluluğu bilinci olan büyük bir otomobildir.

Mazda sadece yüksek derece geri kazanılabilirliğe sahip bir araç olmakla kalmaz. Mazda5 her damla yakıttan daha fazla verim alır, buna bağlı olarak çevreye etkisi ve yakıt tüketim masrafı azalır.

Mazda5′te bulunan hafif ve tutumlu 1.6l dizel motor, 6 ileri manuel şanzıman ile birlikte Euro 5 emisyon standartlarını karşılayarak yüksek verimlilik sağlar.

Mazda5, gerçek anlamda yakıt tasarrufu sağlayan bir otomobildir. Turbo dizel motor, %15 yakıt tasarrufu ve %13 daha az CO2 emisyonu sunar.

Güvenliği ön plana alan mini-van

safety_hero

Ailenizi veya müşterilerinizi taşırken, Mazda5′in görünümünün güzelliği kadar güvenli olduğunu da bilmek sizi memnun edecektir.

Kapı içerisinde bulunan yan darbe kirişlerini güçlendirdik ve tüm gövdeyi daha kuvvetli hale getirdik. Her 3 sırada da yolcular için hava yastıkları bulunuyor. Ayrıca ön kaput, tasarımı değiştirilerek yayalar açısından daha güvenli hale getirildi.

İkinci sıradaki koltuk sırtlarını güçlendirerek, otomobil ani fren yaptığında öne doğru fırlayabilecek bagajlardan gelebilecek darbelere karşı koruma sağladık.

Elektrikli sürgülü kapılar üzerindeki dokunmaya duyarlı sensörler, yolcuların ve nesnelerin kapı arasına sıkışmasını önler. Ayrıca, frenle gaz pedalına aynı anda basıldığında devreye giren fren öncelik sistemi, gazı keserek aracın durmasını sağlar.

Mazda5 bununla birlikte, çocuk koltuğu takılması amacıyla ISOFIX sistemi ile donatılmıştır. Diğer emniyet özellikleri arasında, standart olan Ani Durum Sinyal Sistemi (ESS) ve park sensörü ve Lastik Basıncı İzleme Sistemi (TPMS) bulunuyor.

Mazda5

specs_prices_hero

Mazda5 hakkındaki verileri aşağıda görebilirsiniz.

Özellikler ve fiyatlar

Motor tipi 1.6 MZ-CD
Motor hacmi (cc) 1560
Maksimum güç (kW (BG) / dd) 85 (115) / 3600
Maksimum tork (Nm / dd) 270 / 1750-2500
Performans ve Ekonomi
Hızlanma (0-100 km/s) 13.7
Maksimum hız (km/s) 180
Yakıt tüketimi (l) Şehir içi 6.4
Şehir dışı 4.6
Ortalama 5.2
CO2 emisyonu (g/km) 138
Özellikler Sport
Emniyet ve Güvenlik
Mazda Gelişmiş Darbe Önleme Sistemi ve “triple H” tasarımlı gövde yapısı S
“İlave Sınırlama Sistemi (SRS)
Çarpma sensörlü merkezi kontrol birimi, emniyet kemeri öngergileri, yük sınırlayıcılar ve ön hava yastıkları”
S
Elektronik Fren Basıncı Dağıtımı (EBD) ve Acil Fren Desteği (EBA) ile birlikte Dört Tekerlekli Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (4W-ABS) S
Dinamik Stabilite Kontrolü (DSC) ve Çekiş Kontrol Sistemi (TCS) S
Adaptif Arka Sinyal Sistemi (ESS) S
Sürücü ve ön yolcu ön hava yastıkları S
Ön yan hava yastıkları S
Ön ve arka perde hava yastıkları S
Emniyet ve Güvenlik
Ön emniyet kemeri hatırlatıcısı ekranı ve sesli uyarı S
Ön, ön gergili ve yük sınırlayıcılı 3-noktalı (ELR) S
2. sırada, 3-noktalı x3 (ELR) S
3. sırada, 3-noktalı x2 (ELR)
ISOFIX çocuk koltuğu sabitleme S
Immobilizer sistemi S
Dış donanım
17″ alüminyum alaşımlı jantlar ve 205/50R17 lastikler S
Metalik / Mika boya S
Gövde rengi ön ve arka tamponlar S
Gövde rengi kapı kolları S
Yağmur sensörü S
Xenon ön farlar, ön far yıkaması ve otomatik yükseklik ayarı S
Otomatik yanan ön farlar S
Ön sis farları S
Arka fren ve sis lambaları S
Park sensörleri S
Karartılmış arka camlar S
Elektrikli ve ısıtmalı, gövde rengi yan aynalar, sürücü için geniş açı S
Elektrikli kayar arka kaplıar S
Arka tavan rüzgarlığı S
Konfor
Elektrikli kapı kilitleri S
Uzaktan kumandalı merkezi kilit S
Elektrikli hidrolik direksiyon S
Hız kontrol sistemi, direksiyon kumandalı S
Elektrikli ön ve arka camlar, tek dokunuşla otomatik yukarı aşağı hareket S
Sürücü camında tek dokunuşla otomatik yukarı aşağı hareket ve zamanlayıcı işlevi S
Otomatik klima S
Polen filtresi S
Güneş siperlikleri, sürücü ve yolcu bölümünde kapaklı ayna ve aydınlatma S
Kendiliğinden kararan dikiz aynası S
İç donanım
Sürücü koltuğu eğim ve yükseklik ayarı S
Sürücü koltuğu bel desteği S
Ön koltuklarda kol dayaması S
Ön koltuk arkalarında masalar S
2. sırada kol dayamalı kayar koltuklar ve Karakuri orta koltuk S
3. sırada 50/50 katlanan koltuklar S
Deri kaplı direksiyon S
Yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon S
Deri kaplı vites kolu S
Radyo / CD / MP3, 6 hoparlör S
Bluetooth sesli kontrol sistemi S
Direksiyona monte edilmiş ses kontrolü S
Yedek jak (AUX) ve güç çıkışı S
Yol bilgisayarı S
Lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) S
Dijital saat S
Baş üstü konsolu, güneş gözlüğü cebiyle S
Gösterge paneli ışıklandırma ayarı S
Ön far hatırlatıcı (sesli uyarı) S
Eşya gözü ile ön orta konsol, iki adet bardak tutucu S
2. sıra orta koltukta Karakuri kutusu S
Koltuk arkası cebi (yolcu tarafı) S
Kapı cepleri (ön ve arka kapılar) S
Bagaj örtüsü ve bagaj kutusu S
Model Tip Tavsiye Edilen Liste Fiyatı (TL) Tavsiye Edilen Özel Kampanya Fiyatı (TL)
Mazda5 Sport 74,775 -
Metalik/mika boya 815 -
Gösterilen araçlar Türkiye’de bulunan modellerle aynı donanım özelliklerini taşımayabilir. Renkler ve bazı dış ve/veya iç donanım parçaları geçerli modele göre değişiklik gösterebilir.

  • Fiyatlar 01.04.2013 tarihinden itibaren geçerlidir.
  • Fatura tarihindeki tavsiye edilen satış fiyatlarımız geçerlidir.
  • Şirketimiz önceden haber vermeksizin otomobilin fiyat, versiyon ve opsiyon donanımlarında değişiklik yapabilir.
  • Vergilerde meydana gelebilecek değişiklikler müşteriye yansıtılır.
  • Fiyatlara bandrol ve tescil masrafları dahil olup zorunlu trafik sigortası bedeli dahil değildir. Bu masraflar için İstanbul ili baz alınmıştır.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~