Lada nın Devrimi: Vesta

10604602_794096213966375_7998080910088226213_o

Rus otomobil üreticisi Lada (Avtovaz) büyük bir değişime girdi. Bu değişim Lada’nın Renault-Nissan ortaklığı ile başladı diyebiliriz. Kalina ve Granta modellerinin üretimiyle kalite artışı ve tasarıma verilen önem artmaya başladı. Ancak daha büyük bomba Vesta ile patlatılacak gibi görünüyor.

Lada Vesta ve XRay konseptlerini 2014 sonunda Moskova Otomobil Fuarında tanıtmıştı. Tasarımdaki akıcı ve modern çizgiler Lada’nın artık eski Lada olmayacağının ipucunu bize verdi. Yöneticilerin söylediğine göre herkesin ulaşabileceği uygun fiyat/performans politikasından vazgeçilmeyecek ancak kalite ve ergonomide büyük bir artış olacağı söyleniyor. Araçta 1.4 litre 100hp gücünde turbo benzinli motor kullanılacak.

   Üretim maaliyetinin 6000 dolar civarı olacağı söyleniyor. Ruslar eğer ülkemiz gibi vergilerin çok yüksek olduğu ülkelere bu aracı pazarlarsa çok büyük bir satış payını elde edebilir. Lada’nın Ssang Young , Chery gibi araçlardan çok daha sağlam ve kaliteli olduğu ortada. Bu araçlar yerine aynı fiyatta tercih edilebilecek bir araç Vesta. Ülkemize gelmesi durumunda vergiler eklendiğinde tahminen 30 bin TL civarı bir satış rakamı olacak. Eğer bu fiyatta satılırsa sıfır ve ikinci el piyasasına ilaç gibi gelir.
    Rus sayfalarında yaptığım araştırmaya göre 2016 da Vesta ile birlikte 4 yeni model çıkartılacak. Bunlar Vestanın sedan ve hatchback veriyonu , 2 tane Crossover tipi model ve bir tane yüksek hatchback türü araç olacak.
    Vesta’nın deneme üretimi geçtiğimiz günlerde yapılmaya başlandı. Aracın asıl seri üretimine 2015 Eylül ayında başlanacak. Deneme üretiminde ve testleri esnasında çekilen yeni fotoğraflara aşağıda göz atabilirsiniz:

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~