Kış lastiği hususi araçlara zorunlu mu?

Emniyet yetkilileri, kış lastiği takmanın sadece ticari araçlar için zorunlu olduğunu, özel araçlar için herhangi bir yasal zorunluluk bulunmadığını belirtti.

lastik

Yolcu ve eşya taşıyan ticari araçlarda kış lastiği kullanılmasını zorunlu hale getiren yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla fiyatları 105 ile 350 lira arasında değişen kış lastiklerine talep arttı.

Bazı lastik satıcılarının kış lastiğinin herkes için zorunlu olduğunu öne sürmesi ve bu yönde mesajlar atması üzerine emniyet yetkilileri değerlendirmede bulundu.

Kış lastiği takmayan sürücüye ceza uygulamasının ilk etapta şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara yönelik olduğunu vurgulayan trafik yetkilileri, özel araçlar için herhangi bir zorunluğun bulunmadığını bildirdi.

Yetkililer, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yönetmeliğine göre, aralık ayı başından nisan ayı başına kadar kış lastiği kullanmayan ticari araç sahiplerine 500 lira ceza verileceğini, bu yönetmeliğin hususi araçları kapsamadığını ifade etti.

KIŞ LASTİĞİ TAKIN, KAR ZİNCİRİ BULUNDURUN

Karayolu Trafik Kanunu ve ilgili Karayolu Trafik Yönetmeliği gereği
“bir takım Kar Zinciri bulundurulması” zorunludur.

KARAYOLU TRAFİK KANUNU

Araçlarda bulundurulması zorunlu gereçler:

MADDE 31- Araçlarda (Değişik: 08.03.2000-4550/1 md.);
a)Özelliklerine ve cinslerine göre, yönetmelikte nitelik ve
nicelikleri belirtilen gereçlerin,

KARAYOLU TRAFİK YÖNETMELİĞİ

1) SAYILI CETVEL: Araçlarda Bulundurulması Gereken Techizat ile
Bunların Niteliklerini Gösteren Cetvel

C) HUSUSİYETLERİNE GÖRE ARAÇLARDA BULUNDURULACAK TECHİZAT

Kriko, bijon anahtarı, dış ışık donanımı için birer adet yedek ampul,
pense, tornavida, seyyar lamba veya el feneri,
karlı ve buzlu günler için bir çift patinaj zinciri, çekme halatı.

bulundurulması ve kullanılır durumda olması zorunludur.

Kar Zinciri bulundurma zorunluluğu Yaz veya Kış Lastiği takmış , 4X4 ler dahil, tüm araçlar için geçerlidir.

Kış Lastiği ve özellikle M+S Kış Lastiği , araçlara kar üzerinde yaz lastiklerine göre daha yüksek bir ÇEKİŞ ve ( eğer dört tekere de takılıysa ) daha yüksek bir FREN olanağı vermektedir, ancak buz üzerinde , özellikle yokuş aşağı inişlerde, kış lastiklerinin de yapabileceği fazla bir şey yoktur. Kar Zinciri takılması gereklidir.

Kış lastikli 4×4 araçlar diğer kış lastikli araçlara göre buz üzerinde daha fazla ÇEKİŞ olanağına sahip olabilirler ve yokuş çıkabilirler, ancak FREN sırasında tüm araçlar eşittir.

Kış Lastiği takılı olduğu görülmesine karşın , Trafik yetkilileri Kar Zinciri takılmasını isterse , sürücülerin kesinlikle bu karara uymaları gereklidir.

Unutulmamalıdır ki, kar üzerinde Kış Lastiği güvenlidir , ancak buz üzerinde, Kar Zinciri ve Kış Lastiği ikilisi daha güvenlidir.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

1 Yorum Tarih: “Kış lastiği hususi araçlara zorunlu mu?”

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~