Katalizatör nedir? Ne işe yarar?

Katalitik konvektörün diğer bir adı katalizatördür. Görevi motordan çıkan zararlı maddeleri zararsız maddelere dönüştürmektir, bu maddenin içinden egzost gazı geçer ve geçerken reaksiyona uğrar, yani konuyu açmak gerekirse NOx (Azot Oksit), CO (Karbon monoksit) ve HC (Hidrokarbonlar) olarak giren katalizatöre giren maddeler reaksiyon uğrayarak N2 (Azot), CO2 (Karbon dioksit) ve H2O (su) olarak egzostdan dışarı atılır.


Katalizatör katalitik etki sağlayan cihaz, katalitik çeviricidir, katalizör ise katalitik etki sağlayan madde demektir.

Motordan çıkan zararlı maddeleri zararsız maddelere dönüştürmek için araçlara takılır. Seramikten yapılan yapılan ve gözenekleri katalitik etki sağlayan maddelerle (katalizör) kaplı katalitik dönüştürücünün içinden geçen egzoz gazları reaksiyona girerek zararsız maddelere dönüşür. Dönüştürücüye NOx (Azot Oksit), CO (Karbon monoksit) ve HC (Hidrokarbonlar) olarak giren maddeler reaksiyon sonucunda canlılara zararsız N2 (Azot), CO2 (Karbon dioksit) ve H2O (su) olarak egzozdan dışarı verilir. Dizellerde ayrıca is parçacıklarını yakalamak için ek bir sistem ve EGR denilen (Exhaust Gas Recirculation) egzoz gazı devirdaimi sistemi bulunur. Bazen performans arttırmak için katalitik dönüştürücünün iptali gündeme gelmektedir. Bu işlem araca ek güç sağlasa da çevreyi kirletmesine neden olduğu için kaçınılması gereken bir durumdur. Aracın egzozundan zararlı gazlar çıktığında bundan yine en çok kendimiz ve yakınlarımız zarar görür. Son olarak, katalizör ile katalizatör arasındaki dikkat edilmesi gereken farklılık: katalizör, katalitik etki sağlayan madde demektir, katalizatör ise katalitik etki sağlayan cihaz. Katalitik konvertör yerine katalitik dönüştürücü de denilebilir.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

4 yorum Tarih: “Katalizatör nedir? Ne işe yarar?”

 • kemal Yazar 7 Aralık, 2009, 21:21

  katalizör tüm araçlarda varmıdır ?

 • burak Yazar 9 Şubat, 2011, 19:44

  2006 model honda city var katalitik konvektör lazım çıkma yardımcı olabilir misiniz. iletişim adresi bırakırsanız mail adresime sevinirim.

 • Necmı Dıkmen Yazar 19 Mayıs, 2011, 10:09

  katalızörün ıptal edılmesı turboya zarar verırmı ? teşekkurler

 • Raven Yazar 9 Haziran, 2014, 13:54

  Cok aciklayici olmusda merak ettigim sey katalizatorun her aracta olup olmadigi?

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~