İşte Yüzde Yüz Yerli Otomobil!

Geçtiğimiz günlerde Tübitak tarafından geliştirildiği iddia edilen yerli otomobilden sonra, Hacettepe Üniversitesi tarafından 3 yıldır geliştirilen yerli otomobil de su yüzüne çıktı!

evt-s1-p-1444895397

Tübitak’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı yerli otomobil geçtiğimiz günlerde görücüye çıkmıştı. Aracın fotoğraflarının paylaşılmasıyla birlikte, yerli otomobil diye servis edilen aracın Cadillac’ın üretimden kalkan BLS isimli modelinin farklı bir varyasyonu olduğu ortaya çıkmış ve konu sosyal medyada büyük tartışmalara neden olmuştu.

Tübitak’ın yerli otomobil diye tanıttığı aracın ne kadar yerli olduğu tartışılırken, dün Hacettepe Üniversitesi’nden beklenmedik bir hamle geldi.

İşte yüzde yüz yerli EVT S1 modeli!

Hacettepe Üniversitesi, 3 yıldır üzerinde çalıştığı EVT S1 isimli yerli otomobili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sundu.

Hacettepe Üniversiyesi, Teknokent bünyesinde tamamen yerli imkanlarla, Türk mühendisler tarafından geliştirilen EVT S1, Türkiye’nin ilk yüzde yüz yerli elektrikli otomobili oldu.

Son derece şık bir tasarıma sahip olan EVT S1’in şasisi yüksek mukavemetli alüminyum dan oluşuyor. Arabanın gövdesi ise karbon fiber ve glass fiber ile güçlendirilmiş lifli polimerden üretilmiş.

 

Aerodinamik gövde tasarımı sayesinde, türevi modellere nazaran çok daha az güç tüketen EVT S1, 100 km’de saatte 90 km sabit hızla gittiğine 10 kw/saat enerji tüketiyor. Aracın kilometrede 4 kuruşluk enerji harcadığı belirtiliyor.

Maksimum hızı 180 km olan EVT S1’in 0km’den 100km’ye çıkması 7.5 saniye sürüyor. 1050 kg’lık ağırlığa sahip olan yerli otomobilin batarya kapasitesi ise 35 kw/saat. Normal kullanımda sürücülere 10 saatlik bir batarya ömrü sunan aracın hızlı şarj olma süresi ise 30 dakika.

141 beygirlik motor gücüne sahip olan EVT S1’in ön ve arka süspansiyon sistemi ülkemiz şartları göz önüne alınarak çift salıncaklı olarak tasarlanmış. EVT S1’in İstanbul-Ankara arasında 18 liralık enerji harcaması bekleniyor.

Tüm parçaları Türkiye’de üretildi!

Tamamen yerli olan EVT S1’in parçalarının çok büyük bir kısmı Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği laboratuvarında üretilmiş. Parçaların bir kısmı ise Ostim ve İvedik organize sanayi bölgelerinde tasarlanmış.

Şuan EVT S1 modelinin farklı varyasyonları üzerinde çalışan ekibin ikinci arabayı da 1.5 ay içerisinde Cumhurbaşkanı’na sunacakları belirtiliyor.

Son derece şık bir tasarıma sahip olan EVT S1 için ön görülen satış fiyatı ise 50 bin dolar.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~