İstanbullu taksisini seçti!

İBB tarafından düzenlenen Taksi Tasarım Proje Yarışması sonuçlandı

istanbul-taksi

Oylamaya katılan 340 bin İstanbullu, B Model Taksiyi “İstanbul’un taksisi” olarak seçti. Oyların yüzde 41.2’sini alan yeni modelde 3+1 koltuk düzeni var. Şoförün yanı bagaj. Araçtan internete girilebiliyor, ödeme kredi kartıyla yapılabiliyor.

Önce yeni gemilerini ardından tramvay ve otobüslerini seçen İstanbullular, şimdi de oylarıyla yeni taksilerini belirledi. Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı Taksi Tasarım Proje Yarışması’nda dereceye giren tasarımlar oylamaya sunulmuştu. 4 ayrı kategoride yapılan oylamaya, 340 bin kişi katıldı. Genel taksi kategorisinde yüzde 41.2 oy alan B modeli, kentin yeni taksisi oldu.

GENİŞ İÇ HACİM…
Yeni takside, teknolojik gelişmelere uygun, yüksek güvenlik ve emniyet tedbirleri bulunuyor. Geniş iç hacimli araç, minimum yer kaplıyor, engellilerin ve çocukların ihtiyaçlarını karşılıyor. Motor sistemi plug-in hibrit olan yeni araç, 3+1 yolcu koltuk düzeni ile geniş iç dizayn sahip. Araçta, sürücü mahallinin yanı tamamen bagaj olarak tasarlandı. Araç içi güvenliğin sağlanabilmesi amacıyla kapı üstleri ile direksiyondan çıkan hava yastıkları ile immobilizer sistemi yer alıyor.

BİLGİLENDİRİCİ EKRAN
Araçta, sürücü ve yolcular için özel olarak tasarlanmış LCD panel bulunuyor. Bununla bilgilendirici yayınlar yapılabiliyor, internete girilebiliniyor. Panele entegre pos makinesi ile yolcular ödemelerini kredi kartı ile de yapabilecek. Tarihi bölgelerde, indirme bindirme noktalarında kolaylıklar getirmesi amaçlanan Eko taksi tasarım modelinde ise yüzde 41,8 oy oranı ile C Modeli seçildi. İletişim sistemleri kategorisinde de, yüzde 29,5 oyla C projesi seçildi. Soyut bir t harfini simgeleyen bu sistem, güneş enerjisi ile çalışıyor, en yakın taksi durağına sadece bir düğme ile sözlü iletişime geçme imkânı tanıyor.

DURAKLARA DİJİTAL PANEL
Üstteki taksiyi seçen İstanbullular, Taksi Durağı kategorisinde ise yüzde 38 oy ile B modelini seçti. Yeni durakların dışında interaktif-dijital bilgi paneli, ATM, dijital reklam panosu var. Durak, taksiciler için sadece bekleme ve dinlenme yeri değil, interaktif bir mekân duvarı olarak çalışacak.

644952_357014572d12314e5d0d8d694a73cb55


YARIŞMAYA GİREN MODELLER:


Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~