İstanbul Autoshow da Bayan ziyaretçi etkisi

Kadınlar Fuarda da Sözünü Dinletti!

291036


Dün sona eren Autoshow fuarını gezen kadın ziyaretçi sayısında yüzde 25 artış yaşandı. Kadınların, fuarda verilen satın alma kararında da etkili olduğu belirtiliyor

İstanbul Fuarcılık tarafından Uluslararası Motorlu Taşıt Üreticileri Derneği (OICA) ve Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) desteğinde düzenlenen Autoshow 2010 dün sona ererken, kadın ziyaretçi sayısındaki artış dikkat çekti. CNR, bu yıl ziyaretçi sayısının 800 bini aştığını açıklarken, fuarda yer alan 42 markanın büyük bölümü standlarındaki tüm otomobilleri sattı. Fuarda yaklaşık 500 adet otomobil sergilendi.

2008’deki fuara göre ziyaretçi sayısının yüzde 35 arttığı kaydedilirken, kadın ziyaretçilerin oranının yüzde 25’e ulaştığı belirtiliyor. Giriş fiyatlarında kadınlara ve çiftlere özel indirimler yapılması sayesinde, fuarı ailece gezenlerin çoğunlukta olduğu gözlenirken, bunun otomobil alım kararlarına olumlu etki yaptığı ve satışların yüksek seyretmesinde de rol oynadığı bildiriliyor.

Ek kontenjan istendi

Fuar, 10 günde binlerce otomobilin satılmasına aracılık etti. Özellikle lüks otomobillere yönelik ilgi, sergilenen araçların tamamının satılması hatta satılanların yerine yenilerinin getirilmesine neden oldu. Elbette yeni getirilenler de satılmış.

Fuarda 245 adet satış gerçekleştiren Doğuş Otomotiv Audi’nin Genel Müdürü Gino Bottaro, yeni A7 için Almanya’dan ek araç talep ettiklerini kaydetti. Fuarda 2.6 milyon euro tutarında 15 araç satan Porsche, yeni Cayenne için şubat ayına sipariş aldı. Porsche Genel Müdürü Anıl Gürsoy, bu ayın ilk haftası itibariyle 310 adetle geçen yılın toplam satışını aştıklarını bildirdi.

Benzer durum Ferrari ve Maserati için de geçerli olurken, Türkiye’ye ilk kez getirilen Aston Martin’den üç adedi fuarda satıldı. Rapide ve DBS modellerinin satışı gerçekleştirilirken, Aston Martin’in henüz showroomu açılmadan Türkiye’deki satış rakamı 9’a ulaştı. BMW 10 günde gerek bayiler kanalıyla gerekse de fuarda toplam 455 araç satarken, Land Rover 56 adetlik satış gerçekleştirdi.

Hedeflere destek oldu

Yeni C-Max, makyajlı Mondeo ve tamamen yeni Focus’u tanıtan Ford Otosan ise, fuarın ilk beş gününde 1000’den fazla satış bağlantısı gerçekleştirdiğini açıkladı. Ford Otosan’ın Satış, Pazarlama ve Satış Sonrasından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner, Ford’un yeni modellerinin fuarda büyük ilgiyle karşılanmasından memnun olduklarını belirtti.

Yeni Passat, Polo GTI ve 2011’de gelecek yeni Jetta’yı sergileyen Volkswagen ise, satışa yönelik 500 bağlantı gerçekleştirip, 150 adet de satış yaptı. VW Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun, bu yıl için belirledikleri 40 binin üzerinde satış hedefine fuar sayesinde ulaşacaklarını söyledi.

Çamurlu demediler, onu da aldılar


Fuarda bir çok markanın standlardaki araçları satması, pek de anormal bir durum değildi. Niketim yeni Sportage modelinden yeterli adetlerde getirememekten dertli olan Kia da, standında sergilediği “çamurlu” show otomobilini bile fuarın ilk günlerinde satmak durumunda kalmış. Pek çok müşterisinin talebine araçsızlık nedeniyle cevap veremeyen Kia, en çok da çamurlu Sportage’a sürekli talip çıkması nedeniyle zorlanmış.
Standta başörtüsü açılımı…


Autoshow 2010, geniş kitlelere hitap eden  bir fuar olması açısından önceki yıllara oranla hayli farklıydı. Nitekim Çinli bir firmanın standında araç tanıtımı için bir başörtülü görevlinin de yer alması ilgi çekti.

Kısmeti İstanbul’da çıktı

Rolls Royce standındaki iki araçtan biri olan 540 bin euro’luk gri Ghost, ünlü işadamı Ali Ağaoğlu tarafından fuar öncesi satın alınmış ve onun izniyle sergilenmişti. Paris’te sergilendiği 18 günde alıcısı çıkmayan ve İstanbul’da sergilenmeye getirilen Phantom Coupe ise,  Autoshow’da satıldı. 880 bin euro’luk Phantom’un sahibi açıklanmazken, her iki araç da Türk sahiplerine yurt dışında bakımları yapıldıktan sonra teslim edilecek.

‘Amerikalılar bindi ama…’

Autoshow’un tek Türk markalı aracı, New York taksi ihalesine giren Karsan’ın getirdiği “V1” isimli prototipti. Aracın gerçeğe yakın dış görünümünü inşa edip sergileyen Karsan, fuardaki ilgiden de memnun.  Ancak henüz “iç mekanı olmayan” prototipi görenler, elbette araca binmek istemişler. İçi boş olduğundan bu istekleri geri çevirilince de, standtaki görevlilere “Ama Amerikalıları bindiriyorsunuz!” diye sitem etmişler.   Ancak araç, bu haliyle bile henüz ABD’ye götürülmüş değil elbette…

Ford istatistik bile tuttu

Yoğun ilgi gören Autoshow 2010 ile ilgili ziyaretçi sayısının dışında somut bir bilgi henüz açıklanmazken, Ford Otosan’ın ilk 5 gün için bir istatistik çıkartmış olması dikkat çekti. Ford standı için gönderilen istatistik bilgilere göre standı ilk 5 günde 75 bin kişi ziyaret ederken, ziyaretçi sayısı bir önceki fuara göre yüzde 500 artmış. Standta yapılan yarışmalarda toplam 24 bin 500 kişiye hediye dağıtılırken, her ziyaretçi Ford’a 20 dakika ayırmış. Kaynak: Arabam.com

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~