İran ve Türkiye’den ortak proje, İslami Otomobil

İran ve Türkiye’nin, İslam ülkeleri için ortak otomobil üretecekleri bildirildi.

98105

Devlet televizyonunun haberine göre, İran Otomobil Şirketi (Iran Khodro Company-IKCO) Genel Müdürü Cevad Necmeddin, Türkiye ve İran’ın, İslam ülkeleri için ”D-8” adlı otomobil üreteceklerini belirterek, taraflar arasında konuya ilişkin görüşmelerin başladığını söyledi.

Yıllık 800 bin otomobil üretimiyle Ortadoğu’nun en büyük şirketi olduklarını kaydeden Necmeddin, ”Türkiye’de de otomobil ve yedek parça üretimi çok gelişmiş” dedi.

”Türkiye ve İran, İslam ülkelerinin otomobil ihtiyacını karşılayabilir” ifadesini kullanan Necmeddin, ”D-8” üyeleriyle de görüşmeler yapıldığını, iki ila üç yıl içinde otomobil üretimine başlanılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Türkiye’den yaklaşık 20 yıldır yedek parça satın aldıklarını ve geçtiğimiz yıl 100 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirdiklerini anlatan Necmeddin, bu rakamın artmakta olduğunu belirtti.

Bu arada, IKCO yetkililerine dayandırılan haberde de, Türkiye ve İran’ın sınır bölgesinde 100 milyon avroluk sermayeyle yedek parça üretecek iki fabrika kurulması için ön anlaşma imzalandığı belirtildi.

Haberde, IKCO’nun yaklaşık 50 yıllık geçmişiyle ülkedeki otomobil pazarının yüzde 65′ini elinde bulundurduğu ve 40 ülkeye otomobil ihraç ettiği bilgisine yer verildi.

11 farklı modelde otomobil üreten IKCO’nun yıllık gelirinin, 12 milyar dolar olduğu kaydedildi.

AA

İslami otomobil için düğmeye basıldı

‘İslam otomobili’ projesi için İran ve Türkiye bakanları buluşuyor. Anlaşma halinde üretim Türkiye’de olacak

Yıllardır gündemde olan ve bir çok İslam ülkesinin dahil olacağı belirtilen ortakotomobilprojesi hız kazandı.İranSanayi ve Maden Bakanı Ali Akbar Mehrabian ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün bugün masaya oturarak projeyi nihai aşamaya getirmesi bekleniyor. Daha önce “Güçlerimizi birleştirirsek, dünyanın en iyi aracını üretebiliriz. Amacımız, insanların İslami gururlarını kabartmaktır” diye açıklamalar yapan İranlı Bakan Mehrabian, projeyi 2011′e kadar sonlandıracaklarını açıklamıştı.ÜÇ YAKIT ALTERNATİFİ

Halihazırda Samand markası ile üretim yapan fabrikanın ürettiği araçlar Türkiye’de de satılıyor. Samand’ın Türkiye distribütörü olan MYS Otomotiv’in Genel Müdürü Yiğit Seskır uzun süredir bu proje üzerinde çalıştıklarını ve Türkiye’de üretim yapacaklarını söyledi. Seskır, “Üç değişik yakıt alternatifi olan araçlar yapılacak. Doğalgaz,benzinve dizel. Şu anda üretim kapasitesi ve yer konusunda görüşmeler sürüyor” dedi. Yeni bir model yaratılacağını da belirten Seskır, ortak üretim yapacaklarını söyledi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın İran ziyaretinde gündeme gelen ‘Serbest Sanayi Bölgesi’ projesini de masaya yatıracak. Sınırda kurulması planlanan enerjiyi İran’danteknolojive know-how’ı Türkiye’den alacak olan proje kapsamında ortak komisyon çalışmaları yapılacak. Heyette bunun dışında konuşulacak konular arasında alüminyum ve demir çelik yatırımları bulunuyor.

SABAH

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~