Hyundai i40 1.6 GDI Prime

HYUNDAİ İ40 1,6 GDI PRİME TEKNİK İNCELEMESİ

Hyundai-İ40-1.6-Gdi-Prime

Güney Kore’nin otomobil üreticisi yeni Hyundai i40 1,6 GDI Prime ile göz doldurmaya devam ediyor. Otomobilin teknik özelliklerine geçmeden önce kuşbakışı bir Panaroma çizdiğimizde yakıt, çevre ve güvenlik konusunun enikonu ele alındığı görülmektedir. Özellikle düşük CO2 emisyon oranlarıyla doğa dostu bir otomobil olduğunu söyleyebiliriz. Diğer artıları açısından çevreye verdiği önem öne çıkıyor. 9 hava yastığı ile güvenliğe verdiği önemse ikinci dikkat çeken husus olarak duruyor.

Güvenlik açısından Elektronik Devre Programı (ESP), 9 hava yastığı ve yokuş kalkış destek sistemi (HAC) özellikleriyle güvenliğe titizlikle eğildiği anlaşılıyor. Fren destek sistemi ise elektronik sistemi sayesinde aracın ağırlığını ve mevcut yol zeminini kontrol ederek basınç dengesini korur. Otomobilde kullanılan çelik özelliği ise ultra yüksek dayanıklılık özelliği ile bizden artı puan alıyor. Hoş bir artısı da elektronik park frenidir. Bu tasarım otomobilde daha rahat manevra alanını da açmakta.

2011 yılından bu yana satışa sunulan i40 serisini, sedan kasasında konforun öne çıkabildiği şık bir otomobil olarak özetleyebiliriz. Hyundai i40 1,6 GDI Prime modeli binek araç kategorisinde olup 6 ileri şanzımana sahiptir. 5 koltuklu bu otomobilin yakıt ve performans değerleri ise şöyledir: Motor hacmi: 1591 cc, maksimum hız: 197 km/h, maksimum güç: 99, maksimum tork: 164 nm/ 4850 rpm, 0-100 km: 11,6 saniye, 4 silindir, 16 sübap şeklindedir. Yakıt tüketimi ise; şehir içi: 8,3 lt/100 km, şehir dışı: 5,6lt/100 km, ortalama yakıt tüketimi: 6,6 lt/100 km, yakıt depo kapasitesi: 70 lt, ortalama CO2 emisyonu: 155 g/km’dir. Kasa tipi: Sedan.

Otomobilin iç donanımına gelince; konsolun tasarımındaki yüksek kalite hemen dikkate çarpıyor. Farklı renk tercihleri ve geniş iç hacmiyle kabin tasarımının başarılı olduğunu söyleyelim. Elektrikli hafızalı sürücü koltuğu 10 farklı yönde ayarlanabilme özelliğine sahiptir. Isıtma ve bel desteği ise diğer artıları. Koltuğun altına yerleştirilmiş fanlarla serin bir klima eşliğinde seyahat edilebiliyor. Bu açıdan havalandırmalı koltukların oldukça işlevsel olduğunu belirtebiliriz. Çocukların güvenliği açısından ISOFIX araca sağlam bir şekilde sabitlenebilmektedir.

Ayrıca bardak tutucu, saklama bölmesi, saklama gözü gibi detaylar iç donanıma artı puan kazandırıyor. Dış tasarıma gelince; HID ön farlar, açılır tavan, Led tipi arka stop grubu, sis farları, şık jantlar oldukça kaliteli şekilde dizayn edilmiş. Konfor, servis kolaylığı, performans, yakıt tüketimi açısından bu modelin avantajlı olduğunu söylemek mümkündür. Multimedya açısından ise eksi puan alıyor.

Hyundai i40 1,6 GDI Prime: 1 Eylül 2014 itibariyle sıfır km satış fiyatları (resmi sitesi rakamları):

Liste fiyatı: 84.600 TL, Tavsiye edilen fiyat: 84.600 TL.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2017 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~