Havayla Çalışan Otomobil

Hava ile çalışan araba

Fransız iki otomobil firması hava ve benzin hibrit otomobil prototipini tanıttı.

Akaryakıt fiyatlarındaki artış ve küresel ısınma ile birlikte teknolojik gelişmeler az benzin yakan otomobil modelleri geliştirilmesini sağlıyor. Bu alandaki son inovasyon çalışmaları iki Fransız otomotiv şirketinin ortaklığından geldi.

Prototip benzinle havayı birleştiren ilk hibrit model. Yüksek hızda giderken benzin motoru çalışıyor, hız 70 kilometrenin altına düştüğünde hava motoru devreye giriyor. Otomobil yavaşladığında emilen hava sıkıştırılarak koltukların altındaki depoya alınıyor. Havanın basıncı azaltılırken hidrolik pompa sistemiyle ortaya çıkan enerji tekerlekleri döndürüyor. Sistem özellikle sık sık hız kesilen kent içi sürüşlerde etkin biçimde çalışıyor.

Yakıt için ağırlıklı olarak havayı kullanan bu prototipte yakın tüketimi yarı yarıya azalıyor. Fosil yakıt tüketimi azalınca egzos gazı yani karbon dioksit salımı da düşüyor. Elektrikli araba modellerden daha ucuza satılacağı belirtilen modelin 2016′da piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~