GM ve VW Çin’de lider olmak için yarışacak

Çin’de pazar payını arttıran Volkswagen gelecek yıl ülkede en çok satış yapan yabancı otomobil üreticisi olmak için General Motors ile yarışacak.

Toyota’nın başını çektiği Japon otomobil üreticileriyse Japonya ile Çin arasındaki toprak anlaşmazlığı nedeniyle toparlanmak için mücadele ediyor.

Otomotiv endüstrisi araştırma şirketi JSC Automotive Consulting’e göre, 2004’ten beri ülkede satış lideri olamayan VW, sekiz yeni ya da gözden geçirilmiş modelin de yardımıyla, muhtemelen gelecek yıl ülkede 2,7 milyon araç satacak, buna karşılık GM’nin satışları ise 2,65 milyonda kalacak. GM’nin yeni modelleri bir Cadillac ve üç Opel modelinden oluşuyor.

Bloomberg News’in anket yaptığı sekiz analist, Çin’de gelecek yıl ekonomik büyüme yeniden güçlenirken binek otomobil satışlarının büyük olasılıkla hızlanacağını ve yüzde 10 civarı artacağını söyledi.

Autoforesight Shanghai, LMC Automotive ve Synergistics, ülkede on yılda bir gerçekleşen iktidar değişimi kapsamında Mart’ta yönetimi devralacak yeni liderlerin yurtiçi talebi arttırmak için ekonomik önlemleri yürürlüğe koyabileceğini belirtti.

Çin’deki IHS Automotive analisti Lin Huaibin, “Ekonomi istikrarlı hale geldiğinde Çinli tüketiciler de otomobil alacak güvene kavuşuyorlar. Birçok gösterge ekonominin Eylül’den beri iyileştiğini gösteriyor.” dedi.

Yabancı otomobil üreticileri Çin’e yatırımlarını arttırıyor; ilk otomobilini alan çok fazla insanın olduğu ülkedeki satışların, Avrupa’daki azalan satışları dengeleyeceğini ümit ediyor. Çin Otomobil Üreticileri Derneği’nin 10 Aralık’ta yaptığı açıklamaya göre, ülkede toplam araç satışları bu yıl 19 milyon adedi aşabilir.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~