Geleceğin otomobili BMW i8 yola çıkmaya hazırlanıyor

BMW elektirikli ilk aracı i Serisi’nin son testleri devam ederken BMW, kesin olarak “i” modellerini bu yılın sonunda piyasaya sunacağı açıkladı.

BMW-i8-Spyder-1

İlk araçların Almanya Lepzing’deki fabrikasında banttan indiğini açıklayan BMW AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Norbert Reithofer, daha şimdiden önemli bir talep aldıklarını belirtti. Son olarak Cenevre Otomobil Fuarı’nda da tanıtılan BMW i3 konsepti, dört koltuğu, geniş açılan kapıları, yaklaşık 200 litrelik bagajı ve 170 HP güç üreten elektrik ünitesiyle sıfır emisyonlu mobilite sağlayan kullanışlı ve akıllı bir şehir otomobili olarak ön plana çıkıyor. Aracın açıklanan son hızıysa 150 km/s.

BMW-i8-Spyder-3

BMW’nin i8 ailesi genişliyor. 2009 yılından bu yana değişik isimlerle karşımıza çıkan araç coupé versiyonundan sonra üzeri açılabilen konsept modeline de kavuştu.
Görünümü coupé konseptiyle aynı olan Spyder’ın camları geriye doğru daralırken kapıları yukarıya doğru açılmaya devam ediyor. Tamamı LED teknolojisi kullanan aydınlatma grubunun yanında gövdesi üzerinde de LED ışıklandırmalar bulunan araca yerleştirilen yan aynaların, seri üretime coupé versiyonunkinden daha yakın büyüklüğe sahip olduğu görülebiliyor.
4.480 mm boya, 1.208 mm yüksekliğe, 1.922 mm genişliğe ve 2.650 mm’lik aks mesafesine sahip olan aracın bagaj hacmi sadece 100 litre. İki kişilik oturma kapasitesi sunan otomobilin ağırlığıysa 1.630 kg olarak açıklandı.
İç mekanı fütüristik çizgilerle dikkat çeken i8 Spyder’ın çok az düğme barındıran orta konsolu üzerine büyük bir ekran yerleştirilirken göstergeler, havalandırma ayarları gibi dijital. İnce yapılı havalandırma kanallarına sahip olan aracın ince yapılı koltuklarına çift renk kombinasyonu uygulanmış.
Üzeri açılmayan kardeşi gibi prizden şarj edilebilir bir hibrit olan Spyder’da görev yapan 131 beygir gücündeki elektrik motoru gücünü ön tekerleklere aktarırken turbo beslemeye sahip 1.5 litre hacimli benzinli motorun ürettiği 233 beygir güç arka aksa iletiliyor. Karma olarak 354 beygir güç, 550 Nm tork üretebilen motorlar aracı 0′dan 100 km/s sürate 5 saniyede ulaştırırken 250 km/s’te elektronik olarak sınırlanan maksimum sürate ulaşmasını da garanti altına alıyorlar.
Sadece elektrikli olarak kullanıldığında 30 km menzil sunabilen aracın ortalama tüketim değeri 3 litre/100 km olarak açıklanırken bataryalarının şarj süresi 1 saat 45 dakika olarak belirtildi.

2013-BMW-i8-Spyder-Concept-2

BMW-i8-Spyder-2

bmw-i8-spyder-concept-e-drive-badge

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~