Ford Fiesta Titanium 1.6i Ti-VCT PowerShift

Ford Fiesta Titanium 1.6i Ti-VCT PowerShift

ford fiesta (1)

2008 yılından beri yollarda olan Ford Fiesta, markanın belki de en sevilen otomobilleri arasında. Makyajsız versiyonuyla otomobil severleri etkileyen model makyajlı yüzüyle bizlere yeniden merhaba diyor. Sürüş dinamiği ile hatırladığımız bu model yeni yüzüyle birlikte dört benzinli bir de dizel motor ile satışa sunulmuş. Test konuğumuz olan model 1.6i Ti-VCT motoru ve 6 ileri PowerShift şanzıman ile bakalım nasıl bir performans çizecek.

Tasarım

B sınıfı araçlar pratik kullanımlarının yanı sıra çekici tasarımlarıyla da ön planda olmaya başladılar. Bu prensipten esinlenen marka Fiesta’yı makyaj operasyonuna tabi tuttu. Bu operasyon kapsamında far grubu daha da inceltilerek ön çamurlukların üzerine kadar çekildi. Devamında daha dik bir burun yapısına kavuşan model geniş ızgarasıyla da dikkat çekiyor. Tampon yapısındaki değişimlerle daha dinamik yapıya kavuşan Fiesta, makyajsız versiyonuna göre yuvarlak hatlara sahip. Yan bölüme geldiğimizde yıldız şeklindeki jantlar otomobilin sporcu karakterini nitelemiş. Ayrıca cam kenarındaki çıtalar ve gövde rengi aynalar bu bölüme şıklık katmış. Arka bölümde önceki versiyonuyla benzer bir görsel göze çarpıyor. Siyah renkli difizör ve cam üzerindeki spoyler sporcu ruhu destekleyen diğer detaylar arasında. Boyut disiplinine baktığımızda Ford Fiesta 3969 mm uzunluğa, 1764 mm genişliğe, 1495 mm yüksekliğe ve 2489 mm aks mesafesine sahip. Bu değerler ile rakibi Clio’dan 93 mm daha kısa, 32 mm daha geniş, 47 mm daha yüksek ve 91 mm daha kısa dingil mesafesine sahip.

İç Mekân

Otomobilin içerisine geçtiğimizde siyah ve otomobilin dışıyla aynı renkte olan detayların kombine edildiği bir kokpit bizleri karşılıyor. Malzeme kalitesi ve işçilik anlamında herhangi bir sıkıntı yer almıyor. Küçük eşya gözü konusunda model size orta konsolda, kapı kenarlarında ve vitesin ön bölümünde bolca alan sunmuş. Ön konsolun orta bölümünde “Sony” marka müzik sistemi yer alıyor. Bu sistemin performansı başarılı. Ayrıca USB bağlantı ile uzun süreli yolculuklarda otomobilin içinde sıkılmamanızı sağlıyor. Havalandırma sistemi müzik sisteminin alt kısmına konumlandırılmış. Bu sisteminde performansı da başarılı ancak fazla sesli çalıştığını belirtmeliyiz. Sürüş pozisyonuna erişimde herhangi bir sıkıntı yer almıyor. Bu konuda direksiyon ve koltuk ayarları en büyük yardımcınız. Önde oturan sürücü ve yolcuya yeterli alan sunan Fiesta arka bölümde boyu uzun misafirlerine sıkıntı yaratabilir. Bagaj bölümüne geldiğimizde ise Fiesta, 276 litrelik bir alan sunmuş. Bu değer ile rakibi Clio’nun gerisinde kalıyor.

Motor

Test ettiğimiz Ford Fiesta’nın kalbinde 1.6i Ti-VCT motor bulunuyordu. Bu motor 6300 d/d’de 105 Bg güç; 4200-4500 d/d arasında 150 Nm tork değeri üretiyor. 6 ileri PowerShift şanzıman ile kombine edilen bu motor 0-100 Km/s hızlanmasını 10,5 saniyede tamamlarken maksimum 194 Km/s hız değerine sahip. Şanzıman, topuz üzerindeki tuşlardan da manuel olarak kullanılabiliyor. Fabrika verilerine göre karma yakıt tüketim değeri de 5,9 litre olarak belirtilmiş. Şanzıman geçişleri genel anlamda sarsıntısızken, gaz tepkileriniz özellikle kalkışlarda sertleşirse şanzıman bu noktada şaşırıp sert geçişler yapabiliyor. 1.6i Ti-VCT ünite performanslı olduğu kadar tutumlu olmayı da becerebiliyor. Bunu test sırasında elde ettiğimiz 6,7 litre ile bize ispatladı.

Konfor ve yol tutuşu

Ford Fiesta’da sert süspansiyonlara yer verilmiş. Bu detay otomobilin viraj performansına katkı sağlarken konforunu törpülemiş. Viraj performansı derken sınıfının hala en üstünde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Zorlandığında ilk kaymayı önden gerçekleştiren model ESP sistemi sayesinde siz rayında tutmayı başarıyor. Pek çok rakibinde standart olarak sunulan ESP’nin Fiesta’da opsiyonel olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Üst devirlerde motor, yüksek hızlarda yol sesi alan Fiesta yalıtım anlamında sınıf ortalamalarında bir performans grafiği çiziyor diyebiliriz.

Yorum-Alper GÜLER

Ford Fiesta yol tutuş karakterleriyle anılır. Belki de bu modelin en çok satma nedenlerinden birisi de budur. Ancak marka bu detayın yanında müşterilerini artık tasarım ile de etkilemek istiyor. Bu bağlamda makyaj gören Fiesta, daha dinamik bir yapıya kavuşmuş. Sürüş anlamında da dinamizmini koruyan model bu konuda hisli direksiyondan fazlaca yardım alıyor. 1.6i Ti-VCT ünite daha çok şehir içi kullanımlar için düşünülebilir. Otomatik şanzıman ile de son derece pratik bir kullanıma erişmiş. Test aracımızın satış fiyatı 40 bin TL’nin hemen üstünde belirlenmiş. Rakibi dizel versiyonunu çok cüzi bir fiyat ile daha aşağı değerden satıyor. Eğer ben şehir içi fazla yol yapmıyorum ama otomatik olmazsa olmaz derseniz Fiesta sizin için iyi bir tercih olabilir.

ford fiesta (8)

Teknik Özellikler
Motor: 1.6i Ti-VCT
Motor Hacmi: 1598 cc
Silindir Adedi: 4
Maksimum Güç: 105 Bg 6300 d/d
Maksimum Tork: 150 Nm 4200-4500 d/d
Performans
0-100 km/s Hızlanma 10,5 s
Maksimum Hız: 184 km/s
Frenler
Ön: Hava Kanallı Disk
Arka: Kampana
Yakıt Türü Benzin
Yakıt Tüketimi
Şehir İçi: 8,4 lt
Şehir Dışı: 4,5 lt
Karma: 5,9 lt
Test: 6,7 lt
CO2 Emisyonu 138 gr/km
Boyutlar
Uzunluk: 3969 mm
Genişlik: 1764 mm
Yükseklik: 1495 mm
Dingil Mesafesi: 2489 mm
Bagaj Hacmi: 276 lt
Yakıt Depo Kapasitesi: 42 lt
Boş Ağırlık: 1098 kg
Lastik Boyutu: 195/50 R 15

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~