DSG (vites) Şanzıman nedir? Nasıl Çalışır?

DSG
vw_dsg_cutaway_lg

Dual Shift Gearbox : Çift Milli Vites Kutusu

Çift debriyaj olduğu gibi motorun hareket verdiği çift dişli mili vardır. Bir milin üzeinde 1-3-5, diğer milin üzerinde 2-4-6-R dişlileri vardır. 1. viteste hareket halindeyken, hareket iletilmeyen 2. milin üzerinde bulunan 2. vites dişlisi yerine takılı vaziyette bekler. Sistem, 2. vitese geçme komutunu aldığında, 2. milin debriyajını aktif hale getirip aynı zamanda 1. milin debriyajını pasif hale getirir. 2. vites zaten hazır beklediğinden, vites dişlisini yerine takmak için vakit kaybı olmaz, sadece debriyajın bırakılması için bir zamana ihtiyaç vardır ki bu da elektronik kontrol sistemleriyle çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. İsminin DSG olmasına pek fazla takılmayın zira VW DSG derken, BMW SMG demektedir. Her firma kendine göre bir isim belirlemekteyse de çalışma prensipleri aşağı yukarı aynı kalmaktadır.

Bu da basit de olsa DSG şanzımana bir örnek çizim:

diagram%20of%20dual-clutch%20transmission,%206-speed%20basic%20design
diagram%20of%20dual-clutch%20transmission,%20basic%20arrangement

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

2 yorum Tarih: “DSG (vites) Şanzıman nedir? Nasıl Çalışır?”

  • deniz gürkan Yazar 18 Mayıs, 2010, 23:20

    arabam VW Passat 2006 model Otomatikk, arabayi calistirdigim zaman aralikli motor ses yapiyor titreme gibi ama bazi araliklarda yapiyo.sanziman negibi zarar gormus olabilir.cvp larsanz sevinirim…..

  • deniz gürkan Yazar 20 Ocak, 2011, 17:09

    deniz, arabanın şanzımanı automatic transmission da olabilir dual shift gearbox’ta olabilir. Şase kodunu yada motor kodunu yollarsan yardımcı olabilirim. clubgerman.com adresine buyrun orada paylaşalım detayları.

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~