Dizel Arabalara Nasıl Blowoff Takılır?

Dizel Arabalara Nasıl Blowoff Takılır?

0408tur_06z+Toyota_Soarer+Blow_Off_Valve

Dizellerde karşılaşılan problem araçlarda gaz kelebeği olmadığı için manifold vakumuyla blowoff un açılması sağlanamamaktadır. Şimdi bunu nasıl halledeceğimizi görücez
Burda ihtiyacımız olan vakumu bize selenoid sağlıyacak, bu selenoidi Lpg araçlardaki darbe anında gazı kesen selenoid ler kullanılabilir.
Selenoid in yanında gördüğümüz parça Check-valf dir yani havayı tek yönlü iletir, yani bi tarafından üflerseniz hava geçer, diğer ucundan uflerseniz hava geçmez, bunuda şahin lerin fren sistemine giden vakum hortumunun ucunda olan plastik parçayı kullanabilirsiniz. Bu şart değil eğer blowoff bazen hava kaçırıyosa yada istenmediği zaman açılıyosa kullanın.
Ayrıca selenoid ile blowoff arasındaki hortuma ufak bir delik olması sistemde biriken havanın tahliyesini kolaylaştırır, fakat çok buyuk olmamasına dikkat edin.
Şimdi gelelim en önemli probleme, burda bir elektronikçiye danışmanız gerekebilir, basit bir elektrik devresine ihtiyacımız var. Şimdi devre şu şekilde çalışacak.
Gaz pedalının altına koyduğumuz switch tam gaza basıldığında aktive olacak, gazdan ayağımızı çekince switch selenoid e 12v elektrik gondericek. Bu şekilde çalışan switchler piyasada satılıyor. Bir elektronikçiye danışırsanız size yardımcı lacaktır.
Selenoid e 12v gidince emme manifoldundan blowoffumuza giden basıncı kesecek böylece blowoffumuz açılacaktır.
Dikkat edilecek bir nokta daha var aklıma gelmişken söleyeyim, blowoff u turboya yakın biryere monte etmeniz daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Blowoffu intercooler sonrasına yada emme manifolduna yakın biyere monte etmemeye çalışın. Turbonun çıkışına mümkün olduğunca yakın olsun.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~