Chevrolet Corvette C7 Stingray

Corvette

2014-Chevrolet-Corvette-C7-Stingray-Avrupa-pazari-01

Corvette, ilk 10 yılı boyunca sadece cabrio olarak üretildi. İlk olarak 1953′te piyasaya sürülen efsanevi Corvette C1, dünyada seri üretimi yapılan ilk fiberglas otomobillerden biri iken, 1963 yılında üretilen sabit tavanlı “bölünmüş arka pencereli” Corvette Stringray ise ikinci nesil Corvette’in başlangıcıydı ve bağımsız arka süspansiyonun ABD’deki ilk örneğiydi.

Corvette, 1981 devreye alınan ilk kompozit tek yapraklı arka yaylar gibi yenilikçi plastik ve kompozit parçaların kullanımında da sektöre liderlik etmeye devam etti. Bu yeni yay, yerini aldığı yaydan yüzde 80 daha düşük ağırlığa sahipti ve paslanmaya dayanıklı olmasıyla eşdeğer bir çelik yaydan beş kat daha uzun ömre sahipti. 1984′ün Corvette’inde radyatör deposu ve desteklerinin yanı sıra plastikten imal edilmiş motor kaputu da bulunuyordu. Bu motor kaputu o zamana kadar bir otomobilde kullanılan en büyük plastik parçaydı.

Adaptif Sürüş Kontrolü ilk kez 1989 üretimi Covette ile sunuldu ve Amerika’da imal edilen otomobiller içinde bu özelliğe sahip ilk otomobildi. Bu sistem, sürücünün amortisör sertliğini değişik sürüş modlarına göre ayarlayabilmesine imkân sağlıyordu. Sistemi yol yüzeyini okuyarak süspansiyonu buna uyarlıyor.

Covette, gelmiş geçmiş en ikonik Amerikan spor otomobillerinden birisi, ama Corvette’in fanatiklerinden bazıları da en az onun kadar ünlü. Corvette sahibi şöhretler listesi çok uzun; 1953 yılında üretilen Chevrolet Corvette C1′in elli birincisini alan John Wayne, Tom Cruise, Amarikalı kadın oyuncu Farrah Fawcett, Neil Armstrong ve Apollo programındaki astronot arkadaşlarının yanı sıra Paul Mc Cartney ile Jeff Beck gibi müzisyenler bu listede bulunan şöhretlerden bazıları.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~