Bozuk Süspansiyon Kaza Sebebi

suspansiyon

Bu istatistiki verinin açılımını ise ne yazık ki kimse bilmiyor. Keskin virajda yoldan uçan, fren yaptığı halde duramayıp çarpan sürücülerin bu hatalarının arkasındaki gerçek neden, yüzde 30 ihtimalle aslında araçlarının bozuk olan amortisörleri.

Monroe amortisörlerinin Türkiye çapında yaptığı ücretsiz taramalar, her 100 araçtan en az 30�unun bozuk amortisörlerle trafiğe çıktığını ortaya koyuyor. Bir amortisörün ömrü en uzun 80 bin kilometre. Ülkemiz yol şartlarında bu çoğu zaman 50 bin kilometreye kadar geriliyor.

Bozuk amortisörün neden olduğu en büyük tehlike aracın yolda tutunmasını kötüleştirmesi ve fren mesafesini uzatması. Üstelik yapılan araştırmalar sürücülerin amortisörleri bozuldukça, sürüş tekniklerini de bozulan araçlarına göre değiştirdiğini gösteriyor.

Monroe amortisörlerinin ücretsiz testlerinde, karşılıklı iki amortisörün tutunma farklarının % 10�un üzerinde olup olmadığı da test ediliyor. Çünkü sadece biri bile bozulmuş olsa, aracın yol tutuşu bozuluyor ve henüz sağlam bile olsa bozuk amortisörün karşısındakinin de değiştirilmesi gerekiyor.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~