BMW’nin yeni aracı i3 tanıtıldı!

BMW bir ilk gerçekleştirdi…

BMW i3 Concept (1)

Geçtiğimiz aylarda görkemli tanıtım törenleriyle Londra, New York ve Pekin’de eş zamanlı programlarla sahen alan i3, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda da yerini aldı.

Elektrik motoruyla 170 beygir güç üretebilen i3, 0′dan 100′e 7.2 saniyede çıkarak güçlü performansıyla dikkat çekiyor.

Sabah’ın haberine göre; Sadece elektrik motoruyla çalıştığında 80 ile 100 kilometre arasında menzili bulunan otomobil, 2.2 kilovat 2.4 litrelik lityum iyon pille destek alan ek sarj sistemini kullanarak menzilini 180 kilometreye kadar çıkarabiliyor.

Elektrikli otomobil teknolojisinde ilk defa kullanılan menzil uzatıcı sistem, BMW i3′ü kendi sınıfında farklı kılan en büyük özelliği.

i3 model araçlar 34,950 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Bu da 3 serisinin en pahalı modeli olduğu anlamına geliyor. Ürünün fiyatı dışında soru işareti olan bir yanı da sürüş mesafesi. Araçlar tek şarjla 160 km’ye kadar yol yapabiliyor ve özel istasyonlarda bir saatten daha az bir sürede yeniden şarj edilebiliyor. evdeki klasik bir prizden şarj edilmesi ise 8 saati bulabiliyor.

Essen merkezli Automotive Research kurumunun araştırmasına göre Almanya’da yılın ilk yarısında satılan elektrikli otomobil sayısı ise 580.

BMW AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Norbert Reithofer, BMW i markası altında elektrikli otomobilleri seri üretime alarak yeni bir çığır açacaklarını dile getirdi. Seri üretim öncesi ilk BMW i3’ün geçtiğimiz günlerde Lepzig’deki üretim hattından indirildiğini açıklayan Dr. Norbert Reithofer, “BMW i3 kesinlikle pazara girmektedir. 2013 yılı sonlarında bu durum gerçeğe dönüşecektir. Gelecek, vizyonlarını gerçeğe dönüştürme cesaretine sahip olanların elindedir. Biz sürdürülebilir mobiliteye inanıyoruz. Birçok müşterimiz şimdiden, alışkın olmadıkları bir teknolojiye sahip, tanımadıkları bir otomobil olan BMW i3′ü satın almaya olan ilgilerini açıkça ifade ediyor” açıklamasını yaptı.

 Cenevre Otomobil Fuarı’nda da tanıtılan BMW i3 konsepti, dört koltuğu, geniş açılan kapıları, 200 litrelik bagajı ve 170 HP güç üreten elektrik ünitesiyle sıfır emisyonlu mobilite sağlayan kullanışlı ve akıllı bir şehir otomobili olarak ön plana çıkıyor. İç mekanında deri, ahşap ve pamuk gibi malzemelerin kullanıldığı BMW i3 konseptinin gösterge panelinde okaliptüs ağacı, deri döşemelerinde ise kullanım ömrünü uzatan tabaklanmış zeytin yaprağı gibi malzemeler bulunuyor.

BMW i3 konseptinin alternatörü yüksek seviyede sürüş dinamikleri sağlayarak otomobil trafik ışıklarında bile kalkarken üstün bir çeviklik kazandırıyor. 0′dan 60 km/sa hıza 4 saniyenin altında bir sürede ulaşırken, 0′dan 100 km/s hıza 8 saniyeden kısa bir sürede ulaşabiliyor. Yüksek tork seviyesi ise geniş bir motor devir aralığında kullanılarak homojen bir güç dağıtımı sağlıyor. Sürekli değişken vites ise gücü arka tekerleklere aktararak BMW i3 konsepti tork kesintisi olmadan 150 km/s hıza çıkarabiliyor.
BMW i modellerinde kullanılan LifeDrive teknolojisinde, karbon fiber takviyeli plastik (CFRP) “Life” modülünde yolcu kabini yer alırken, “Drive” modülü tüm işlevsel çekiş işlevlerini bir araya getirir. Modüller kısmen plastikten yan panellerle kaplanmıştır ancak açıkça ayırt edilebilmeleri mümkündür. Dışadönük yüzeyler ve belirgin hatlar ikisi arasında uyumlu bir geçiş oluşturur.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~