BMW Individual 760Li Sterling

Estetik, lüks ve şıklık konularındaki ortak anlayış ROBBE & BERKING’den ilham alan BMW Individual 760Li Sterling’de olağanüstü bir biçime dönüşüyor. BMW 7 Serisi benzersiz sürüş deneyimi, stili ön plana çıkaran duruşu ve sportif şıklığı temsil ediyor.

BMW model ailesinin amiral gemisi, kaliteli sürüş teknolojisini lüks konforla birleştirerek çok özel bir işbirliğinin temelini atıyor. Bu işbirliği özel el işçiliğini premium segmentindeki en dinamik otomobillerden biriyle birleştiriyor. “BMW Individual 760Li Sterling, üstün işçiliğin sıcaklığı ve ruhunu taşıyor.” diyen BMW Tasarım Başkanı Karim Habib sözlerine şöyle devam ediyor: “İnsanlar tarafından el ile özenle işlenen BMW’nin etkili dış tasarım ve iç tasarım yüzeyleri ve sofistike deri kullanımı ROBBE & BERKING’in özenle işlenmiş gümüş yüzeyleri ile bir araya gelerek son derece benzersiz ve özel bir ifadeye dönüşüyor.”

Değerli metalin bir otomobille nasıl birleştirileceği sorusuna gelindiğinde BMW tasarımcıları ve ROBBE & BERKING’in gümüşçüleri birbirlerinin tasarımlarından ilham aldı. BMW Renk ve Kaplama Tasarımı başkanı Martina Starke, işbirliğinin başlangıcı ile ilgili olarak şunları söyledi: “Gümüşçüler otomobile girip atmosferini incelerken biz de atölyelerini dolaşarak atmosferi ve otomobilde kullanmak üzere gümüş işçiliğinin özel tekniklerini inceledik”.

BMW Individual 760Li Sterling’de kullanılan gümüş, otomobilin hem iç tasarımına hem de dış tasarımına eşsiz bir ışıltı katıyor ve otomobilin bugüne kadar BMW Individual Manufaktur tarafından yaratılan en değerli örnek olmasını sağlıyor. Ancak daha ilk bakıştan gösterişli bir otomobil olarak tasarlanmadığı belli oluyor. Aksine, her iki ortak tarafından paylaşılan nezih lüks ve ayrıcalık konsepti sayesinde BMW Individual 760Li Sterling ayrıcalıklı özelliklerini detaylı inceledikçe ortaya çıkarıyor.

Oliver Berking gümüş ve diğer parlak metaller arasındaki farkı şöyle açıklıyor: “İşin uzmanlarına krom ya da cilalanmış alüminyum değil de gümüş olduğunu anında gösteren benzersiz ve sıcak bir ışıltıya sahip”.

BMW Individual 760Li Sterling’de BMW’nin marka olmuş dış tasarım özellikleri gümüş ile kaplanmış. BMW böbrek ızgara, güçlü V12 motora işaret eden yan kaplama elemanı ve arkada döşeme şeridi, model adı ve egzoz borusu süslemesi tipik ROBBE & BERKING gümüş kaplamalı. Motor kapağı üzerinde ve bagaj kapağında yer alan BMW logoları 925 ayar sterling gümüşten. Özel bir vurgu olarak, ROBBE & BERKING uzmanları BMW amblemine mavi ve beyaz mine uygulaması gerçekleştirmiş. C sütunu üzerindeki nezih ROBBE & BERKING yazısı ve arkada gümüş kaplama şerit üzerinde “BMW Individual” ile beraber “ROBBE & BERKING Sterling” yazısı bu ortak girişime bir kez daha şahitlik ediyor. Derin, sıcak Singapur Grisi dış tasarım rengi gümüş vurgularla cazip bir kontrast oluşturuyor.

Dövme – gümüş sanatının en üst formu.

İç tasarım deneyiminin ilk izlenimi şık bir şekilde çalışılmış kapı kolları ile verilmektedir. Gümüş dövme kakmalar dört kapı kolunu da süsler. Kapıyı açarken, dikkatinizi çekecek ilk unsur ROBBE & BERKING yazısına sahip gümüş kapı eşiği kaplamalarıdır. Ardından iç tasarım sıra dışı bir görüntüye açılır; tüm kaplama şeritleri 925 ayar dövme sterling gümüşten yapılmıştır.

“Martelé” adıyla da bilinen dövme işlemi, gümüş sanatının en eski ve karmaşık tekniklerinden biridir. Çekicin yarattığı baskılar ışığı çok sayıda yönde kırarak metal yüzeye süsleme ve organik hareket ifadesi katar. Bunu sağlamak için, özel bir çekiç kullanılarak cilalı bir gümüş tabaka işlem görür. Aynı nokta üzerine hiçbir zaman iki çekiç darbesi gelmemelidir ama tüm yüzeye de eşit miktarda güç uygulanmalıdır. Kritik zorluk burada yatmaktadır; yanlış tek bir darbe ile plaka kullanılmaz hale gelir. BMW Individual 760Li Sterling’e özel ışıltısını veren nazik dalgalı yüzeyler yalnızca gümüş ustalarının deneyimli elleriyle yaratılabilir.

Tüm dövme yüzeyler, ROBBE & BERKING üretici damgası taşıyan ve yalnızca saf gümüşten ürünlerde görülen hilal ve taç ile tanınabilen 925 ayar sterling gümüşünden yapılmıştır. BMW Individual 760Li Sterling’in kaplama yüzeyleri gümüşün uluslararası sembolü olan hilal ile dövme işareti; Almanya’nın sembolü olan taç ve son olarak da üretici damgasını taşır. Hilal ve taç aynı zamanda el işçiliği ile baş dayamalara da yansıtılmıştır.

BMW Individual ince tanecikli Merino tamamen deri Amaro Kahverengisi döşeme, bir BMW’de bulunabilecek en özel deri seçeneğidir. Koltuklarda Opal Beyazı kontrast fitiller de yer alır. Koltuk döşemesi, A ve B sütunu, güneşlik ve kapı eşiğinde yer alan ek deri astar, otomobilin iç tasarımının premium karakterini vurgular. İç tasarım deneyimi yine Amaro Kahverengisi Alcantara tavan astarı ile çevrelenmiştir. Böylece BMW Individual 760Li Sterling lüks sınıf bir otomobilden beklenen en ayrıcalıklı malzemelerin birleşimini sunar. ROBBE & BERKING’in yaklaşık 140 yıllık gümüş geleneğine atıfta bulunmak üzere arka orta tünelin üzerinde bu özel model için üretilen iki gümüş kadeh ve gümüş bir karaf yer alır.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~