Audi Sport Quattro Concept

Audi Sport quattro concept

quattro Audi’dir, Audi de quattro’dur – marka ve teknoloji, kalıcı bir şekilde birbiriyle bağlantılıdır. Sport quattro’nun 30. doğum günü kutlamasında Audi, Frankfurt am Main’da düzenlenen 2013 IAA’da meşru halefini görücüye çıkaracak. Audi Sport quattro concept fuar otomobili, çarpıcı coupé tasarımı ve 700 hp’lik (515 kW) sistem güç çıkışına sahip plug-in (prize takılarak şarj edilebilen) hibrit sürüş sistemi ile büyük quattro geleneğini sürdürüyor.

quattro, bir teknolojiden daha fazlasını ifade eder – quattro bir felsefedir. Bu terim, güvenli ve sportif sürüşü, teknik alandaki yetkinliği ve yaşama karşı dinamik bir yaklaşımı temsil eder. 1980 yılında “Ur-quattro”nun çıkışından bu yana Audi, sürekli dört tekerlekten çekiş sistemiyle donatılmış beş milyondan fazla otomobil sattı ki bu rakam dünya çapında herhangi bir lüks otomobil üreticisinin satış rakamından çok daha yüksektir. quattro concept’in güçlü yönleri ve yarışlardaki başarıları otuz yıldır etkileyici bir şekilde ortaya konmaktadır.
Bir efsanevi Audi klasiği de ilk kez 1983 IAA’da sunulan ve Dünya Ralli Şampiyonası için bir homologasyon modeli olarak tasarlanan Sport quattro’dur. 306 hp (225 kW) gücü ve pek çok teknik yenilikleri ile bu otomobil, zamanının süper otomobiliydi. Yol tutuş yeteneğini daha da geliştiren kısa dingil mesafesi Sport quattro’ya kolayca tanınan, belirgin bir görüntü kazandırıyordu. Bu yarış otomobili, yarışın tarihini yazmıştır. Walter Röhrl, 1987 yılında Colorado, ABD’de düzenlenen Pike’s Peak Uluslararası Dağ Tırmanışı’nda Sport quattro ile önemli bir zafer kazandı.

 

audi-sport-quattro-concept-4

Güçlü performans

Plug-in hibrit sürüş, Audi Sport quattro concept’i nefes kesecek ölçüde dinamik bir coupé hâline getirir. Sistemin güç çıkışı 700 hp (515 kW); torku ise 800 Nm’dir (590,05 lb-ft). Güç, arka aksta spor diferansiyelle donatılan quattro güç ve aktarma organlarına, üzerinde değişiklikler yapılan sekiz ileri tiptronic aracılığıyla aktarılır. İlgili standarda göre sergi otomobili 100 kilometrede ortalama olarak 2,5 litre yakıt (94,09 US mpg) tüketiyor ki bu, kilometre başına 59 gram CO2 emisyonuna denktir (94,95 g/mil).

Yanmalı motor, dört litre kapasiteli, çift turbolu bir V8’dir. 560 hp (412 kW) güç çıkışı ve 700 Nm (516,29 lb-ft) tork üretir. Kısmi yük altında dört silindiri devre dışı bırakan silindir talep (COD) sistemi ve start-stop sistemi, etkileyici sesli sekiz silindirli motoru son derece verimli kılar.
4.0 TFSI ve şanzıman arasına yerleştirilen disk biçimli elektrik motoru, 110 kW güç ve 400 Nm (295,02 lb-ft) tork üretir. Çekiş enerjisi, arkada bulunan, 14,1 kWh kapasiteli, sıvı soğutmalı lityum iyon aküden alınır. Sergi otomobili, lityum iyon akünün ideal seviyede enerji ile beslenmesini sağlayan akıllı şarj yönetimi sistemini kullanan Audi Wall box (duvar üstü elektrik kutusu) ile şarj edilmektedir. Audi Sport quattro concept tek başına elektrikli olarak 50 kilometre (31,07 mil) kadar gidebilir. Akıllı yönetim sistemi, iki sürüş sistemi arasındaki etkileşimi gerektiği şekilde kontrol eder ve sürücü, çeşitli çalışma modları arasında seçim yapabilir.
Müşteri, çalışma ve sürüş yöntemine bağlı olarak Audi Sport quattro concept’in çeşitli özellikleri arasında seçim yapabilir. Üç moddan oluşan bir seçim yelpazesi mevcuttur. EV modu tamamen elektrikli sürüş içindir; Hibrit (Hybrid) modu azami verimlilik ve Spor (Sport) modu ise azami performans içindir.

Yarış zarafetle buluştu

Audi Sport quattro concept sergi otomobili ile Audi, bu büyük geleneği bugüne taşıyor ve ilk olarak üç yıl önce Audi quattro concept çalışmasında görülen fikirleri yeniden gündeme getiriyor. Coupé, Ur-quattro’nun DNA’sını çarpıcı bir zarafetle birleştiriyor. Yolda güçlü, yoğun bir duruş sergileyen araç 21 inç jantların üzerine gergin bir şekilde yerleştirildi. Çıkıntılar kısa, orantılar ise sportif şekilde dengelendi.

Audi Sport quattro gibi Audi Sport quattro concept de yarış ruhu içerisinde tasarlandı. Tasarım çözümlerinin hiçbiri amaçsız değildir. Her bir çözüm, teknik bir işlev tarafından yönlendirilmekte olup, birkaçı da 1980’lerin başlarındaki quattro modellerine bağlılığını göstermektedir. Bunlar, açılı, düz formlu C sütunlarını ve bu yılın sonunda yenilenen Audi A8’de sunulacak olan Audi’nin çığır açan Matrix LED teknolojisiyle öne çıkan dikdörtgen formlu çift farları içerir.
İç mekân, sürücüye odaklanmıştır. Direksiyon simidi, dijital gösterge grubu ve baş üstü göstergesinin tamamı doğrudan görüş alanı içindedir. Ön camın altından devam eden hat hem sürücüyü hem de yolcuyu içine alarak, kapı açıcılar gibi tüm ergonomik işlevleri birleştirir.
Audi’nin tipik hafif yapısı, tasarıma ve malzeme seçimine yansımıştır. Ön panel, yukarıdan bakıldığında planörün kanadını anımsatır. İç mekânın destek yapısı, yan kapılarda saklama bölmesi olarak da işe yarayan karbon iskeletten oluşur. Bunun gibi elemanlar, hafif yapıyı belirgin kılar.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~