Audi Sport Quattro Concept

İlk defa 1984 yılında tanıtılan Audi Sport Quattro’nun üretileceği yönünde söylendiler çıksa da 2010 yılında konsept model olarak hayata tekrar merhaba dedi. Bununla birlikte, Ingolstadt merkezli otomobil üreticisi sportif coupe konseptini bir kez daha elden geçirerek Frankfurt’ta sergilemeye karar verdi.

Sport-Quattro-Concept-01

Parlak sarı renkte karşımıza çıkan 2013 Sport Quattro, önceki konseptin evrim geçirmiş hali olarak tanıdık, geniş bir altıgen ön ızgaraya ve ince kırmızı çizgilerle yeniden tasarlanmış arka farlara ev sahipliği yapıyor. Kaputun sağ kısmında bulunan hava deliğine dokunmayan Audi, egzost çıkışlarını büyütürken yeni alaşım jant tasarımlarına da kapısını açık tutmuş.

Elektrikli kapı kulpları bu kez gövde ile aynı renkte boyanırken ön tampon nispeten daha geniş hava deliklerine kavuşmuş. Ayrıca agresif LED ön farlar, 285/30 R21 lastiklerle giydirilmiş 21 inçlik alaşımlar, arka kanar ve karbon fiber seramik fren diskleri de dikkat çekiyor. Alüminyumdan yapılmış olan çamurluk ve kapılara, karbon fiber destekli polimer tavan ile motor kaputu ekleniyor. 1,850 kilogram ağırlığındaki konseptin 4602mm’lik boy ölçüsüne ise 1964mm’lik genişlik ile 1386mm’lik yükseklik eşlik ediyor. 2784mm’lik dingil mesafesi ile Audi Sport Quattro konseptinin bagaj kapasitesi 300 litre.

Kapıyı açıp içeri girdiğinizde ise düzenli, sürücü odaklı bir iç kabin ile karşılaşacaksınız. İçeride çok az sayıda düğme ve topuz bulunuyor. Ortaya yerleştirilmiş devir sayacının sol kısmında bulunan Le Mans haritası ile sağ kanattaki tur zamanları, aracın içindeki dijital gösterge panellerinden. Araçta, çok fonksitonlu spor direksiyondan kontrol edilebilen birkaç adet de sanal 3D ekranı mevcut.

Kalbinde 4.0 litrelik çift turbolu V8 TFSI yatan Audi modeli, sadece bu motor ile 560 beygirin yanı sıra 700 Nm tork üretebiliyor. Alışıldık güç birimi, elektrik motoru ile işbirliği içerisinde çalışarak yenilenmiş sekiz vitesli tiptronik aktarım sistemine bağlanıyor. 150 beygir ve 400 Nm torka ev sahipliği yapan elektrik motoru, gücünü sıvı soğutmalı lityum iyonu bataryasından alıyor.

Bu donanım sayesinde 2013 Audi Sport Quattro Concept’in bileşke gücü 700 beygir ve 800 Nm tork olarak karşımıza çıkıyor! Bu istatistiklerle araç 0’dan saatte 100 kilometreye sadece 3.7 saniyede ulaşabilir. Aracın ölçülen maksimum hızı ise 305 km/s. Sadece elektrik gücü ile 50 kilometreye kadar yol alabilen Sport Quattro’nun ortalama yakıt tüketimi ise 100 kilometrede 2.5 litre. Kilometrede 59 gram karbondioksit bırakarak etkileyici bir performansın altına imzasını atan araç, bu başarıları elde ederken elbette motorun isteğe bağlı silindir etkinleşirme ve durdur/başlat özelliklerinden de faydalanıyor.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~