Alman devlerinde 2. emisyon krizi

Almanya, daha VW sarsıntısının şokunu atlatamadan, emisyon krizine bir kurban daha verdi. VW’nin ardından BMW’nin de bir SUV modelinde emisyonu 11 kat düşük gösterdiği iddia ediliyor. BMW hisseleri sert düştü

-almanlar-dokuluyor-6096533

Alman dev Volkswagen’in (VW) bazı dizel Otomobillerinde yazılım oyunuyla, emisyon değerini olduğundan 40 kat düşük göstermesinin sonrası bu kez de bir diğer Alman dev olan BMW’nin başı dertte.

ABD’de yapılan testlerde hile yaptığı ortaya çıkan ve 18 milyar dolarlık cezaya çarptırılması gündemde olan VW’nin ardından BMW’nin de X3 xDrive 20d modelinde emisyon değerlerini olduğundan 11 kat düşük gösterdiği iddia edildi. Almanya’nın önde gelen dergilerinden Auto Bild’in yayımladığı belgelere göre ABD’de VW’nin testlerini yapan otoritenin bu kez de BMW’nin açığını yakaladığı öne sürülüyor.

Bu gelişme sonrası, dün BMW’nin Frankfurt borsasındaki hisseleri bir anda yüzde 9.3 düşüş yaşadı.

Şirketin 50 milyar euro’luk piyasa değerinden yapılan hesapta bu rakam yaklaşık 5 milyar euro’luk kayıp anlamına geliyor. Kapanıştaki kayıp yüzde 6 oldu.

VW’nin, “Bay Kalite” lakaplı CEO’nun istifasıyla sonuçlanan emisyon krizinde de iki günlük kayıp 20 milyar euro’yu aşmıştı. Volkswagen’in dürya genelinde 11 milyon otomobilinde emisyon hilesi yaptığı bildirilirken, BMW ile ilgili net bir rakam açıklanmadı.

 

‘Tek sistem var!’

BMW, SUV sınıfındaki iddialı modelinyle ilgili bu iddialar sonrası bir açıklama yaparak, “Aracın emisyon ölçümüyle ilgili tek bir sistemimiz var” denilerek, VW olayında dile getirildiği gibi otobanda farklı, ölçüm merkezinde farklı emisyon ölçümü yapılmadığı, böyle bir sistemlerinin de bulunmadığını hatırlattı.

BMW olayını yorumlayan analistler, “Eldeki verilere göre BMW’nin illegal bir işlem yaptığı tahmin edilmiyor” diyerek, emisyon krizinin hileden değil sadece teknik bir hatadan kaynaklı olabileceği konusunda görüş beyan etti.

Buna karşılık bundan böyle dizel araçlar üzerinden denetimlerin artacağı ve üreticilerin önümüzdeki dönem planlarında da birçok değişikliğe gitmelerinin kaçınılmaz olacağı bildirildi.

 

Almanya için ‘Yunan’ borç krizinden beter

Almanya’nın iki önemli oyuncusunun yaşadığı sorun ülke ekonomisi için hiç de iyi olmadı. Sadece VW skandalının Almanya’ya faturasının Yunanistan krizinden daha ağır olacağı belirtiliyor.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi için otomobil devlerinin fişeklediği krizin ülke için güç kaybına yol açacağı da ifade ediliyor.

270 bin çalışanıyla Almanya’da önemli istihdam sağlayan şirketlerden biri olan VW olayını değerlendiren ING’nin Başekonomisti Carsten Brzeski, Reuters’a verdiği söyleşide, “VW, Yunanistan’ın borç kriziyle karşılaştırıldığında Almanya için cok daha fazla risk barındırıyor” diyor ve ekliyor: “VW’nın ABD’deki satışları önümüzdeki aylarda ciddi düşüş gösterirse, bu durum hem şirket için hem de Alman ekonomisi için hiç de iyi olmayacak.”

Analistler, otomobil endüstrisinde satışların yavaşlamasının Alman ekonomisini aşağı çekeceği görüşünde birleşiyor.

Alman Volkswagen geçen yıl ABD’de 600 bin araç satışına imza atarken, 9.5 milyonluk toplam satışlar içindeki payı yüzde 6’ya işaret ediyor.

Almanya’nın otomobil ve yan sanayi tarafında gerçekleştirdiği toplam ihracatı ise 2014 yılında 225 milyar dolar olarak hesaplanmıştı.

 

Yaprak dökümü

Bununla birlikte Alman hükümeti, emisyon testleri konusundaki hassasiyeti elden bırakmıyor. Almanya Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt, VW Grubu’nda ortaya çıkan emisyon testleri manipülasyonundan, şirketin Avrupa’da sattığı 1.6 ve 2.0 lt dizel motorlu araçların da etkilenmiş olabileceğini öne sürdü. VW ile bu konuda temas halinde olduklarını ve birlikte çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Dobrindt, bu konudan hükümetin daha önce haberdar olduğu yönündeki iddiaları da kesin bir dille yalanladı.

VW Grubu’nda ise, CEO’nun istifası sonrası yaprak dömükü başladığı haber veriliyor. Alman medyasındaki haberlere göre Audi Ar-Ge’sinin başındaki Ulrich Hackenberg ve Porsche’nin Motor Bölümü’nden sorumlu Wolfgang Hatz görevden alınıyor. Ayrıca VW markasının Geliştirmeden Sorumlu yöneticisi Heinz-Jakob Neusser’in de gönderilebileceği belirtiliyor.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~