Volkswagen Caddy ve Fiat Dobla Karşılaştırma

Doblo ve Caddy’yi sizin için karşılaştırdık!

‘80’li ve ‘90’lı yıllarda ticaretin gözdesi hiç kuşkusuz station wagon modellerdi. Ağır yüklerin altından kalkan bu modeller, hafta sonları da sahiplerinin büyük ailelerinin ihtiyacını karşılıyorlardı.

doblo-ve-caddy-yi-sizin-icin-karsilastirdik-1104883

Ancak ‘90’lı yılların ortasıyla birlikte Türk tüketicisi yepyeni bir sınıfla tanıştı. Hafif ticari araç olarak adlandırılan bu sınıfın temsilcileri hem ticari hem de binek kullanımda station wagonlardan daha başarılıydı. Geçen yılların ardından bu araçların başarısı onları sadece binek kullanımda bile tercih edilebilir hale getirdi. Bu ayki karşılaştırmamızda biz de hafif ticari araç sınıfına el attık. Bu sınıfın en çok satan modeli Fiat Doblo’yu, yine bu sınıfın en yeni modeli olan makyajlı VW Caddy ile karşılaştırdık. Sizler için hangi modelin tercih edilmesi gerektiğini araştıracağız.

Tasarım
Yenilenen Fiat Doblo büyüyen boyutlarıyla dikkat çekiyor. Doblo başka hiçbir modele benzemeyen ön kısmı ile kendine has bir şekle sahipken, arka kısmı da son derece şık tasarlanmış. Aracın arka tasarımında çıkık bir tamponun olmaması dikkat çekiyor. Arka camla bütünleşik siyah şerit araca farklı bir hava katıyor.
Makyajlanan VW Caddy ise VW ailesinin güncel yüzüne kavuştu. Golf ile başlayan tasarım dili bu araçta da kendini gösteriyor. Otomobille çok ilgisi olmayan birisine VW Caddy’nin ön kısmını gösterirseniz Polo veya Golf deme ihtimali yüksek. VW Caddy’nin arka kısmı ise makyajdan sonra çok ufak farklılıklarla geri döndü. Aracın çıkık tamponu ufak tefek çarpmalarda bagaj kapağını koruyacak yapıda. Doblo’da ise bagaj kapağınızın değişmesi ihtimali yüksek. Fiat Doblo 1835 mm’lik genişliğiyle, VW Caddy’den 38 mm daha geniş. VW Caddy ise rakibinden 16 mm daha uzun.

vw-caddy-fiat-doblo

Yorum – Selim ERKEK
Doblo’nun Premio versiyonu birçok kişi için şık bir tasarıma sahip. Ancak ben hala aracın ön tasarımına alışamadım. Far tasarımı radikal bir görünüm sunuyor. VW Caddy ise kopyala-yapıştırdan ibaret ön yüzüyle iyi görünüyor ancak kendine özgü bir stili yok. Doblo’nun dış tasarımında, şıklık adına daha fazla mesai harcandığı göze çarpıyor. VW Caddy makyaja rağmen hala yaşlı görünüyor.

Doblo:7/10 Caddy:6/10

Yorum – Tulu DARICAN
Tasarım belki de her iki modelin en zayıf oldukları alan. Her iki modelde fazlasıyla ticari görünüyor. Doblo’nun ön bölümü sıra dışı ve kendisine has. Caddy ise ailenin binek modellerini andırıyor. Bu nedenle arkaya doğru yükselen tasarımı dışında Caddy’nin daha çekici bir araç olduğunu düşünüyorum. Doblo tasarım açısından farklılığını ortaya koysa da konu şıklık olduğunda Caddy bir adım önde.
Doblo:6/10 Caddy:7/10
Kaynak: Milliyet

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

1 Yorum Tarih: “Volkswagen Caddy ve Fiat Dobla Karşılaştırma”

  • Tanju TÜRKOĞLU Yazar 25 Şubat, 2011, 17:08

    şahsen wv grubunu sağlam kuruluşlar arasında görüyordum, 6 aralık 2010 a kadar,ancak ne var ki bu 2011 versiyon caadyy comfortline için sıraya girene kadar. nedeni:1- belirtmiş olduğum tarihten 3 ay sonra teslim edildi ve araca gelen 1500 tl zammı yansıtarak 2- araç teslim evrakı imzalatıldıktan sonra istepne ve kriko setinin olmadığı 15 gün sonra teslim edileceği tarafıma bildirilince beynimden vurulmuşa döndüm.bu konuda satış temsilcileriyle yaptığım görüşmede yapacakları birşey olmadığını, yolda zor durumda kalınca yol yardımını çağırmam gerektiğini tarafıma bildirmişler vs… bir idareci ( tüm ısrarlarıma rağmen ) ile muhatap edilmemişim bunların üzerine ne söylenir DOĞUŞ VE VW FİRMALARINA!!!

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~