2011 Dacia Duster Test ve Teknik Verileri

2011 Dacia Duster

resize_1291274731

4X4 otomobil almak kent trafiğinde güvenli hissetmek, arada sırada da şehir dışında doğaya çıkmak isteyenlerin birinci tercihleri arasında. Ancak boyutları ve yetenekleri sebebiyle mali açıdan yüksek bir bedel gerektirmesi bu tarz otomobil meraklılarının en büyük sıkıntısını oluşturuyordu. Ta ki Dacia Duster çıkana kadar.Dacia Duster’ın üç farklı tipte motoru bulunmakta, 1.5 lt dizel 85 ve 110 beygir, 1.6 lt 16 valf benzinli 110 beygir. Bizim test aracımız benzinli, 110 beygir, 4X2 çekiş sisteminde olandı. Otomobile bindiğimiz andan itibaren yumuşak sürüş tarzıyla dikkatimizi çeken motor, yüksek devirlerde hırçınlaşarak gerektiğinde karakterini değiştirebildiğini gösterdi. Ancak bunun tüketime büyük oranda yansıdığının altını çizmemiz gerekir. Yakın akrabası Renault’dan gelen motor, naif tarzıyla ona yakışan sakin kullanım sırasında otomobili taşımakta hiçbir sıkıntı çekmedi. Otomobil için verilen tüketim değerleri benzinli modelde 100 km’de ortalama 7.5 lt ile sınıfının en düşük değerleri arasında yer almakta. Dizel modellerde ise tüketim Renault dci motorun mucizesi kendini göstererek 5.1 ile 5.6 lt arasında değişiyor.

134 218 412

Otomobilin dış görüntüsünde geniş çamurluklar ve yüksek kasa yapısı aracın kişiliğini hemen ortaya koyuyor. Çekici ön tasarımı krom kaplama radyatör ızgarası ve çift optikli ön farları ile güçlü bir görüntü veriyor. Duster’ın isteğe bağlı olarak verilen look paketi seçilerek krom renkli ön ve arka koruma kızakları, eteklikler, dış dikiz aynaları, siyah veya krom renkli tavan barları, karartılmış arka kapı, kelebek ve bagaj kapağı camları gibi ayrıntılarla çekci görüntüsü daha da geliştirilebiliyor. Dacia Duster versiyonlara göre 475 litreye kadar bagaj kapasitesi sunuyor. Arka koltuklar yatırıldığında, yükleme alanı 1 636 litreye ulaşıyor. Ön yolcu koltuğunun sırtlığı katlandığında, 2,65 m uzunluğa kadar eşyalar iç mekana yerleştirilebiliyor.

59Otomobilin fiyatı ile doğru orantılı olarak ortaya çıkan malzeme kalitesi, aracın yüksek yapısı ve sürüş konforu ile tümüyle tolere ediliyor diyebiliriz. Belki elinizin altında en son teknoloji gelişmiş elektronik sistemler ve kaliteli dokunma hissi olmuyor ama yola çıktığınızda otomobil bütün bu detayları unutmanızı sağlıyor. Yüksek yapısına rağmen güçlü yol tutuşu ve yumuşak tepkileri, rahat ve güvenli bir yolculuk yaptığınız hissini sürücüye ve daha önemlisi tüm yolculara hissettiriyor.
Güvenlik donanımı olarak üst versiyonlarda otomobilde ABS standartken alt versiyonlarda maalesef yok, orta versiyon Ambiante de ise isteğe bağlı olarak taktırılabiliyor. Otomobilin yan hava yastıkları üst donanımlarda yer alırken sürücü ve yolcu hava yastıkları tüm modellerde standart olarak görev yapmakta. ESP sistemi se yalnızca 110 beygir dci modelde sunuluyor. Küçük arazi aracının yakın akrabası Sandero Avrupa çarpışma testleri kurumu Euro NCAP de 2008 yılında yapılan testlerde üç yıldız almayı başarmış ancak Duster’ın henüz gerçekleştirilmiş bir test sonucu yok. Acil fren destek sistemi ise üst versiyonlarda kullanıcılara sunulmakta.

315

Teknik Veriler:

Motor : 1.6 16V 105 bg 4×2
Egzos emisyon normu: Euro IV
Silindir hacmi (cm3): 1598
Maksimum güç devri (dev/dak): 5750
Maksi tork Nm CEE (m.kg): 148
Maksimum tork devri: 3750
DİREKSİYON Dönüş çapı (m): 10,44
Ön takım: Pseudo-McPherson tip üçgen salıncaklı
Arka takım: Esnek profilli ve planlı tasarımlı – helezon yaylı H tipi dingil
Maksimum hız (km/h): 165
0-100 km/s hızlanma (sn): 11,5
Boş ağırlık: 1160
Yakıt tüketimi (l/100 km) şehir içi/şehir dışı/ortalama: 9,7 / 6,4 / 7,5
Fiyat: 29.990 TL’den başlıyor.

Yazar Hakkında

yazan 1523 Blogdaki yazılar

1 Yorum Tarih: “2011 Dacia Duster Test ve Teknik Verileri”

  • laztayfun Yazar 25 Nisan, 2011, 8:05

    merhaba 1.5 DCİ 110 beygir ful donanım laurette esp li aracimda.ABS-EBD-EBA-ESC-CSV-ASR-EBV-AFU Sistemleri ve bu sistemleri kullanan ESP sistemi var. Bu sistemlere rin uyarlanması ile hiçbir araçta olmiyan AWD (Auto modu), ve 4WD lock (diferansiyel kilitli 4X4 ) sistemi var asfalta yağmur sularında,hafıf karda,buzda yani kaygan olması muhtemel asfalt yollarda auto modu seçilerek AWD sistemidir diger araçlara göre yere 2.26 kat daha iyi basarsiniz 4 tekerlek yük dagılımı ile. diger araçlar sizin gibi saglam gidemediklerinden arkanızdan baka kalırlar raçlarına güvenip gaz basamazlar bu nedenle siz asfaltta kralsınız . Sadece asfalttamı Alın aracınızı 4 WD lock moduna en kötü dag arazi ve zorlu tüm yollarda kar dahil diger araçların zincir taktığı yerlerden zincirsiz geçin hayretler içinde baka kalsınlar evet yine kral sizsiniz. Bir araçla iki araç sahibisiniz bu herkese nasıp olmaz sadece ful donanım duster sahipleri bunu bilirler . Sevgiyle hoşçakalın laztayfun.

Telif © 2018 OtoResim.net ~ Otomobil Resimleri ve Haberleri. Tüm Hakları Gizlidir.
Designed by Eyüp ÖZDEMİR
Bu sitedeki tüm yazı ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır. evdeyiz.net bu bilgilerin kesin doğruluğunu kabul etmez. ~